از سوی رئیس سازمان زندان ها ابلاغ شد؛

اولویت های ۸ گانه زندان ها برای سال ۱۴۰۱

اولویت های ۸ گانه زندان ها برای سال ۱۴۰۱ به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان زندان ها در نشست با مدیران زندان های سراسر کشور با تبیین اولویت های سال ۱۴۰۱ بر لزوم بهینه سازی فرآیندهای زندانبانی، توسعه اشتغال زندانیان و لزوم شناسایی نیروهای نخبه برای پست های مدیریتی و توجه به خانواده زندانیان تاکید نمود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، دکتر غلامعلی محمدی در اولین جلسه سراسری با مدیران ستادی و استانی در سال جدید با تبیین اولویت های ترسیمی سازمان برای سال ۱۴۰۱ خواهان اهتمام جدی مدیران به اجرای دقیق این اولویت ها باهدف توسعه اشتغال زندانیان، افزایش کیفیت خدمات و کاهش هزینه ها شد.
رئیس سازمان زندان ها در این جلسه که از راه ویدئوکنفرانس برگزار شد ضمن اشاره به عملکرد سال قبل سازمان اظهار داشت: پارسال اقدامات مختلفی با هدف توسعه سامانه های الکترونیک، کاهش جمعیت کیفری، توسعه اشتغال زندانیان صورت گرفت که جای دارد از زحمات تمامی مدیران و همکارن تشکر و قدردانی کنم.
وی اظهار نمود: خوشبختانه با برنامه ریزی صورت گرفته در مورد تأمین پابندهای الکترونیک متناسب با نیاز سازمان و آرای صادره از جانب مراجع محترم قضایی نه تنها این تعداد پابند تأمین شد بلکه تعداد قابل توجهی هم در اختیار داریم که با صدور رای توسط دادگاه در اختیار زندانی قرار خواهیم داد.
عضو شورایعالی قوه قضاییه ضمن اشاره به تأثیر استفاده از پابندهای الکترونیکی در کاهش جمعیت کیفری، کاهش مجازات حبس و همینطور کاهش هزینه نگهداری افراد در زندان ها اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته امیدوار هستیم تا نیمه سالجاری تعداد پابندها را به عدد سی هزار برسانیم که این خود یک گام تحولی در مورد استفاده از سامانه های الکترونیکی خواهد بود.
معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاری در بخش اشتغال زندانیان
محمدی در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات مهم صورت گرفته پارسال تصویب مصوبه معافیت مالیاتی سود حاصل از سرمایه گذاری در بخش تولید در زندان ها توسط مجلس شورای اسلامی بود که می تواند زمینه ساز حضور بیشتر از قبل کارآفرینان و صاحبان کارگاه های تولیدی جهت استفاده از نیروی کار زندانیان در زندان ها باشد.

اعلام اولویت های هشت گانه سازمان زندان ها در سال ۱۴۰۱
رئیس سازمان زندان ها در ادامه به تبیین برنامه ها و اولویت های سال جدید پرداخت و اظهار نمود: انتظار من از تمام مدیران و همکاران در زندان های سراسر کشور این است که به صورت جد برای عملیاتی شدن این برنامه ها که در سه بخش کوتاه مدت(تا آخر خردادماه) میان مدت(تا آخر شهریورماه) و بلند مدت(تا آخر سال) طراحی شده است تدابیر لازم را اتخاذ کنند.
اولویت اول: اشتغال زندانیان
رئیس سازمان زندان ها در تشریح اولویت اول اظهار داشت: اشتغال زندانیان همواره جزء اولویت ها و برنامه های اصلی بوده است که سال جاری با عنایت به نامگذاری سال با عنوان" تولید دانش بنیان اشتغال آفرین" از جانب مقام معظم رهبری انتظار می رود اشتغال در زندان ها مورد توجه جدی تر قرار بگیرد.
وی ضمن اشاره به معافیت مالیاتی سرمایه گذاری در بخش اشتغال زندانیان اظهار نمود: با عنایت به مصوبه معافیت مالیاتی فرصت خوبی برای توسعه اشتغال در زندان ها بعنوان مهم ترین بستر اصلاح و تربیت فراهم است.
وی ضمن اشاره به قراردادن استان گیلان بعنوان استان پایلوت برای توسعه اشتغال حداکثری زندانیان از مدیران کل سایر استان ها خواست یک زندان را برای توسعه اشتغال به صورت فوق برنامه انتخاب کنند.
اولویت دوم: کاهش جمعیت کیفری زندان ها
رئیس سازمان زندان ها ضمن اشاره به این که بدون کاهش جمعیت کیفری نمی توان برنامه های اصلاحی و تربیتی را به درستی در زندان ها پیاده سازی کرد اظهار داشت: یکی از راهکار ها برای کاهش جمعیت کیفری در زندان ها استفاده از پابندهای الکترونیکی است که در این حوزه در قانون آیین دادرسی کیفری به شورای طبقه بندی زندانیان هم اجازه داده شده است تا افراد حائز شرایط را به مراجع قضایی معرفی کنند تا از این ظرفیت استفاده گردد ازاین رو مددکاران زندان ها افراد حائز شرایط را شناسایی کنند تا از این امکان قانونی بهره مند شوند.
اولویت سوم: ارتقاء کیفیت غذا
تاکید دیگر رئیس سازمان زندان ها ارتقاء کیفیت غذا در زندان ها بود.
وی ادامه داد: در مورد طبخ غذا برای زندانیان و سربازان حاضر در زندان ها باید حساسیت و دقت بیشتری شود تا ضمن بهبود کیفیت غذا صرفه جویی در مصرف و کاهش دور ریز ها هم رعایت شود.
اولویت چهارم: بهینه سازی فرآیندها
بهبود فرآیندها و بهینه سازی برنامه های اجرایی در زندان ها مطالبه دیگر رئیس سازمان زندان ها از مدیران ستادی و استانی بود.
وی در این رابطه اضافه کرد: هدف از بهینه سازی فرایند ها تأمین حقوق شهروندی افراد و ارتقاء کیفیت خدمات زندانبانی است.
محمدی ضمن اشاره به چند مصداق از فرآیندهای موجود در زندان ها که احتیاج به بازبینی دارند اظهار داشت: کارگروهی برای احصاء تمام فرآیندها و اعلام روش بهبود و بهینه سازی آنها تشکیل خواهد شد که تا آخر خرداد ماه گزارش جامع خویش را عرضه نمایند.
اولویت پنجم: توجه به امور رفاهی کارکنان
رئیس سازمان زندان ها توجه به امور رفاهی کارکنان را امری اجتناب ناپذیر در بهبود کارائی افراد عنوان نمود و اظهار داشت: اماکن اقامتی سازمان در شهرهای مختلف تا پیش از شروع تابستان باید مورد بازسازی قرار گیرند تا کارکنان زندان های سراسر کشور بتوانند از آنها استفاده نمایند.
اولویت ششم: شناسایی نیروهای کارآمد و نخبه در زندان ها
محمدی دفتر آموزش و پژوهش سازمان و اداره کل امور کارکنان را مکلف کرد تا با برنامه ریزی درست ضمن شناسایی کارکنان نخبه در سرتاسر کشور و برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز، این افراد را برای پست های مهم مدیریتی در سطوح مختلف سازمان آماده نمایند.
وی اظهار نمود: باید بدنه مدیریتی سازمان از افراد با تجربه در امور زندانبانی و آگاه به دانش روز تشکیل گردد و در این راستا کارگروه تعیین شده مکلف خواهند بود تعداد ۲۰۰ نفر را انتخاب کنند تا برای احراز پست های مدیریتی بر مبنای شایسته سالاری آموزش ببینند.
اولویت هفتم: توجه به خانواده زندانیان
رئیس سازمان زندان ها با اشاره به اینکه توجه به خانواده زندانیان صرفاٌ نباید مادی باشد اظهار نمود: برای بهبود کیفیت عرضه خدمات به خانواده زندانیان نیازمند اصلاح اساسنامه انجمن پشتیبانی از زندانیان با عنایت به نیازهای روز هستیم تا فرایند نحوه جذب کمک های مردمی، نحوه هزینه کرد آن و نحوه شناسایی خانواده های نیازمند به صورت دقیق و عادلانه صورت گیرد.
وی افزود: رسیدگی به امور خانواده زندانیان در سند تحول قوه قضاییه هم بعنوان یک تکلیف برای سازمان زندان ها تعیین شده است ازاین رو انتظار دارم با جذب کمک های نهادهای ذیربط و با اولویت قراردادن خانواده هایی که در تأمین معیشت گرفتار مشکل هستند اقدام موثری صورت بگیرد.
رئیس سازمان زندان ها تصریح کرد: شاخص ارزیابی عملکرد در این عرصه این خواهد بود که تا آخر تیرماه سالجاری برای ده درصد خانواده های زندانیان زیر پوشش اشتغال ایجاد شود.
اولویت هشتم: توسعه و تجهیز زندان ها
آخرین اولویت ترسیمی برای سال ۱۴۰۱ مبحث توسعه و تجهیز زندان ها بود که دکترمحمدی در این حوزه هم خواهان تجهیز زندان ها به سامانه های هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری شد.
نیازمند گام تحولی در حوزه رسانه هستیم
رئیس سازمان زندان ها نکات دیگری را هم در دستور کار مدیران زندان های کشور قرار داد که مهم ترین آنها مبحث اطلاع رسانی جامع و درست خدمات زندانبانی و استفاده از ظرفیت های رسانه بود.
محمدی ضمن اشاره به این که خیلی از خدمات زندان های کشور به درستی اطلاع رسانی نشده اند اظهار داشت: عملکرد ما در حوزه رسانه ضعیف است و نیازمند یک گام تحولی در حوزه رسانه هستیم.
وی ادامه داد: خیلی از خدمات ما در زندان ها در دنیا کم نظیر و بی نظیر است همچون امکان برقراری تماس تلفنی زندانی از داخل زندان با خانواده، استفاده از سامانه های الکترونیکی، فروشگاه های مستقر در زندان ها، تسهیلات قضایی و حقوقی و... که متاسفانه درست اطلاع رسانی نمی گردد اما هر روز شاهد آن هستیم رسانه های فارسی زبان مستقر در خارج از کشور به بهانه های مختلف تلاش در سیاه نمایی و دروغ افکنی دارند.
در ادامه این جلسه معاونان سازمان و برخی از مدیران ستادی و استانی به عرضه گزارش و بیان نکات مدنظر پرداختند.
شایان ذکر است رئیس سازمان زندان ها مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات را مامور نظارت بر حسن اجرای برنامه ها بر مبنای زمان بندی اعلام شده و عرضه گزارش های لازم کرد.

منبع:

1401/01/16
10:10:42
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است