رونق عیدانه بازار های ماهی فروشان مازندران

رونق عیدانه بازار های ماهی فروشان مازندران ثبت آسان: ساری - همه ساله در روزهای پایانی سال سنت سبزی پلو با ماهی شكم پر یكی از عوامل افزایش تقاضای عرضه و خرید آبزیان است تا این روزها شاهد رونق عیدانه بازار ماهی فروشی در مازندران باشیم.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، سنت خوردن سبزی پلو و ماهی در شب عید نزد ایرانی ها همچنان رایج است و این سنت در استان های شمالی همچون مازندران كه تولید كننده برنج و ماهی است، مورد توجه ویژه قرار می گیرد.
سبزی پلو با ماهی غذای محلی استان مازندران است كه پخت آن با برنج آب كشی و ریختن آن داخل قابلمه ای كه ته آن با مقداری نان لواش و سیب زمینی پوشیده می شود، آغاز می گردد. داخل برنج هم سبزی هائی مانند شنبلیله، جعفری و گشنیز خرد شده می ریزند تا تلطیف كننده طعم زمخت ماهی باشد.
روش طبخ ماهی شب سال نو هم در مازندران یكسان است بدین سان كه ماهی را بعد از تمیز كردن، خرد می كنند و آن را داخل سس آب لیمو، پیاز، نمك، فلفل و رزچوبه و دارچین می خوابانند تا طعم دار شود و دقایقی پیش از صرف غذا، ماهی را كه عموما از نوع سفید است سرخ می كنند.
علت انتخاب روش سرخ كردن رای ماهی شب سال نو هم علاوه بر مزه مناسب آن، سوخاری شدن بخشی از خارهای آن است. ماهی سفید پرخارترین ماهی استخوانی دریای خزر است و خوردن آن نیازمند صرف زمان و حوصله است.
در برخی از مناطق مازندران مقداری پیاز و سیر را با كمی زردچوبه و فلفل بدون نمك با هم سرخ كرده، گشنیز، جعفری و شنبلیله خورد شده ای را كه از سبزی پلویی كنار می گذارند، به آن اضافه كرده و با هم مخلوط و تفت می دهند. این مایع سس مانند را روی ماهی های سرخ شده ریخته و بر روی شعله كم دم می دهند تا مزه سبزی ها هم به خورد ماهی برود.
** تقاضای بالا خرید ماهی بدون افزایش قیمت
گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از بازار ماهی فروشان ساری، بابلسر، فریدونكنار نشان داده است كه به رغم اینكه طی یك هفته اخیر تقاضا برای خرید انواع ماهی های دریائی و پرورشی بالا بوده است، اما به علت افزایش صید بخصوص ماهی سفید، قیمت ها چندان نوسانی نداشته و شهروندان و مسافران و گردشگران با خیال آسوده تری نسبت به سال های پیش بساط سبزی پلو و ماهی شب سال نو را فراهم كردند.
این نكته گفتنی است كه هم اكنون علاوه بر اینكه چهار هزار صیاد در قالب 53 شركت تعاونی صیادی پره مشغول صید انواع ماهی استخوانی در دریای خزر هستند، انواع ماهی های سردآبی و گرمابی هم در مناطق مختلف این استان در استخرهای ویژه پرورش ماهی، آببندان ها، حاشیه رودخانه ها و قفس های دریائی پرورش داده می گردد.
اكنون انواع ماهی پرورشی در بازار ماهی فروشان مازندران فراوان تر از ماهی های دریایی است و گاهی تا یك سوم قیمت ماهی های دریائی به فروش می رسند.
ماهی فروشان ساری، افزایش تقاضا برای ماهی را به صورت عمده به علت مقایسه قیمت آن با قیمت دیگر مواد پروتئینی نظیر مرغ و گوشت قرمز می دانند و می گویند قیمت ماهی مناسب تر از قیمت گوشت های جایگزین است و در این دوره زمانی هم سنت خوردن سبزی پلو ماهی تقاضا برای خرید ماهی را افزایش داده است.
به گفته ماهی فروشان، هم اكنون بخش عمده ای از ماهیان پرورشی و دریایی هر روز برای فروش به تهران صادر می گردد و حتی در مواردی با عنایت به صدور ماهی به دیگر شهرها، بازار ماهی فروشان ساری خالی از ماهی می ماند.
بنابر این گزارش، هم اكنون قیمت ماهی سفید دریایی با وزن 600 تا یك كیلو گرم، كیلویی 120 هزار تا 240هزار ریال است، انواع ماهیان پرورشی سفید كه به آن هامور هم گفته می گردد یكصد هزار ریال، كپور 70 هزار و آزاد هم 60 هزار ریال عرضه می گردد.
انواع ماهی قزل آلا بعنوان ماهیان پرورشی سردآبی رودخانه های هراز آمل و چشمه كیله تنكابن با قیمت 190 تا 210 هزار ریال در هر كیلو گرم به فروش می رسد.
مرضیه سیاری، یك خانم خانه دار مشهدی ساكن ساری كه در حال خرید ماهی شب عید در بازار ماهی فروشی ساری بود به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماهی با سبزی پلو شب عید سنت دیرینه ای است كه نشان از طراوت و شادابی دارد.
وی با اشاره به اینكه ماهی شب عید باید درشت باشد تا انواع سبزی مورد نظر در آن قرار بگیرد، اضافه كرد: امروز قیمت ماهی به نسبت هفته های گذشته مناسب تر شده است.
یكی از فروشندگان ماهییان دریائی در بازار ماهی فریدونكنار هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت كه از یك هفته پیش تا كنون بخش عمده ای از ماهیان تولیدی استان به تهران صادر می گردد.
خسرو حسین زاده اضافه كرد: ماهی سفید دریایی بیشترین طرفدار و تقاضا را برای خوردن سبزی پلو با ماهی دارد و این گونه هم به وفور در بازار موجود است.
** افزایش هفت درصدی صید و كاهش قیمت ها در بازار ماهی مازندران
مدیر كل شیلات مازندران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت كه از ابتدای صید یكهزار و 800 تن انواع ماهیان شامل سفید، كفال و كپور در آب های مازندرانی دریای خزر صید شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود هفت درصد بیشتر است.
حسینعلی رستمی با اشاره به وضعیت مناسب آب و هوایی دریای خزر در ایام پایانی سال اضافه كرد: این امر سبب شد تا مقدار صید ماهیان سفید دریایی بیشتر شود.
وی تصریح كرد: با عنایت به تكثیر مصنوعی و رها سازی بیش از 90میلیون قطعه بچه ماهی، وضعیت صید امسال بهتر از سال قبل است.
بر اساس آمار شیلات مازندران سال گذشته هم 2هزارو300 تن انواع ماهی در سواحل مازندران در دریای خزر صید شد كه یكهزارو 42تن از ماهیان صید شده از گونه سفید و 982تن كفال و مابقی كپور و دیگر گونه ها بوده است.
صید و ماهیگیری در سواحل دریای خزر به روش ' پره ' است به این صورت كه تورهایی با ارتفاع هفت تا 10 متر و به طول یك هزار و 200 متر به كمك یك قایق به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل دریا ( 14 متری عمق دریا ) ریخته و بعد از انباشته شدن از ماهیان استخوانی شامل گونه های كفال، سفید و كپور، به وسیله تراكتور به ساحل كشیده می‎شود.
سر صیاد، فوكا پوش ( صیادان باچكمه های بلند) تور ریز، چینت چی ( مرمت كار تور ) قایقران و تراكتور ران از نیروهای اصلی در انجام صیادی پره هستند.
گونه های كفال، ماهی سفید و كپور عمده ترین ماهیان استخوانی دریای خزر هستند كه توسط ماهیگیران صید و در بازار عرضه می گردد.
چهار هزارو 200 صیاد استان مازندران در قالب 54شركت تعاونی صیادی پره در 338كیلومتر از سواحل خزر استان مشغول ماهیگیری هستند.
مدیركل شیلات مازندران وضعیت تولید و پرورش ماهیان پرورشی سال جاری استان را مطلوب توصیف كرد و اظهار داشت: 650قطعه آببندان با وسعت بیش از 16هزار هكتار و حجم ذخیره آبی معادل350میلیون متر مكعب موجود است كه در سال های اخیر با اجرای پروژه اصلاح و مرمت و بازسازی و افزایش حجم ذخیره آبی آببندان ها علاوه بر مصارف زراعی در پرورش ماهی هم مورد استفاده قرار می گیرند.
رستمی اضافه كرد: امسال 40هزار و 300تن ماهیان گرم آبی در آببندان مازندران تولید و روانه بازار شده است.
رستمی به وجود 12 بازار بهداشتی عرضه ماهی در استان اشاره نمود و اظهار داشت: بالا بردن كیفیت محصولات و سازگار كردن ذائقه مصرف كنندگان با انواع ماهی از اهداف تولید بازار بهداشتی ماهی است.
مدیركل شیلات استان مازندران اضافه كرد: مصرف سرانه ماهی دراستان از حدود 11كیلو گرم سال 1387 به حدود 14كیلو گرم امسال رسیده است.
6990/1654


1396/12/29
16:24:42
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است