گام تازه دولت برای ساماندهی وضع سكه

گام تازه دولت برای ساماندهی وضع سكه ثبت آسان: تهران- بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، بورس كالا و شركت كارگزاری بانك ملی ایران در آستانه دومین دور عرضه سكه های پیش فروش شده كه از بیست و ششم تیرماه آغاز می شود، تفاهمنامه همكاری امضا كردند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، بعد از آغاز اجرای برنامه یكسان سازی ارز از بیست و یكم فروردین، بانك مركزی دور جدید پیش فروش سكه را در سررسیدهای یك ماهه، سه ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه، یك ساله، 18 ماهه و 2ساله كلید زد.
دومین دور عرضه سكه های پیش فروش شده بیست و ششم تیرماه آغاز می گردد.
در شعبه های بانك ملی ایران پیش فروش سكه در سررسید 9 ماه، یك میلیون و 410 هزار تومان و یك ساله یك میلیون و 350 هزار تومان انجام می گردد.
قیمت سكه برای سررسید 18 ماه، یك میلیون و 245 هزار تومان و سررسید 2 ساله یك میلیون و 160 هزار تومان تعیین شده است.
در همین پیوند، امروز (شنبه) نمایندگان بورس كالا و شركت كارگزاری بانك ملی ایران و همینطور «اكبر كمیجانی» قائم مقام، «سیدمحمود احمدی» دبیركل و «پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در نشست مشتركی همفكری كردند.
به گزارش تارنمای بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد در اسرع وقت سامانه ای برای تبادل و معامله اوراق پیش فروش حاوی جزئیات اجرای طرح و نقش فروشنده، خریدار، بورس، بانك مركزی و... راه اندازی شود.
همچنین برای اطلاع رسانی دقیق در مورد عرضه سكه و چگونگی تبدیل آن به گواهی سكه، مقرر شد اطلاعات لازم از جانب بانك مركزی و بورس در اختیار مردم و ذینفعان قرار گیرد.
قائم مقام رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در این نشست از آمادگی این بانك برای پیش فروش های دوباره سكه اطلاع داد.
كمیجانی بر تضمین تحویل سكه های پیش فروش شده از جانب بانك مركزی و اعتمادسازی تصریح كرد و اضافه كرد: اعتماد عمومی، بازار ثانویه پررونقی را بوجود آورده و بر ثبات بازار و تعادل قیمت ها موثر است.
وی افزود: مولفه های مختلف بر انتظارات عمومی و قیمت سكه تاثیر گذاشته است و برآیند نیروها به گونه ای بوده كه سكه را در بازار آتی و بازار جاری، با قیمت بالاتری روبرو كرده است.
كمیجانی افزایش قیمت سكه را متاثر از افزایش جهانی قیمت طلا، افزایش نرخ برابری دلار و دیگر اتفاقات و انتظارات دانست و تصریح كرد باید هر چه زودتر اقدامات اجرایی در این زمینه آغاز، بانك ها و كارگزاران عرضه سكه مشخص شود و به مردم و خریداران سكه اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

** دلیل تاخیرهای موردی در موعد ثبت نام
معاون اقتصادی بانك مركزی در این نشست یادآوری كرد: این اوراق، عین سكه بوده و در هر زمان قابل معامله است.
قربانی تصریح كرد مردم باید نسبت به این مورد اطمینان خاطر داشته باشند؛ زیرا هیچ مشكلی رخ نمی دهد.
دبیركل بانك مركزی هم اعلام نمود: برای عرضه سكه هیچ مشكلی وجود ندارد و هشت میلیون قطعه سكه پیش فروش شده مهیاست.
احمدی، تاخیرهای موردی در موعد ثبت نام را به جهت كسب آمادگی های لازم دانست و اضافه كرد: بانك مركزی علاقه مند است گواهی سكه جایگزین سكه فیزیكی شود.
نمایندگان بورس كالا و شركت كارگزاری بانك ملی در این نشست اطلاعات لازم برای بسترسازی نرم افزاری و ظرفیت های سامانه ای تحویل سكه های پیش فروش شده را تشریح كردند.

اقتصام*6984*1961*


1397/04/02
21:54:10
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است