ساخت سنسور برای ردیابی بهبود مفاصل بعد از جراحی

ساخت سنسور برای ردیابی بهبود مفاصل بعد از جراحی ثبت آسان: ایسنا نوشت: دكتر حسن عسكری پژوهشگر ایرانی دانشگاه واترلو در كانادا، با استفاده از آهنرباهای تركیبی به همراه پلیمرهایی كه اثر برق مالشی تولید می كنند، سنسوری ابداع كرده كه دوران نقاهت جراحی های مفاصل و ایمنی خودروهای خودران را بهبود می بخشد.هنگامی كه كسی دوران نقاهت بعد از جراحی یك مفصل را می گذراند، برای پزشكان مهم می باشد كه عوامل متعددی نظیر دامنه حركتی اندام تحت جراحی قرار گرفته را نظارت كنند.
یك سنسور جدید كه نیروی خویش را به صورت خودكار تامین می كند، با انتقال دیتای حركتی از پانسمان یا پوشش های ارتوپدی از مفصل، می تواند دوران نقاهت بیماران را ساده تر از همیشه كند.
نمونه اولیه این سنسور توسط دانشمندان دانشگاه واترلوی كانادا و به رهبری "حسن عسكری" محقق ایرانی این دانشگاه طراحی شده است. این دستگاه از یك سیلندر انعطاف پذیر كوچك تشكیل شده كه توسط الكترومغناطیس و اثر برق مالشی(تریبوالكتریك) تولید شده است.
هرگاه سنسور تعبیه شده روی مفصل، خم شده یا پیچ بخورد، به اندازه كافی برق تولید می كند تا سیگنال را به صورت بی سیم به یك كامپیوتر، گوشی هوشمند یا ساعت هوشمند بفرستد. سپس این سیگنال ها می توانند برای تعیین دامنه حركتی بیمار، همراه با سایر شاخص های بهبود، تحلیل شوند.

یك پزشك یا فیزیوتراپیست می تواند از طریق دور پس از دسترسی به این اطلاعات با استفاده از اینترنت، به جای اینكه از بیمار درخواست ویزیت مجدد یا رجوع به درمانگاه برای ارزیابی وضعیت وی داشته باشد، نظر خویش را در مورد وضعیت بهبودی وی اعلام می كند. امكان دارد این حسگرها در داخل تایرهای خودروهای خودران نصب شوند تا به وسایل نقلیه اجازه دهند به تغییر شرایط جاده واكنش نشان دهند.
حسن عسكری می گوید: بر مبنای نیروهای اعمال شده روی حسگرها، تعامل بین جاده و لاستیك ها ممكن می گردد و حسگرها می توانند یخ یا باران را تشخیص دهند. وی ادامه داد: این ها اطلاعات بسیار مهمی برای خودروهای خودران است. هم اكنون طول این سنسور حدود 6 سانتیمتر و عرض آن 1 سانتیمتر است. هرچند دانشمندان در تلاش هستند تا این فناوری را تا حد ممكن كوچك كنند.
این تحقیق به تازگی در مجله Sensors and Actuators A: Physical انتشار یافته است.


5656

1397/06/10
15:55:55
5.0 / 5
4939
تگهای خبر: تولید , خودرو , ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است