اولین سیاهپوستی كه به فضا رفت نه آمریكایی بود نه روس

اولین سیاهپوستی كه به فضا رفت نه آمریكایی بود نه روس ثبت آسان: ایسنا نوشت: شاید عده زیادی در پاسخ به این سوال تصور كنند اولین سیاهپوستی كه به فضا سفر كرد یك آمریكایی بود، چونكه احتمال اینكه اولین فضانورد سیاهپوست یك تبعه روسیه باشد بسیار كم است. اما باید اظهار داشت كه اولین فضانورد سیاهپوست نه آمریكایی بود و نه روسی.«آرنالدو تامایومندز» اولین سیاهپوستی كه توانست به فضا سفر كند كوبایی است. وی در چهارچوب برنامه اینتركاسموس بعنوان یكی ازنامزدهای كوبا، راهی شهرك فضانوردان شد. تامایومندز، بعد از طی یك دوره كه حدود دو سال طول كشید در 18 سپتامبر 1980 همراه یوری راماننكو كیهان نورد شوروی بر عرشه ناو كیهانی سایوز-38 سكوی پرتاب شماره 1 پایگاه فضایی بایكونور ترك و راهی مدار زمین شد. مندز نه فقط اولین كیهان نورد كوبا بلكه اولین كیهان نورد منطقه آمریكای لاتین و هم اولین كیهان نورد آفریقایی نژاد بود. این سفینه بعد از حدود یك شبانه روز به ایستگاه مداری « سالیوت-6» پیوست. در این زمان لئونید پاپف و والری ریومین در ایستگاه فعالیت داشتند.
پرواز یك هفته ای مشترك این گروه شامل 22 آزمایش مختلف در زمینه های مختلف همچون بررسی منابع طبیعی محیط زیست، ژوئوفیزیك و غیره می شد اما بخش زیادی از وقت كیهان نوردان برای پژوهش های پزشكی و زیست شناسی صرف شد كه دانشمندان كوبایی پیشنهاد كرده بودند.
تامایو مندز با خودش اشیایی به مدار برد كه نماد وطنش بود و آنجا را یادآوری می كرد، چیزهایی مانند، دانه های درخت نارگیل، كروكودیل كوچك تاكسی درمی شده، كیسه ای با نیشكر كوبا، چند صدف و البته سیگار برگ معروف كوبا.
عروسك كروكودیل خشك شده، شكر و صدف ها را تامایو مندز به زمین برگرداند و بعنوان یادگارهای فضایی به كوبا برد اما سیگار چكار شد؟ در هیچ منبعی درباره سیگارها حرفی به میان نیامده است... فقط در بین كیهان نوردان یك شایعه ای وجود دارد: احیانا والری ریومین اولین كسی است كه در فضا، از دستگاه ذوب فلز بعنوان فندك استفاده كرد!!
پس از انجام دادن برنامه پرواز مشترك در 26 سپتامبر، ناو كیهانی سایوز از ایستگاه جدا شد و بازگشت طبق برنامه در 175 كیلومتری جنوب شرقی ژزكازگان قزاقستان صورت گرفت.
آرنالدو تامایومندز در 29 ژانویه سال 1942 در گوانتانامو كوبا متولد شد. چون یتیم بود زندگی سختی داشت. پس از مرگ پدر و مادرش در خانواده عمویش بزرگ شد. ابتدا بعنوان كارگر و سپس بعنوان هنرجوی نجاری كار می كرد. 13 ساله بود كه در یك كارخانه مبل سازی مشغول به كار شد. بعد از رسیدن به سن قانونی، او به صفوف ارتش انقلابی پیوست و بالاخره توانست ضمن تحصیل در رشته فنی، از دانشكده عالی نیروهای مسلح انقلابی كوبا فارغ التحصیل شود و در نیروی هوایی كوبا بعنوان خلبان پذیرفته شد. از آوریل 1961 تا مه 1962 شوروی در دانشكده حمل و نقل هوایی نظامی یسك(Yeisk) آموزش خلبانی جنگنده میگ-15 را دید. در بازگشت به كوبا از سال 1962 بعنوان مربی خلبانی در پایگاه هوایی سن آنتونیو خدمت كرد.
در اواخر سال 1977، بعنوان یكی از چهار نامزد نهایی كوبا جهت شركت در برنامه پرواز بین المللی كوبا -شوروی انتخاب گردید.
پس از سفر مدال و جوایز زیادی همچون مدال قهرمان جمهوری كوبا و قهرمان اتحاد جماهیر شوروی را گرفت و نامش بعنوان نود و هفتمین فضانورد جهان به ثبت رسید.

5656


1397/06/27
13:53:15
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: ثبت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است