طرح ایران سیمیت در اراضی دیم گندم فامنین و كبودرآهنگ اجرا شد

طرح ایران سیمیت در اراضی دیم گندم فامنین و كبودرآهنگ اجرا شد ثبت آسان: مشاور وزیر جهاد كشاورزی و مجری طرح گندم كشور اظهار داشت: طرح ایران سیمیت در 10 هكتار از اراضی دیم گندم شهرهای فامنین و كبودرآهنگ در استان همدان اجرا شده است.


اسماعیل اسفندیاری پور روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: فعالیت سیمیت (CIMMYT) برای اجرای طرح امنیت غذایی كشور از شهریور سال قبل شروع شد و هدف آن افزایش محصول گندم به میزان 25 درصد در مزارع دیم و 35 درصد در مزارع آبی كشور است.
وی تصریح كرد: برای افزایش تولید گندم و انتقال یافته تحقیقاتی، پروژه ای در دستور كار قرار گرفته كه كل یافته ها در مزرعه كشاورز اجرا شود و كشاورزان ارقام جدید و روشهای كشت و كار را انجام می دهند.
مشاور وزیر جهاد كشاورزی و مجری طرح گندم كشور اظهار داشت: همكاری مشترك ایران و مركز بین المللی سیمیت برای رشد 25 درصدی تولید گندم در اراضی گندم اجرا می گردد.
اسفندیاری پور خاطرنشان كرد: اجرای این طرح در پنجاه و نهمین جلسه كمیته فنی گندم كشور به تایید رسیده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزی همدان هم در این باره اظهار داشت: 392 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این استان زیر كشت گندم دیم و آبی رفته است.
امیر لاهوتیان اضافه كرد: برنامه ابلاغی سطح زیر كشت گندم آبی 72 هزار هكتار در سطح استان و برای گندم دیم هم 320 هزار هكتار است.
وی با اشاره به اینكه استان همدان در سال زراعی گذشته در تولید گندم رتبه برتر كشوری را كسب كرده است افزود: كشاورزان نمونه استان همدان بیشتر از 12 تن در هكتار گندم برداشت می كنند كه این رقم بسیار چشمگیر است.
مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزی همدان با اشاره به اینكه میانگین برداشت گندم در سطح اراضی آبی استان همدان چهار تن و 900 كیلوگرم است اضافه كرد: این رقم در میانگین كشوری زیر چهار تن است.
لاهوتیان تصریح كرد: 626 هزار تن گندم مازاد بر نیاز كشاورزان استان در سال زراعی گذشته از فعالان این حوزه خریداری شده است.
همدان یك هزار و 950 هكتار وسعت دارد كه 46 درصد اراضی آن منابع طبیعی، 33 درصد زراعی، 3.7 درصد باغ و حدود 13.1 درصد آن هم آیش است.
این استان در بخش كشاورزی یكصد هزار و 422 بهره بردار دارد و 26 درصد اشتغال آن به این حوزه اختصاص می یابد.
افزون بر 22 درصد از ارزش افزوده و 26 درصد اشتغال استان همدان مختص بخش كشاورزی است و 403 هزار هكتار از اراضی زراعی استان دیم و 233 هزار هكتار آبی هستند.
7523/2087


1397/09/11
18:51:19
5.0 / 5
4778
تگهای خبر: اشتغال , پروژه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است