برداشت بی رویه عامل اصلی تنش آبی كشور است

برداشت بی رویه عامل اصلی تنش آبی كشور است ثبت آسان: مدیركل دفتر حقوقی وزارت نیرو اظهار داشت: برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی و افزایش تقاضا در مصارف كشاورزی و صنعت موجب بروز مشكلاتی در حوزه آب كشور شده است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، روابط عمومی شركت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر روز شنبه به نقل از محمد امانی در دهمین كارگروه محاكم و دعاوی شورای هماهنگی وزارت نیرو در بوشهر اضافه كرد: این بحران فراگیر منجر به فرونشست زمین، خشكیدن چاه ها و قنات ها، شور شدن سفره های آب زیرزمینی و مشكلات زیست محیطی میگردد.
وی عوامل انسانی، مدیریتی، اجتماعی، معیشتی و تغییرات اقلیمی را از فاكتورهای موثر در بحران آب عنوان نمود و گفت: وزارت نیرو برای عبور از این بحران برنامه های مختلفی در دست اجرا دارد.
مدیركل دفتر حقوقی وزارت نیرو با تاكید بر لزوم مدیریت آب های سطحی، رودخانه ها و آبراهه ها اظهار داشت: در ایران حدود 146هزار كیلومتر آبراهه وجود دارد كه 69هزار و 750 كیلومتر آن رودخانه های فصلی و مابقی دائمی هستند.
امانی اضافه كرد: حجم و گستردگی بسیار زیاد كار و كمبود اعتبار همچون عوامل تكمیل نشدن مطالعه حریم و بستر رودخانه ها به حساب می آید.
وی بیان كرد: با عنایت به اولویت گذاری انجام شده، 75هزار كیلومتر از این آبراهه ها كه در محدوده شهرها هستند قبل از سایر آبراهه ها مطالعه می شوند كه از این میزان 45 هزار كیلومتر از آبراهه ها تابحال مطالعه و 30هزار كیلومتر از آن باز در طرح حدنگاری ( كاداستر) جانمایی شده است.
امانی، ضمن تشكر از همكاری مثبت دستگاه قضایی استان بوشهر با صنعت آب و برق این استان اظهار داشت: سیاست وزارت نیرو در حوزه حقوقی تعامل مشترك با دستگاه قضایی و همكاری تنگاتنگ با دادستانی كل كشور و معاونت جلوگیری از جرم دادگستری است.
مدیركل دفتر حقوقی وزارت نیرو خواهان تشكیل شعب ویژه رسیدگی به جرائم ویژه آب در استان بوشهر شد و اضافه كرد: تشكیل این شعب موجب صدور بهتر و سریعتر احكام در حوزه آب میگردد.
وی اضافه كرد: انشعاب های غیرمجاز آب و برق از بزرگترین چالش های وزارت نیرودر استان بوشهر است كه باید با تجدید نظر در قوانین اعطای انشعاب موقت و اجرای قاطع آن از بروز این مشكل جلوگیری كرد.
مدیركل دفتر حقوقی شركت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران اضافه كرد: در قانون اساسی كشور، آب و محیط زیست بعنوان انفال عمومی ذكر شده و در همه سطح ها موظف به صیانت از آن هستیم.
غلامرضا مدنیان اضافه كرد: با همگرایی در حكمرانی، برای پیشرفت و توسعه كشور با مدنظر قرار دادن آب و محیط زیست تلاش میگردد.
مدیركل دفتر حقوقی شركت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: یكی از رویكردهای وزارت نیرو در بخش آب، جلوگیری از وقوع تخلفات و توقف جرائم در مراحل اولیه است.
مدنیان اضافه كرد: در همین ارتباط همه دستگاه های حفاری باید دارای كد و انگ باشند تا از نظر فنی و عملكردی مورد كنترل شركت های آب منطقه ای قرار گیرند.
مدنیان با اشاره به تخلفات در حوزه آب های زیرزمینی اظهار داشت: یكی از انتظارات از دستگاه قضایی، صدور دستور اعاده به وضع سابق و پرداخت خسارت به آبخوان، همزمان با صدور حكم است.
وی ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه و سواحل ها را یكی از موارد لطمه زا در استان بوشهر نامید و اظهار داشت: تجاوز و ساخت و ساز در حریم دریا و رودخانه ها بعنوان تخلف مشهود باید در مراحل اولیه شناسایی و مورد برخورد قرار گیرد.
رئیس شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان بوشهرگفت: واحدهای حقوقی نقش پیشگیرانه ای در سازمان دارند و اشتباه مدیران عامل و سیستم را یادآور می شوند.
شاپور رجایی اضافه كرد: در جذب و نگهداشت نیروی انسانی در شركت های صنعت آب و برق و بخصوص در حوزه حقوقی این شركت ها، نیاز به تلاش بیشتری احساس میگردد.
وی گفت: یكی از بزرگترین مشكلات پیش روی ما، اجرای احكام صادر شده از طرف مراجع قضایی است به همین علت مورد نقد دستگاه قضایی هستیم.
6047/6043


1397/10/08
13:45:10
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: توسعه , ثبت , رئیس , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است