چشم های كه به آسمان دوخته است

چشم های كه به آسمان دوخته است به گزارش ثبت آسان چشمش به آسمان است در صورتی كه همه از باریدن باران خوشحال هستند اما او دوست ندارد باران ببارد شاید كسی او را برای كار در مزرعه، باغ یا سرساختمان بخواهد.


اطراف میدان و گوشه های ان تنها سرپناهشان درگرمای سوزان تابستان و روزهای بارانی زمستان است و چاره ای جز این ندارند چون كه جامعه به این تنها محل رسمی و شناخته شده برای پیدا كردن نیروهای كار روزمزد عادت كرده است.
روزهایی كه هوای بارانی است انها كار ندارند چراكه كسی برای چیدن مركبات، نشا شالی و یا برداشت برنج انها را صدا نمی زند و
بناچار انروز خانه نشین هستند.
علی 30 ساله كه زیر آفتاب سوزان تابستان و بوران سرمای زمستان پوست صورتش چروكیده و خیلی بیشتر از سنش می زند می گوید دست سرنوشت او را به این شغل كشانده است.
وی یكی از كارگران روزمزد مازندران است هر روز برای كسب درآمد به میدان خزر ساری می آید و می گوید: اینكه آیا امروز كسی به او كار بدهد یا نه به شانس و اقبالم بر می گردد چون كه روزهایی بدون اینكه درآمدی دشت بكنم به خانه بر می گردم.
وی افزود: تمام سختی های حین كار همچون افتادن از ارتفاع را به جان خریدم تا بتوانم به دستمزد حداقل و ناچیز برسم اما یكسری مسائل كارگری را می توان رفع كرد تا این قشر ذره ای نفس راحت بكشند.
این كارگر ساختمانی از نداشتن مكانی برای استقرار كارگران، نداشتن بیمه و پایین بودن دستمزد بعنوان مسائلی نام برد كه آینده ای تاریك برای او و كارگران همچون وی بوجود آورده است.
او تصریح كرد: برغم تمام این مسائل و تنها بخاطر اینكه بتوانیم چرخ زندگیمان را بچرخانیم زیر باران و در گرمای سوزان كنار خیابان ها می ایستیم تا اینكه فردی برای كاری در زمین كشاورزی و یا ساختمان ما را با خود ببرد.
رضا كه چندسالی بعنوان كارگر كشاورزی فعالیت می كند و می گوید: در جستجوی یافتن شغل به هر دری زدم ولی بخاطر اینكه تخصصی نداشتم به تنها مهارتم كه نشاكاری و برداشت برنج بود روی آوردم.
وی اظهار داشت: سالها قبل كه نشاكاری و برداشت برنج دستی انجام می شد در فصل بهار و تابستان هفته ای یك یا 2 روز بیكار بودم اما با ورود ماشین آلات مدرن و انجام كارهای كشاورزی به صورت مكانیزه كمتر روزی است كه موقعیت كار داشته باشم.
رضا كه 2 فرزند دارد، افزود: بیكاری طولانی مدت طی هفته ها و همینطور دستمزد پایین به اندازه 50 هزار تومان بازای هر روز كار سبب شده كه در امد كافی نداشته باشم و بناچار همسرم برای كار نظافت به منازل افراد می رود.
او اظهار داشت: روزگار سخت فعلی را بناچار با كم كردن میزان هزینه های زندگی می توان گذراند ولی دلواپسی من و امثال من برای آینده است و اینكه بیمه نیستیم.
وی افزود: با پیگیری با استفاده از تامین اجتماعی متوجه شدم كه اگر كارگر ساختمانی باشم می توانم از خدمات بیمه یارانه دار دولتی استفاده بكنم و من كه مهارتی در این رشته ندارم فعلا از بیمه محروم هستم.
** دور میدان و خیابان ها ایستگاه اول و آخر حضور كارگران
رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی استان مازندران با اشاره به اینكه حدود 70 هزار كارگر را زیر مجموعه خود دارد، اظهار داشت: این كارگران از حداقل های مسائل رفاهی و معیشتی بی بهره هستند.
سید هادی ساداتی اضافه كرد: نبود جایگاهی برای استقرار كارگران در نقاط مختلف مازندران همچون این مسائل است كه آنها دور میدان ها و خیابان ها پرسه می زنند تا بتوانند به شغلی برسند.
وی با اشاره به اینكه در استان های دیگر همچون قم، فارس، همدان و خراسان رضوی با همكاری شهرداران چنین مكانی برای استقرار كارگران روزمرد در نقاطی از شهرها تعبیه شده است، اضافه كرد: پروسه پیگیری این مطالبه كارگران مازندران چندین ساله است و در دوره های مختلف از استانداران وقت درخواست شد و اما به نتیجه ای نرسیده است.
ساداتی همینطور نداشتن امنیت شغلی را دغدغه اصلی این قشر عنوان نمود و افزود: با عنایت به روزمزد بودن كار این افراد، در مواقع خاصی مثل بارندگی ها این افراد بناچار خانه نشین هستند.
وی از بیمه بعنوان مبحث مهم در رسیدن این بخش جامعه به خدمات نام برد و اظهار داشت: هرچند طی سالهای اخیر با اعمال بیمه یارانه ای بخشی از این كارگران بیمه شده اند اما عده ای به علت نداشتن كارت مهارت هنوز از این خدمات برخوردار نشده اند.
** بیمه همچنان در كنار اقشار ضعیف
مدیر كل تامین اجتماعی استان مازندران در مورد خدمات این سازمان به كارگران اظهار داشت: كارگران ساختمانی كه كارت مهارت فنی را از فنی و حرفه ای كسب كردند زیر پوشش بیمه یارانه دار دولتی قرار می گیرند.
سید علی اصغر محمودی اضافه كرد: تابحال 53 هزار كارگر ساختمانی مازندران زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند كه شامل پرداخت هفت درصد حق بیمه توسط كارگر و 20 درصد توسط دولت می باشد.
وی با اشاره به اینكه بخش دیگری از این كارگران روزمزد و فصلی از محل دیگری بیمه هستند، افزود: این افراد یا كشاورز، باغدار و یا حتی باربران هستند كه از بیمه یارانه دار در این بخش برخوردار می باشند.
به گفته مدیر كل تامین اجتماعی مازندران در میان كارگران روزمزد و فصلی، افرادی هستند كه هنوز زیر پوشش هیچگونه بیمه ای قرار نگرفتند كه با رجوع به ادارات تامین اجتماعی به صورت مشاغل آزاد می توانند بیمه شوند.
وی اظهار داشت: برپایه نوع قراردادشان با تامین اجتماعی می توانند از مزایای بیمه درمان، فوت، بازنشستگی و از كارافتادگی برخوردار شوند.
2096/1899


1397/10/20
13:04:06
5.0 / 5
4656
تگهای خبر: بیكاری , بیمه , خدمات , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است