موافقت مجلس با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری

موافقت مجلس با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری ثبت آسان: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت كردند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت بامداد امروز (یكشنبه) مجلس تقاضای دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری را بررسی نموده و در نهایت با ۱۸۰ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع با دو فوریت این طرح موافقت كردند.
محمد جواد فتحی بعنوان یكی از متقاضیان دو فوریت این طرح بیان كرد: ما به دنبال حل یكی از اشكالات اساسی كشور هستیم و پس نباید به این طرح نگاه جناحی داشته باشیم واقعیت این است كه امروز سیاست كیفری و حقوقی كشور حبس گرا شده است و ما با تورم كیفری و جمعیت بالای زندان ها رو به رو هستیم.
ایشان سپس اظهار نمود: امروز حدود دو هزار عنوان مجرمانه در قوانین كیفری تعریف شده است كه عموما مجازاتی كه برای آنان در نظر گرفته شده است حبس بوده در صورتیكه از نظر حقوق كیفری اسلام ما بین ۶ تا ۲۹ عنوان داریم كه حدود الهی است.
نماینده مردم تهران در مجلس اشاره كرد: ما در طول ۱۰۰ سال قانونگذاری برای بیشتر جرایم مجازات حبس تعزیری تعریف كرده ایم در صورتیكه هیچ گونه مصلحتی ندارد و از نظر فقهی و هم از نظر منطقی دلیلی برای بسط حبس وجود ندارد. در حقوق بین الملل نیز امروز بیشتر كشورهای دنیا از حبس روی بازگردانده اند در اصل ما با در نظر گرفتن مجازات حبس به جامعه دو بار ضربه وارد می نماییم بار اول مجرم با ارتكاب جرم به جامعه لطمه می زند و بار دیگر ما با صرف هزینه مردم برای ساخت زندان ها و تربیت زندانبانان به جامعه لطمه می زنیم. رئیس قوه قضاییه نیز از این سیاست انتقاد دارد. ما باید در امتداد تغییر این سیاست اشتباه حركت نماییم.
علیرضا محجوب در مخالفت با دو فوریت این طرح بیان كرد: همگی با كلیات این طرح موافق هستیم اما آن چه كه حالا مطرح است بحث فوریت بوده كه اساسا حالا جایگاهی ندارد. همه ارگان جامعه امروز تاكید دارند كه ما باید به سمت تقلیل مجازات حبس تعزیری پیش رویم اما این اقدام نیاز به كار عمیق همراه با در نظر گرفتن تمام جزئیات دارد.
جهانبخش محبی نیا در موافقت با دو فوریت این طرح بیان كرد: ما دیگر فرصت چندانی نداریم چونكه عمر مجلس دهم نیز رو به انتها است امروز تمام حقوقدانان مجلس این نیاز را در جامعه دیده اند. در جامعه ای كه مبتنی بر ارزش های اخلاقی، حقمداری و مسئولیت پذیری است افزایش زندانیان معنای ندارد در جامعه اسلامی همه افراد از حقوقی برخوردار می باشند و حتی مجرمان نیز حقوقی دارند البته بحث جاسوس ها و افرادی كه در مواد مخدر دست دارند جدا است. اما بطور كلی ما باید نگران اوضاع زندان ها باشیم و این دغدغه را با جدیت دنبال نماییم.
علیرضا سلیمی در مخالفت با دو فوریت این طرح بیان كرد: همه ما درباب اصل این طرح متفق القول هستیم اما دو فوریت این طرح حالا جایگاهی ندارد ما مخالف تقلیل مجازات حبس تعزیری نیستیم.
احمد سالك كاشانی در موافقت با دو فوریت این طرح بیان كرد: حالا بحث دو فوریت این طرح مطرح است و اگر ایراداتی به كلیات این طرح وارد باشد در ظرف ۷۲ ساعت آینده با كمك نظر كارشناسان قابل حل است. امروز آیت الله رئیسی گام بلندی در مقابله با مفاسد برداشته است و تصویب این طرح می تواند به مسیر ایشان نیز كمك نماید. ما باید بجای ساختن ساختمان زندان ها، دانشگاه و حوزه بسازیم. افزایش تعداد زندانیان مسائل اجتماعی را نیز به دنبال دارد. خانواده اغلب زندانیان صاحب كرامت هستند و ما باید در امتداد فروپاشی خانواده آنها پیش برویم هر چه تعداد زندانیان در جامعه بیشتر باشد هزینه های آن نیز بیشتر است. امروز ما گاهی شاهد می باشیم در بعضی از زندان ها بیشتر از ظرفیت زندانی وجود دارد كه خود این امر مسائلی را به دنبال دارد.
منبع:

1398/08/12
15:04:22
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: رئیس , ساخت , سیاست , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است