اقدامات دستگاه قضایی هرمزگان برای مهار كرونا،

از نظارت بر ترخیص اقلام بهداشتی تا ممانعت از تجمعات غیرضروری و برخورد قضایی با اصناف متخلف

از نظارت بر ترخیص اقلام بهداشتی تا ممانعت از تجمعات غیرضروری و برخورد قضایی با اصناف متخلف ثبت آسان: هرمزگان رئیس كل دادگستری استان هرمزگان در تشریح مهمترین اقدامات دستگاه قضایی این استان بمنظور مقابله با شیوع ویروس كرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از پلمب 131 باب سوئیت و اقامتگاه غیر مجاز آگاهی داد.علی صالحی بامداد امروز(یازدهم فروردین ماه) در جمع خبرنگاران ضمن پاسداشت كوشش های بی دریغ جهادگران عرصه سلامت خصوصاً پزشكان، پرستاداران، امدادگران و گروه های جهادی و مردمی، با اشاره به تأكیدات ریاست قوه قضائیه برای اتخاذ تمهیدات لازم و همكاری با دستگاه های اجرایی جهت مهار ویروس كووید ۱۹، مهمترین اقدامات دستگاه قضایی استان را در این رابطه تشریح نمود.

وی همین طور ضمن تقدیر از عموم مردم كه با به حداقل رساندن مراجعات خود به واحدهای قضایی همكاری مناسبی را در تامین سلامت شهروندان و صیانت از بهداشت عمومی داشته اند، تصریح كرد: در این شرایط ویژه با اتخاذ تمهیدات لازم، پاسخگویی به ارباب رجوع به صورت برخط و با بهره گیری از امكانات و سامانه های الكترونیك دادگستری استان و سامانه ابلاغ الكترونیك قضایی ثنا با جدیت دنبال می شود.

صالحی اشاره كرد: طرفین هر پرونده می توانند بجای مراجعه حضوری، لوایح مربوط به مطالب، مستندات و دلیلهای خودرا بوسیله دفاتر خدمات الكترونیك قضایی به محاكم مورد نظر ارسال كنند و مواردی كه به تشخیص قاضی رسیدگی كننده لزوم حضور محرز باشد به نحو مقتضی به طرفین اعلام خواهد شد.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان در ادامه نظارت بر تامین كالاهای بهداشتی و اقلام مورد نیاز برای مبارزه با ویروس كرونا را از دیگر اقدامات دستگاه قضایی استان هرمزگان برشمرد و اظهار نمود: در این رابطه اقدامات ویژه ای با محوریت دادسرای عمومی و انقلاب مركز استان صورت گرفته و در مراحل متوالی طی این بازه زمانی تعداد قابل توجهی كانتینر حاوی محموله های بهداشتی، ماسك، دستكش، كالاهای پزشكی و دارویی و همین طور مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید این محصولات از بندر شهید رجایی بندرعباس و گمركات استان ترخیص شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی عنوان كرد: در شرایطی كه مردم به سبب شیوع بیماری كرونا نیاز فوری به اقلام بهداشتی دارند، محتكران و اخلالگران در سلامت و بهداشت جامعه بدانند مجازات های قاطع و بدون اغماضی در انتظار آنان است.

رئیس كل دادگستری استان هرمزگان در همین رابطه با اشاره به اهمیت فوق العاده كنترل و نظارت بر بازار عرضه كالاهای بهداشتی و درمانی از كشف و شناسایی چند انبار احتكار اقلام مورد نیاز مراكز درمانی و داروخانه ها طی روزهای اخیر و پلمب این اماكن با حكم مقام قضایی و تشكیل پرونده برای متخلفین آگاهی داد.

صالحی اعلام نمود: باتوجه به ضرورت پیشگیری فوری از سوء استفاده از موضوع شیوع بیماری كرونا، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه احتكار، گرانفروشی و افزایش كاذب در قیمت اقلام بهداشتی و دارو، می توانند موارد را به سامانه «سجام» دادگستری هرمزگان به آدرس اینترنتی http: //sajam.scpd.ir گزارش كنند.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان اشاره كرد: با اتخاذ تمهیدات لازم و هماهنگی های به عمل آمده، گشت های ویژه بازرسی، تعزیرات حكومتی و دیگر متولیان نظارت بر بازار فعال شده و در حال نظارت بر قیمت ها هستند.

صالحی همین طور ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان در جلوگیری از شیوع ویروس كووید ۱۹ گفت: در امتداد صیانت از بهداشت عمومی و حفظ حقوق عامه با هدف جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری كرونا و تحمیل خسارات و لطمه های جبران ناپذیر بعدی از طرف دادستان مركز استان، دستور قضایی در خصوص ساماندهی دستفروشان و خودرو های عرضه میوه و سایر اقلام خارج از چارچوب واحد صنفی و اماكن بهداشتی و ممنوعیت عرضه قلیان صادر گردیده است.

رئیس كل دادگستری استان هرمزگان، آگهی و تذكر جدی به اصناف با هدف رعایت هرچه بیشتر موازین بهداشتی و صدور دستور ویژه به پلیس اماكن عمومی جهت پلمب واحدهای متخلف و فاقد مجوز خصوصاً آرایشگاه ها و منازل مبله اجاره ای غیرمجاز را از دیگر اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان عنوان نمود.

صالحی در ادامه از شناسایی و پلمب ۱۳۱ باب سوئیت و اقامتگاه غیر مجاز در شهرهای بندر عباس و قشم آگاهی داد.

وی اظهار نمود: باتوجه به انتشار سریع و گسترش ویروس كرونا در كشور و بمنظور جلوگیری از شیوع آن در سطح استان طرح تشدید مقابله با اجاره منازل مبله و اقامتگاه های غیر مجاز با جدیت در دستور كار قرارگرفته و در این راستا علی رقم ابلاغ عدم پذیرش میهمان به كلیه مراكز اقامتی جهت پیش گیری از شیوع ویروس كرونا متأسفانه تعدادی افراد سودجو با تبلیغ وسیع در سطح فضای مجازی و حقیقی مبادرت به اجاره خانه های مبله به مسافران نمودند كه به دستور قضائی با اجرای طرح نظارتی و ارتقاء امنیت اجتماعی، ۵۱ باب سوئیت و اقامتگاه اجاره ای غیر مجاز در شهرستان بندر عباس و ۸۰ واحد متخلف در شهرستان قشم شناسایی و پلمب شده است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی صحیح و مدیریت افكار عمومی و رسانه ای در شرایط كنونی از صدور دستور قضایی بمنظور شناسایی، مستندسازی و احضار عوامل سازنده و منتشركنندگان اخبار كذب درباب ویروس كرونا و دستگیری برخی از افراد سودجو و هنجارشكن و تشكیل پرونده قضایی برای آنها در این رابطه آگاهی داد.

رئیس كل دادگستری استان هرمزگان با اعلان اینكه اقدام افراد دستگیر شده از مصادیق بارز تشویش اذهان عمومی است، اظهار داشت: بعد از شناسایی هویت متهمان توسط كارشناسان پلیس فتا، این افراد بمنظور رسیدگی به اتهاماتشان به مرجع قضایی عرضه شدند.

صالحی افزود: انتشار چنین شایعاتی در فضای مجازی برابر قانون، جرم و مرتكبین قابل مجازات هستند.

رئیس كل دادگستری استان هرمزگان بیان كرد: بمنظور تكریم ارباب رجوع، صیانت از بهداشت عمومی و مقابله با شیوع ویروس كرونا؛ عملیات ضدعفونی و استریل كردن اماكن و ساختمان های دادگستری در ۱۸ حوزه قضایی استان هرمزگان انجام شد و بدین منظور گروهی ۳۰ نفره از امدادگران سلامت با استفاده از ماشین آلات و پمپ های سیار، مراكز مراجعه مردم در ساختمان های دادگستری، دادسرای عمومی و انقلاب، محاكم، دفاتر، بایگانی، زندان ها، اردوگاه ها و بازداشتگاه های حوزه های قضایی استان هرمزگان را استریل و ضدعفونی كردند.

صالحی همین طور اظهار نمود: به دنبال صدور بخشنامه ریاست قوه قضاییه درباب اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت اعیاد رجبیه و نوروز و بمنظور اتخاذ تمهیدات مناسب برای پیش گیری از بیماری كرونا در ندامتگاه ها، به زندانیان دارای تامین مناسب تا ۱۵ فروردین ماه مرخصی اعطا شده است.

وی اشاره كرد: توجه ویژه ای به حفظ سلامتی زندانیان در ندامتگاه های استان شده و وضعیت زندانیان به صورت شبانه روزی كنترل می شود.

رئیس كل دادگستری استان هرمزگان اضافه كرد: در این راستا با اتخاذ تمهیدات مناسب، كمیته سلامت در تمامی زندان های استان تشكیل شده و اقدامات پیشگیرانه در رأس برنامه ها برای مقابله با ویروس كرونا قرار دارد.

صالحی عنوان كرد: باتوجه به شیوع ویروس كرونا در استان های مختلف كشور و ابتلای برخی از هموطنان به این بیماری، در شرایط حساسی به سر می بریم و برمبنای سفارش مؤكد پزشكان و كارشناسان تنها راه پیش گیری از شیوع این ویروس قطع زنجیره انسانی و خودداری از حضور در اجتماعات خصوصاً مناطق شلوغ و پرتردد است و به همین خاطر پرهیز از برگزاری تجمعات غیرضروری می تواند یكی از راه های مؤثر در جلوگیری از گسترش و شیوع ویروس كرونا باشد.

صالحی تاكید كرد: در همین راستا با هماهنگی رؤسا و دادستان های حوزه های مختلف قضایی استان هرمزگان بمنظور پیش گیری از انتشار ویروس كرونا، برگزاری هرگونه تجمع غیرضروری در نقاط پرتردد سطح شهر ممنوعست و به شهروندان و خصوصاً خانواده های محترم سفارش می شود از حضور خود و فرزندانشان در چنین اجتماعاتی جداً اجتناب كنند تا از ابتلاء افراد بیشتر به این ویروس جلوگیری شود.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان همین طور اظهار نمود: با افرادی كه بخواهند بدون توجه به هشدارها، امنیت روانی جامعه و سلامت و بهداشت عمومی را با قانون شكنی خدشه دار كنند برخورد قضایی و بازدارنده خواهد شد.

منبع:

1399/01/11
23:27:11
5.0 / 5
3244
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است