یك مقام قضائی؛

مهم ترین بخش برای انجام كار بنیادی امور زنان و خانواده است

مهم ترین بخش برای انجام كار بنیادی امور زنان و خانواده است قائم مقام معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار داشت: مهم ترین بخشی كه در قوه قضاییه می­ توان كارهای بنیادی انجام داد امور زنان، خانواده و كودكان است.


به گزارش ثبت آسان به نقل از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، مسعودی فر اضافه کرد: در مقدمه و اصول قانون اساسی به مبحث خانواده پرداخته شده است و مهمترین بخشی که در قوه قضائیه می توان کارهای بنیادی انجام داد؛ امور زنان، خانواده و کودکان است که در بخش های دیگر هم اثر گذار هستند.
وی با اشاره به اینکه نباید به این حوزه نگاه سطحی، کوتاه مدت و نگاه کار روزمره داشت بیان نمود: در اصل دهم قانون اساسی آمده است از آنجایی که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوطه باید برای آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانواده بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.
قائم مقام معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار نمود: ما اگر بتوانیم این اصل قانون اساسی را محقق نماییم می توانیم در کل جامعه منشأ اثر باشیم. با عنایت به این اصل مترقی و قابل توجه قانون اساسی می توانیم برنامه ریزی های خوبی در اینباره داشته باشیم و طبیعتاً اگر موفق شویم در جلوگیری از جرم و صدمه های اجتماعی و پرورش و تربیت انسان های مکتبی هم موفق خواهیم شد.
مسعودی فر با اشاره به اینکه اخیراً قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان تصویب شده است و در ماده ۴ وظایفی گوناگونی بر عهده ما گذاشته شده است اظهار داشت: بسیاری از شهروندان دستگاه قضائی را بعنوان سازمانی که مجازات و کیفر تعیین می کند می شناسند این در شرایطی است که این اقدام جزئی از وظایف ماست و تنها وظیفه ما نیست.
وی اظهار داشت: بیشتر از سی سال است که امر پیشگیری مورد غفلت واقع شده بود و خوشبختانه در دهه اخیر قوه قضائیه بخشی از مأموریت ها را در حوزه اجتماعی و جلوگیری از جرم و صدمه های اجتماعی آورده است.
مسعودی فر با اشاره به اینکه یکی از کارهای ما این است که اجتماعی شدن قوه قضائیه را با برنامه های مختلف برای مردم تبیین نماییم اظهار نمود: فعالیت دفاتر پشتیبانی از زنان و کودکان همچون این برنامه هاست.
قائم مقام معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه ما باید پیش از وقوع جرم و پس از وقوع مداخله نماییم تا جرمی بروز نیابد اظهار داشت: این اقدام اجتماعی محض است که به دور از چهره خشک برخوردهای قضائی با هدف جلوگیری از شکل گیری صدمه ها انجام می شود.
وی انتقال دفاتر پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان به معاونت اجتماعی و جلوگیری از جرم دادگستری استان ها را اقدام مهمی در تسریع مداخلات اجتماعی و قضائی عنوان نمود.
مسعودی فر اظهار داشت: در قانون پشتیبانی از کودکان و نوجوانان یکسری مسؤولیت ها ازجمله نظارت، مطالبه گری، برعهده دفاتر است که همکاران با کمک معاونان و رؤسای کل دادگستری انجام خواهند داد.
قائم مقام قائم مقام معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه همینطور اظهار نمود: لایحه صیانت از زنان در مجلس در شرف تصویب شدن است که مسؤولیت اجرای مستقیماً بر عهده جلوگیری از جرم گذاشته شده است و وظایف گوناگونی برای ما تعیین شده است.
وی اظهار داشت: همچون این وظایف می توان به نظارت بر حقوق بانوان در مراحل مختلف همچون در مرحله دادرسی، اجرا و حتی پیش از آن در چارچوب بهره مندی از مشاور حقوقی و قضائی مجانی و باز اجتماعی کردن زنان اشاره نمود.
مسعودی فر بیان نمود: هرچند درصد بزهکاری در حوزه زنان خیلی کمتر از مردان است و جمعیت کیفری آنان بسیار کمتر است اما ما نباید از باز اجتماعی کردن آنان غفلت نماییم چون که زنان اگر در حوزه جرم وارد شوند ضریب وزنی آن برابر با ده ها و صدها مرد است و به لحاظ اینکه تاثیر عمیقی در حوزه خانواده و فرزندان دارند این تاثیر منفی، عمق منفی بوجود می آورد.
این نشست ویدئو کنفرانسی با حضور علی محمد زنگانه مشاور معاون و مدیر کل دفتر پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم و کارشناسان دفاتر پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان ۱۶ استان کشور برگزار گردید

1399/07/10
13:22:50
5.0 / 5
2163
تگهای خبر: سازمان , سند , كارشناس , معاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است