معاون حقوق بشر وزیر دادگستری مطرح كرد

عدالت جنسیتی وقتی فراهم می شود كه تبعیض مسئله همگان شود

عدالت جنسیتی وقتی فراهم می شود كه تبعیض مسئله همگان شود به گزارش ثبت آسان معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اظهار داشت: تنها زمانی که مسئله نارضایتی و تبعیض جنسیتی مسئله همگان شود می توان زمینه فعالیت عدالت جنسیتی را فراهم نمود و برقراری شرایط مساوی جنسیتی احتیاج به بازبینی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد که باید توسط نهادهای موثر جامعه به مرور آموزش داده شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، محمود عباسی در سومین رویداد بین المللی زنان و صلح، امنیت پایدار که با حضور میهمان هایی از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و افغانستان برگزار شد، اظهار داشت: صلح آنگونه که در مقدمه اساسنامه یونسکو آورده شده است در اندیشه بشر شکل می گیرد و برای تحقق آن باید فرهنگ سازی و برگزاری نشست هایی از این دست را در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: صلح و حقوق بشر یک روی یک سکه و مبتنی بر کرامت انسانی بشر هستند و در این میان هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اظهار داشت: هنگامی صلح محقق می شود که ما آنرا در جایگاه راستین خود ببینیم. بدین جهت صلح و حقوق بشر باید محور بسیای از موضوعات ما قرار گیرند. همین طور ۲۰ مهر ۹۹ مصادف با بیست و یکمین سالگرد تصویب قطع نامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سندی بین المللی دربارهٔ زنان و صلح و امنیت است.

وی افزود: این قطعنامه تلاش ها و رهبر زنان برای پیش گیری از مخاصمات و حفظ صلح و حل مخاصمات را به رسمیت می شناسد. اجرای اولویت های زنان صلح و امنیت یک تعهد مهم سیاسی در ابتکار سازمان ملل متحد در جهت اقدام برای حفظ صلح است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری همین طور افزود: این اقدام ضرورت مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در پروسه صلح و چاره ها سیاسی برای برقراری صلح و رشد دستاوردهای پایدار صلح را تایید می کند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه طی سال ها دستاوردهای مختلفی در زمینه مشارکت زنان چه بعنوان صلح بان و چه بعنوان رهبر کشور طی فرآیندهای صلح و سیاست تحقق یافته اما هم چنان بعد از گذشت ۲۰ سال و تصویب ۱۰ قطعنامه دیگر در این راستا روشن است باید کارهای بیشتری نیز انجام گیرد.

عباسی با اعلان اینکه صلح و برابری و ساخت جهانی پایدارتر بسیار ضروری می باشد، اضافه کرد: زنان حتی در پروسه صلح، سیاست و امنیت تاثیرگذارند و اینها شرایط لازم است و نه کافی. در حمایت های انجام شده کیفیت تحت تاثیر کمیت قرار گرفته و زن بودن زنان سبب فراموشی انسان بودن آنها قرار گرفته. در بیشتر اسناد حقوق بشری به موضوع فطری و خدادادی زنان در خانواده و تفاوت نهاد خانواده با دیگر نهادهای قراردادی توجه نشده و اصولا به حقوق فردی توجه شده است.

وی افزود: در دهه های اخیر از طرف سازمان های بین المل توجه فراوانی به مسائل زنان شده است. محور این توجه به اسناد بین المللی نظیر کنوانسیون رفع تبعیض مقابل زنان است. می توان گفت در عصر حاضر زنانِ کشورهای در حال توسعه خصوصاً زنان خاورمیانه علاوه بر خشونت ها و تبعیض هایی که سالیان سال با آنها درگیر بودند حالا با گسترش جنگ های تروریستی با معضلات جدیدتری مواجه اند که نگرانی جامعه بین الملل را بهمراه داشته است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اشاره کرد: در امتداد این مساله خصوصاً جوامع سنتی نظیر اغلب کشورهای خاورمیانه که خشونت و تبعیض به صورت آموزه های رفتاری و الگوهای جامعه پذیری از نسلی به نسل بعد منتقل شده نمی توان به آسانی بر روی هنجارها اثر گذاشت.

وی اضافه کرد: در این راستا شاهد تحول اسناد بین المللی به و تصویب اسنادی با هدف اصلاح قوانین در جهت رفع انواع تبعیض های جنسیتی و تحقق برابر یهستیم.

عباسی به بیان پیشنهاداتی در سطح بین الملل و ملی برای تحقق صلح و عدالت جنسیتی پرداخت و اظهار داشت: در سطح بین المللی جهت رفع مشکلات اجرای وظایف کمیته منع تبعیض باید منابع مالی بیشتری در حوزه های متفاوت نظیر دبیرخانه مستقل، آژانس های تخصصی و پرسنل اختصاص پیدا کند. همین طور در اسناد بین المللی حقوق بشر، توجهی به خانواده در امتداد خشونت مقابل زنان نشده است و لازم است به خشونت های خانگی مقابل زنان بعنوان یکی از چالش های حقوق بشر اسلامی معاصر توجه گردد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اضافه کرد: باید در سطح ملی دولت ها تمام اهتمام خود جهت اجرائی کردن تعهد خود و تمام اندیشه هلی برتری یکی از جنسیت ها گام بردارند و کوشش های خودرا بر اصلاح الگوی اجتماعی و فرهنگی معطوف کنند، همین طور دولت ها برای مقابله مقابل محدودیت های سنتی و تاریخی باید مشارکت سیاسی زنان در تمامی زمینه ها را بالا برند.

عباسی همین طور اظهار داشت: رهبران زن برای حل مشکلات و مخاصمات برقراری مذاکرات غیر رسمی صلح در سطح منطقه ای، بین المللی و ملی ادامه می دهند و قانون به حمایت سیاسی جهت تحقق مشارکت کامل زنان در پروسه صلح و سیاست اقدام می کند اما همچنان زنان عمدتا در حاشیه روندهای صلح رسمی قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: در عصر حاضر زنان در دو راهی تاریخی قرار دارند؛ یا دستاوردهای حقوق بانوان در صلح را از دست می دهند و یا برابرتر و پایدارتر و مقاوم تر در امتداد صلحی پایدار و فراگیر طاهر خواهند شد، که اساسا زنان با همت بلند خود راه دوم را بر میگزینند. اطمینان از مشارکت برابر زنان در تمام حوزه ها برای صلح و برابری پایدار لازم است.

منبع:

1399/11/27
21:23:03
0.0 / 5
921
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است