شورای عالی شهرسازی خواهان تخریب ویلاهای غیر مجاز روستای زیارت شد

شورای عالی شهرسازی خواهان تخریب ویلاهای غیر مجاز روستای زیارت شد به گزارش ثبت آسان شورای عالی شهرسازی و معماری اشاره کرد: برخورد قاطع و صدور رأی قلع و تخریب برای ساخت و سازهای واقع در روستای زیارت استان گلستان، نص صریح قانون است.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳ بهمن ۹۹ با توجه به تصمیمات مقرر در جلسه ۱ مرداد ۹۸ کمیته تخصصی فراقوه ای مبارزه با زمین خواری گزارش استانداری گلستان پیرامون نحوه ساخت و ساز محور زیارت را در قالب مصوبه قبلی مورخ ۲ مرداد ۹۵ خود با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد استماع قرارداد و ضمن امعان نظر به صورت جلسه ۸ بهمن ۹۹‬ کمیته فنی تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کرد:
بنا بر گزارش ارائه شده روند تخلفات ساخت در محور و پیرامون روستای زیارت نسبت به سال ۱۳۹۵ فزاینده است و اقدامات مراجع و دستگاه ذی ربط استانی در این خصوص مقرون به توفیق نبوده است.
این موضوع متأسفانه حتی درباب ساخت و سازهای خلاف دولتی نیز مصداق دارد.
همچنین دامنه ساخت و سازها در پیرامون روستا بسیار فراتر از محدوده روستا و حتی حریم شهر گرگان است و عرصه ای به مساحت ۴۵۰ هکتار را تماماً در داخل منطقه حفاظت شده جهان نما به صورت پراکنده در بر گرفته است. این درحالی است که محدوده طرح هادی روستا فقط ۴۶.۵ هکتار است.
لذا پیرو مصوبه ۲ مرداد ۹۵ شورای عالی شهرسازی و معماری تاکید می دارد برخورد قاطع و صدور رأی قلع و تخریب برای ساخت و سازهای واقع در مواضع یاد شده (به غیر از شرط مربوط به قلع بنا در اراضی با شیب بیش از ۱۵ درصد که به صورتی متکی بر ضوابط و معیارهای فنی و اجرائی است) نص صریح قانون و حداقل اقدامات مورد انتظار در برخورد با ساخت وسازهای مذکور است.
هر گونه تسامح و تساهلِ نظام حکمروایی کشور در این خصوص باتوجه به جذابیت های فوق العاده منطقه، زمینه ساز تشدید ساخت و سازها و تخریب وسیع بخش های زیادی از منطقه حفاظت شده و جنگل با ارزش هیرکانی و تکرار تجاربی نظیر محور فیروزکوه، گردنه حیران، لواسان و … خواهد بود.
این در حالی است که هیچ یک از موارد مذکور به لحاظ اهمیت اکولوژیک و حساسیت طبیعی هم پایه این منطقه نیست.
مخالفت شورای عالی شهرسازی با الحاق روستای زیارت به محدوده شهر گرکان برای جلوگیری از ایجاد رانت در اراضی روستایی
از نظر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران هرگونه پیشنهاد مراجع استانی در خصوص الحاق عرصه های دست اندازی شده به شهر گرگان، بعنوان ناحیه منفصل شهری، ارتقای روستا به نقطه شهری، ایجاد شهر جدید و شهرک و یا تهیه طرح شهرسازی برای آنها صرف نظر از رانت گسترده و ارزش افزوده بلاوجهی که برای متخلفان ایجاد خواهد نمود، متضمن ارسال پیام تلویحی منفعلانه به متعرضان به ذخیره گاه های باارزش طبیعی و تسهیل گر تبدیل ثروت های عمومی به ثروت شخصی خواهد بود.
دغدغه مندی رهبر معظم انقلاب نسبت به ساخت و سازهای غیر مجاز روستای زیارت
شورای عالی شهرسازی ضمن مخالفت با پیشنهادهای مذکور، تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کرد:
۱. با توجه به پیگیری دفتر مقام معظم رهبری، رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن ارسال گزارشِ اقدامات و مصوبات مراجع ملی و استانی، تبعات زیان بار هرگونه تسامح در برخورد با تخلفات را جهت استحضار معظم له و حسب صلاحدید صدور اوامر و احکام مقتضی تببین کند.
۲. با توجه به اینکه برمبنای اظهارات مسئولان استان، آرای صادره جهت برخورد با متخلفان بعضاً توسط مراجع قضائی نقض و یا متوقف می شود، طی مکاتبه توسط رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ضرورت استفاده از همه ظرفیت های قانونی نظام حکمروایی کشور در برخورد قاطع با متخلفان و توقف روند فزاینده تخریب عرصه های جنگلی و منطقه حفاظت شده به استحضار رئیس قوه قضائیه رسانده شود.
۳- سازمان نظارتی منجسم تحت مدیریت مستقیم دادستان گلستان با مطالبه تکالیف قانونی همه دستگاه های ذی مدخل در موضوع شامل دستگاه های نظارتی و دستگاه های خدمات رسان، روند فزاینده تخریب و دست اندازی در عرصه های طبیعی و ملی منطقه در خارج از طرح هادی روستای زیارت را در قالب مصوبه ۲ مرداد ۹۵‬ شورای عالی شهرسازی، خصوصاً بخش جنوبی روستا، کنترل و متوقف نماید.
ارائه انشعابات آب، برق و گاز به ویلاهای غیر مجاز زیارت ممنوع شد
۴. با نظارت استاندار گلستان ارائه هرگونه خدمات زیر بنایی (آب، برق و گاز …) توسط دستگاه های خدمات رسان به ساخت و سازهای خلاف موضوع این مصوبه متوقف شود.
۵. طرح هادی روستای زیارت با هدف ساماندهی به ساخت و سازهای متعلق به بومیان و تامین نیازهای توسعه ای ناشی از رشد طبیعی روستای زیارت تحت عنوان «طرح ویژه سکونتگاه روستایی زیارت» ظرف مدت یک ماه توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با رعایت شرایط زیر بازبینی و بعد از ستاندن مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه شود.
۵-۱. حریم و بستر رودخانه مطابق نظر آب منطقه ای تحت کاربری حریم در اسناد طرح منعکس شود.
۵-۲. عرصه های منابع طبیعی واقع در حاشیه خط محدوده و یا ساخت و سازهایی که متعلق به بومیان منطقه نیست (همسو با نظر شورای برنامه ریزی و توسعه استان) به هیچ وجه مشمول الحاق نخواهند بود.
۵-۳. کلیه اراضی منابع ملی که بنا به ضرورت و تخلخل قطعات در داخل محدوده روستا واقع می شود، فقط به خدمات غیر انتفاعی پشتیبان سکونت و خصوصاً کاربری گردشگری (جهت پاسخگویی به نیاز گردشگران واقعی) تخصیص یابد.
۵-۴. قطعات با شیب زمین ۱۵ تا ۳۰ در صد در صورتیکه با احراز سایر شروط صدرالاشاره در محدوده طرح ویژه روستا واقع شوند، فقط در صورت عدم وقوع بر عرصه های رانشی یا لغزشی (بنا به تأیید مرجع ذی صلاح مربوطه) مجاز به راه اندازی بنا یا تثبیت کاربری خواهند بود.
۶. با توجه به وقوع کل اراضی پیرامون روستا در منطقه حفاظت شده متعاقب تصویب طرح ویژه در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، مصوبه شورای عالی محیط زیست ستاندن شود.


منبع:

1399/12/19
14:22:02
0.0 / 5
1009
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , خدمات , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است