معاون دادستان عمومی و انقلاب یاسوج خبر داد

تخریب و قلع و قمع ۲۰هزار مترمربع در منطقه حفاظت شده دنا

تخریب و قلع و قمع ۲۰هزار مترمربع در منطقه حفاظت شده دنا به گزارش ثبت آسان کهگیلویه و بویراحمد معاون دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از آزادسازی، تخریب و قلع و قمع ۲۰هزار مترمربع در منطقه حفاظت شده دنا اطلاع داد.


«عبدالحسین تمدن» اظهار داشت: منابع طبیعی متعلق به مردم است و قانون گذار به منظور حفظ و پشتیبانی از گونه های جانوری و گیاهی موجود در بخشی از منابع طبیعی و این مناطق را بعنوان مناطق حفاظت شده را اعلام نموده است.
وی اظهارکرد: صیانت از این مناطق حفاظت شده را به محیط زیست واگذار کرده است.
معاون دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: طبق صراحت قانون واگذاری اراضی در مناطق حفاظت شده ممنوع را به صراحت بیان کرده است.
تمدن ضمن اشاره به اینکه این قلع و قمع در جهت غیرقانونی بودن آن و واگذاری انجام شده است، خاطرنشان کرد: مسئولین وقت بر خلاف نص صریح قانون، مبادرت به واگذارای به میزان ۲ هکتار از اراضی ملی واقع در منطقه حفاظت شده دنا را به شخص واگذار کرده اند.
وی افزود: اداره کل محیط زیست استان بعنوان صیانت از مناطق حفاظت شده در سال ۹۸ دادخواستی را به محاکم حقوقی یاسوج تقدیم، که رسیدگی شده و رفع تصرف و اعلام بطلان واگذاری در رأی بدوی بر خلع ید و قلع و قمع بنا و مستحدثات در این ۲ هکتار صادر گردیده است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار نمود: رأی صادره در دادگاه تجدیدنظر استان قطعی شده و دادنامه قطعی صادره در محاکم عمومی حقوقی استان اجرایی شده است و ۲ هکتار از اراضی واقع شده در منطقه حفاظت شده دنا به اسم "آب نهر" که در امتداد جاده "یاسوج – اقلید" واقع شده آزادسازی و بنای احداثی تخریب شد.
تمدن با اشاره به اینکه واگذاری اراضی، راه اندازی بنا و کاشت درخت در منطقه حفاظت شده مطلقاً ممنوع می باشد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در روز درختکاری به این مضمون تاکید کردند با کسانی که محیط زیست را تخریب می کنند برخورد قاطع کنید. وقتی بالاترین مقام رسمی کشور و ریاست معزز قوه قضائیه و دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان و دادستان و همه همکاران قضایی عزم شان برای برخورد با متجاوزان به محیط زیست و منابع طبیعی جزم است. اساسا با تمام افراد سودجو که به قصد سودجویی به عرصه های ملی تجاوز می کنند با قاطعیت و بر مبنای قانون برخورد خواهیم کرد.
وی هرگونه سهل انگاری از سوس مسؤلان را مردود و اخطار داد و خاطرنشان کرد: مسئولین که بویژه حقوق با بیت المال سر و کار دارند موظف به اجرای قانون هستند و اگر مسئولین قانون را رعایت نکنند و به صورت غیرقانونی اقدامی انجام دهند که در اثر این اقدام آنها، خساراتی به اموال عمومی وارد شود تحت عنوان تصرف غیرقانونی در اموال عمومی قابل پیگرد خواهند بود.
معاون دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بیان نمود: امسال تا کنون یک هزار و ۱۸۵ هکتار در جهت حفاظت از منابع طبیعی و حفاظت از منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت المال در عرصه های ملی در سال ۱۳۹۹ و با پیگیری که صورت گرفته و اقدام متولیان، میزان یک هزار و ۱۸۵ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده و به بیت المال اعاده شده است.
یکی از کارشناسان در این حوزه اظهار می کرد این واگذاری در سال ۷۹ انجام شده که با فوت واگذار شونده اولی که هیچ گونه اقدامی در این حوزه انجام نداده بود، مجدداً در سال ۱۳۹۷ به فرد فعلی واگذار شد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا به نقل وی ادامه داد: اداره کل محیط زیست استان، در جهت تبصره ۴ ماده ۳۱ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع که واگذاری اراضی در مناطق ۴ گانه شامل مناطق حفاظت شده، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و آثار ملی طبیعی را ممنوع و قابلیت واگذاری به غیر نیست. مبادرت به عرضه دادخواست بر ضد این فرد کرد.
این کارشناس بیان نمود: در تبصره ۵ ماده ۲۳ همین قانون در صورت واگذاری توسط هر یک از ادارات و سازمانهای منابع طبیعی و امور اراضی، این اراضی مسترد می شود و صدور حکم تخریب و قلع و قمع بنا و سایر مستحدثات در جهت حکم ابطال واگذاری که غیرقانونی بوده انجام شده است.


منبع:

1399/12/20
18:27:28
0.0 / 5
1204
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است