آیت الله رئیسی تاكید كرد؛

امر رهبری در پشتیبانی از تولید محقق خواهد شد

امر رهبری در پشتیبانی از تولید محقق خواهد شد به گزارش ثبت آسان رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: ما مصمم هستیم امری که رهبر انقلاب فرمودند و نیاز راهبردی کشور است، یعنی پشتیبانی از تولید تحقق پیدا کند و تحقق هم پیدا خواهد نمود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در بیست و سومین نشست رمضانی رئیس قوه قضائیه با نخبگان کشور، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ میزبان برخی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید بود تا در جلسه «هم اندیشی با اصحاب تولید» به بررسی «نقش دستگاه قضائی در رفع موانع تولید» بپردازند.
رئیس قوه قضائیه در این جلسه ضمن اشاره به شعار سال و تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت همه جانبه از تولید اظهار داشت: تولید و پشتیبانی از آن باید مسأله اصلی و اساسی همه بخش ها باشد و کارآفرینان و قانونگذاران و مدیران اجرایی و دست اندرکاران امر قضا باید با قدرت، شجاعت و جدیت آنرا پیگیری کنند.
آیت الله رئیسی تصریح کرد: هر جا به مردم و کسانی که در میدان کار و تلاش هستند اعتماد کردیم موفق بوده ایم و یقیناً در حوزه تولید هم با حضور نیروی انسانی با اراده، خلاق و کارآمد و امکاناتی که در کشور وجود دارد، به نقطه مطلوب خواهیم رسید.
رئیس قوه قضائیه پشتیبانی از تولید را عنصری محوری در تولید قدرت دانست و عنوان کرد: اقتصاد تولید محور از عوامل مؤثر در رفع گره ها و مشکلات اقتصادی کشور است که در عزت و اقتدار روز افزون ملت ایران هم نقش اساسی دارد.
آیت الله رئیسی همینطور پشتیبانی از تولید را یکی از حقوق عامه عنوان نمود و متذکر شد «رونق تولید و پشتیبانی از آن از محورهای مهم سند تحول قضائی و برنامه های سال جاری دستگاه قضاست و همه بخش های نظارتی و قضائی مأمور به رفع موانع تولید هستند».
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به تاثیر فرایند قیمت گذاری بر حوزه تولید، اظهار داشت: در فرایند قیمت گذاری باید هم از تولید حمایت شود، هم باید به حقوق مصرف کننده توجه داشت و این کار نیازمند مدیریت دقیق و صحیح چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالاست.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: قیمت گذاری درست می تواند کیفیت کالاها و بهره وری را ارتقا دهد و قیمت گذاری نادرست بخصوص در نقاطی که شبکه و کانال تعریف شده برای توزیع نداریم می تواند باعث رانت و فساد شود.
رئیس قوه قضائیه همینطور بر ضرورت تأمین امنیت اقتصادی برای تولیدکنندگان تاکید کرد و اظهار داشت: مهم ترین کار برای تأمین امنیت اقتصادی در نظام تولید تثبیت مقررات و تصمیم گیری ها است.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: تصمیم گیری لحظه ای و تصمیمات متزلزل نظام تولید را متزلزل و مختل می کند و اجازه نمی دهد تولیدکننده ما با خیال آسوده به فعالیت سالم اقتصادی بپردازد.
رئیس دستگاه قضا نقش آفرینی نهادهای تنظیم گر در مدیریت چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا را ضروری دانست، اما در عین حال متذکر شد سطح مداخلات این نهادها باید به نحوی باشد که با مانع آفرینی برای تولیدکننده، به نظام تولید ضرر نزند.
آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: نهادهای تنظیم گر باید همه جوانب را بسنجند تا نتیجه تصمیمات آنها نظام تولید را ارتقا داده و نظام توزیع را سامان بخشد و به نفع همه بخش ها باشد و این کار اساسا از مداخلات مشکل آفرین در این عرصه هم پیشگیری خواهد نمود.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث سود تسهیلات بانکی برای اصحاب تولید پرداخت و ضمن اشاره به «رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور» در این حوزه، به بانک ها اخطار داد در دریافت سودهای بانکی تابع مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشند.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: مرجع رسمی و قانونی تعیین نرخ سود بانکی فقط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است و اگر هر بانکی بخواهد با تشخیص خودش از تولیدکننده سود بگیرد و وقتی هم نتوانست سودش را بگیرد کارخانه را تعطیل کند، چرخه تولید مختل می شود.
رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه هیچ واحد تولیدی نباید تعطیل شود و هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه ها شود، خاطرنشان کرد: اگر فردی تخلف کرده، باید تحت تعقیب قرار گیرد، اما کارخانه و کارگاه نباید مجازات شود و کارگرانش بیکار شوند.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: همه بانک ها و کسانی که با نظام تولید مرتبط هستند بدانند که چراغ واحدهای تولیدی باید در کشور روشن و پرفروغ باشد و تولید ارتقا پیدا کند و اگر هم مشکلی هست باید به طریق اصولی برطرف شود.
رئیس دستگاه قضا به همکاران خود در دادسراها و دادگاه ها هم متذکر شد که بر مبنای بخشنامه ابلاغی و رأی دیوان عالی کشور اجازه ندارند در رسیدگی به دعاوی بانکهای دریافت کننده سود بانکی خارج از نرخ مصوب ضامن اجرای امر غیر قانونی شوند.
آیت الله رئیسی اظهار داشت که این کار باعث ثبات در نظام تولید می شود چون که تولیدکننده اطمینان پیدا می کند سودی را باید پرداخت کند که قانونی می باشد نه سودهای خارج از ضابطه که با افزایش ناگهانی چرخه تولید را مختل می کنند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت شفافیت در فعالیتهای اقتصادی تاکید کرد و اظهار داشت: شفافیت در همه بخش ها جلوی رانت و فساد را می گیرد و این از دغدغه های جدی است که چند نفر دلال نتوانند با سوداگری به سرمایه های مردم دست اندازی کنند.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: مدیریت بر چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا می تواند مانع دلالی شود و مقام معظم رهبری هم فرمودند نباید وضعیت بگونه ای باشد که هم تولیدکننده، هم مصرف کننده ناراضی باشند و این مسأله با قطع دست دلالان درست می شود.
رئیس دستگاه قضا ضمن اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در جهت تسهیل ثبت شرکت ها، عنوان کرد: باید با اعتبارسنجی درست مانع از ثبت شرکتهای صوری و کاغذی شد، اما شرکتهای واقعی که دنبال فعالیت سالم اقتصادی و عرضه خدمت هستند، نباید در ثبت شرکت با مشکل مواجه شوند.
اصلاح آیین نامه تبدیل وضعیت فعالیت شرکت ها از دیگر نکات یاد شده رئیس قوه قضائیه بود که در رفع مشکلات در ارتباط با تغییر کارکرد شرکت ها بعد از اعلام ناتوانی در ادامه فعالیت هایشان تاثیر زیادی خواهد داشت.
آیت الله رئیسی همینطور با بیان پشتیبانی از صادرات خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: امروز صاحبان تخصص و تعهد فراوانی در کشور داریم که هر کجا بروند می توانند منشأ خدمات درخشانی باشند که این مسأله باید با جدیت پیگیری شود.
رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به سفرهای استانی خود اظهار داشت که یکی از مهم ترین برنامه های این سفرها بررسی و حل مشکلات تولیدگران و واحدهای تولیدی است و افزود: اگر می خواهیم مشکلات واحدهای تولیدی حل شود باید به میدان برویم و حرف ها و درددل های اصحاب تولید را بشنویم و با کمک همدیگر مسائل را حل نماییم.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: ما مصمم هستیم فرمان مقام معظم رهبری در پشتیبانی از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را اجرا نماییم و اطمینان داریم در کشور چهره های مصممی هستند که این امر به دست آنها تحقق می یابد
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: در بعضی از استان ها که ما با کارآفرینان جلسه می گذاریم و می بینیم که مشکلات همانجا حل می شوند، اینکه به برخی کارخانه ها وارد می شویم به صورت نمادین است، آقایان دیگر اقدام نمایند و بخش های دیگری که فعال نیست را فعال کنند. برخی آقایان به این بخش هایی که فعال شده اعتراض می کنند، اما ما از آنها می خواهیم که آنها هم به جای ناراحتی از این مسئله و اعتراض، کارخانه ای که مدتی است خوابیده و کارگرانش بیکار شده اند را فعال کنند.
رئیس قوه قضائیه حل مسئله تولید و مشکلاتش را ناظر به اقدام مصداقی و میدانی دانست و اظهار داشت: این مشکلات با یک حرفی که امثال بنده اینجا می زنیم حل نمی گردد، باید در میدان رفت و کنار کارآفرین نشست، حرفش را شنید و مشکلش را حل کرد. برخی استان ها وقتی با کارآفرین صحبت می نماییم می گوید این مشکل اگر حل بشود من کارخانه را شش ماهه راه اندازی می کنم، مسأله ای که در هماهنگی با مسؤلان همان استان هم قابل حل است. باید یک به یک و مصداقی مسئله را حل کرد.
آیت الله رئیسی تصریح کرد: ما مصمم هستیم امری که رهبر انقلاب فرمودند و نیاز راهبردی کشور است، یعنی «حمایت از تولید» تحقق پیدا کند و تحقق هم پیدا خواهد نمود چون که در کشور هم چهره های مصممی می بینیم که امیدوار می شویم این مسئله تحقق پیدا خواهد نمود و آینده روشنی در پیش خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: دشمن همواره دنبال مانع آفرینی است، اما با اراده قوی ملت ایران گره های بسیار بزرگی را در کشور باز کرده ایم و این دفعه هم حتما دشمن را وادار به عقب نشینی خواهیم کرد و آینده روشن خواهد بود.
رئیس دستگاه قضا در بخش پایانی سخنانش از کارآفرینان و تولیدگران خواست که گزارش های خویش را درباره مسائل مشکلات حوزه تولید و راهکارهای حل آن ها با سازمان بازرسی کل کشور و همینطور دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در دادستانی کل کشور در بین بگذارند.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اهمیت مبحث شناسی برای کشف حقیقت و تصمیم گیری درست اعلام نمود که به بازجو ها، دادیاران و قضات در سرتاسر کشور سفارش شده در پرونده های اقتصادی از نظر تخصصی کارشناسان اقتصادی بهره ببرند.


منبع:

1400/01/28
10:16:25
5.0 / 5
1028
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است