انتشار 5 اثر پژوهشی جدید با مبحث كرونا توسط پژوهشگاه قوه قضاییه

انتشار 5 اثر پژوهشی جدید با مبحث كرونا توسط پژوهشگاه قوه قضاییه پژوهشگاه قوه قضاییه ۵ اثر علمی - پژوهشی جدید با مبحث چالش های حقوقی داخلی و بین المللی ناشی از شیوع کرونا منتشر نمود.به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، «ابعاد و چالش های حقوقی بین المللی ناشی از فراگیری کووید ـ ۱۹»، «تحلیل مواجهه نظام حقوقی ایران با ویروس کرونا از حیث مرجع صالح»، « ضوابط و معیارهای تدوین قانون وضعیت اضطراری سلامت عمومی»، « نقش دادستان در تضمین حق بر سلامتی؛ با تاکید بر مقابله با انتشار ویروس کرونا»، و « تاثیر انتشار کرونا بر اجرای قرارداد (در پرتو آراء قضایی)» همچون آثار علمی – پژوهشی جدیدی هستند که آثار و ابعاد مختلف شیوع کرونا و تأثیر آن بر نظام حقوقی داخلی و بین المللی را مورد بررسی قرار داده اند.

*ابعاد و چالش های حقوقی بین المللی ناشی از فراگیری کووید ۱۹

در این گزارش پژوهشی که توسط گروه حقوق بین الملل پژوهشکده حقوق عمومی و بین الملل پژوهشگاه قوه قضاییه تهیه و تنظیم شده، چالش هایی همچون فرضیه بیوتروریسم بودن شیوع کرونا، محدودیت دسترسی به اطلاعات در شرایط اضطراری با تکیه بر وضعیت های شیوع گسترده بیماری های همه گیر و دعاوی پساکرونا مبتنی بر قواعد بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در بخش پایانی یعنی «نتیجه گیری» برای هر کدام چاره هایی عرضه شده است.

*تحلیل مواجهه نظام حقوقی ایران با ویروس کرونا از حیث مرجع صالح

در این گزارش پژوهشی هم که از جانب گروه حقوق اساسی پژوهشکده حقوق عمومی و بین الملل پژوهشگاه قوه قضاییه، تهیه و تنظیم شده، سیر تاریخی مفهوم وضعیت اضطراری، مفهوم و الزامات حقوقی وضعیت اضطراری، وضعیت اضطراری سلامت عمومی و وضعیت اضطراری سلامت عمومی در نظام حقوقی ایران، بررسی و راهکارهایی برای شرایط فعلی کشور پیشنهاد شده است.

*ضوابط و معیارهای تدوین قانون وضعیت اضطراری سلامت عمومی

در این اثر پژوهشی با عنایت به همه گیری ویروس کرونا در میان آحاد انسانی و ابعاد مختلف شیوع این ویروس، جامع و مانع نبودن قانون مدیریت بحران کشور از حیث عدم پیشبینی ابزارهای لازم به منظور مدیریت بحران در بیماری های واگیردار و لزوم عینیت بخشی به قواعد مندرج در قانون اساسی و سیاست های کلی حوزه سلامت و بهداشت، مورد پژوهش واقع شده است.

در این گزارش پژوهشی علاوه بر مفهوم شناسی وضعیت اضطراری سلامت عمومی، ضوابط قانون جامع وضعیت اضطراری سلامت عمومی همچون پیشبینی ستاد مرکزی تصمیم گیر، شناسایی مسئولیت کیفری و مدنی برای دولت و شهروندان، وضع محدودیت های ناظر بر تضمین سلامت عمومی و قلمرو دولت در وضع این محدودیت ها، حمایت اقتضادی از اقشار کم درآمد و صدمه پذیر، عرضه خدمات جامع درمانی، تهیه و توزیع عادلانه خدمات بهداشتی و تجهیز بیمارستان ها، پیشگیری و مقابله با احتکار اقلام بهداشتی و جرم انگاری رفتارهای تهدید کننده سلامت شهروندان مورد بررسی قرار گرفته است.

*نقش دادستان در تضمین حق بر سلامتی؛ با تکیه بر مقابله با انتشار ویروس کرونا

در این اثر پژوهشی در اصل به وظایف دادستانی و نقش آن در مبارزه ملی با شیوع کرونا و نقش مدعی العموم بعنوان نهاداثر در مصوبات و تصمیمات ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا پرداخته شده است.

ابعاد و الزامات حق بر سلامتی شامل حق بر سلامتی در اسناد قانونی، مولفه های حق بر سلامتی و نقش نهادهای حکومتی در تضمین حق بر سلامتی و صلاحیت های دادستان در زمینه تضمین حق بر سلامتی شامل جلوگیری از جرم، نظارت بر ضابطان دادگستری، کشف جرم و تعقیب متهمان، اقامه دعوی بعنوان مدعی العموم، نظارت بر امور زندانیان و احیای حقوق عامه، در این گزارش پژوهشی بررسی شده است.

*تأثیر انتشار کرونا بر اجرای قرارداد (در پرتو آراء قضایی)

از جمله تاثیرات شیوع و همه گیری ویروس کرونا بر ایفای تعهدات حقوقی افراد نسبت به یکدیگر است. در همین ارتباط در یکسال گذشته بر اثر شرایط ناشی از کرونا، پرونده های حقوقی مختلف در محاکم دادگستری تشکیل شده است که باید به این پرونده ها بر مبنای اصول حقوقی کشورمان پاسخ داده شود.

با توجه به مسائل مستحدثه ناشی از شرایط کرونایی، تفسیر واحد دستگاه قضایی از کرونا و تأثیر آن بر ایفای تعهدات حقوقی می تواند نه تنها از ایجاد رویه های متهافت و متشت جلوگیری نماید، بلکه در یکسان سازی ذهنیت قضات در ایجاد وحدت رویه، موثر خواهد بود و در این گزارش پژوهشی تلاش شده به همین مسئله مهم پاسخ داده شود.

در این گزارش پژوهشی که توسط پژوهشکده حقوق خصوصی تهیه و تنظیم شده، تبارشناسی قوه قاهره در بین معاذیر موثر در اجرای تعهدات، قوه قاهره در رویه قضایی ایران و امکان سنجی انطباق ارکان قوه قاهره بر شرایط حاصل از کرونا مورد بررسی قرار گرفته است.

علاقمندان برای مشاهده متن کامل این گزارش های پژوهشی می توانند به تارنمای پژوهشگاه قوه قضاییه به نشانی www.jri.ac.ir بخش تازه های پژوهش رجوع کنند.

منبع:

1400/01/29
21:13:00
5.0 / 5
1143
تگهای خبر: خدمات , سیاست , مدیریت , نظارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است