پوربابایی:

داوطلب كاندیداتوری باید از ناحیه حزب یا گروه شناخته شده به مردم معرفی شود

داوطلب كاندیداتوری باید از ناحیه حزب یا گروه شناخته شده به مردم معرفی شود به گزارش ثبت آسان یک کارشناس مسائل حقوقی بر تشکیل حزب یا گروه برای انتخابات ریاست جمهوری و این مورد که کاندیداها از ناحیه یک حزب یا  گروه شناخته شده  با برنامه های مدون به مردم معرفی شوند، تاکید نمود.هوشنگ پوربابایی در گفتگو با ایسنا درباره خصوصیت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از لحاظ حقوقی، اظهار داشت: کاندیداها هم قانونا باید شرایط لازم را داشته باشند و مدیر و مدبر و ایرانی الاصل و شرایط سنی را داشته باشند و هم به لحاظ اینکه مقام ریاست جمهوری پس از مقام رهبری، مقام دوم اجرایی کشور است باید سابقه اجرایی درستی را داشته باشند.

وی اضافه کرد: اینکه اجازه دهیم هر کسی با شرایط عمومی توان ثبت نام را داشته باشد بدون اینکه اساساً برنامه و تخصصی داشته باشد درست نیست و کارآیی لازم را ندارد.

پوربابایی خاطرنشان کرد: اگر کاندیدایی از ناحیه یک حزب یا گروه شناخته شده با برنامه های مدون به مردم معرفی شود، مردم می فهمند که آن کاندیدا انتخاب آن حزب و آن گروه است؛ در این صورت اگر در کارنامه اجرایی موفقیت حاصل نکرد مردم اطلاع می یابند که آنها توانایی معرفی کاندیدای خوب با تخصص لازم و مدون را ندارند.

وی افزود: اگر کسی به صورت فردی بخواهد در انتخابات وارد شود، باید قبلا تخصصی را داشته باشد و برنامه های خویش را به مردم معرفی نماید.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: اگر برنامه های کاندیدای معرفی شده اجرایی نشود؛ مردم به کاندیدای متبوع حزبش رای نخواهند داد و برای حزب متبوع مصیبتی وارد خواهد شد، در این صورت طبیعی است که توانایی های خویش را برای به کارگیری برنامه هایش به کار خواهد گرفت؛ بنابراین مشکل ما، مشکل ساختاری است و این که هر کسی در هر جا شرایط عمومی را داشته باشد و خویش را کاندید می کند یکی از مشکلاتی است که در انتخابات ما با آن روبه رو هستیم.

وی اضافه کرد: درست است که هر کاندیدایی شرایط عمومی و اجرایی را دارد اما آیا صلاحیت اجرایی برنامه های عرضه شده اش را هم دارد؟ آیا از تخصص لازم برخوردار است؟

این وکیل دادگستری درباره حقوق شهروندی که داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری باید بیشتر نسبت به اجرای آن برنامه ریزی کنند، اظهار داشت: حقوق شهروندی نباید با حقوق بشر قاطی شود. بشر یک معنای عام دارد ولی حقوق شهروندی یک معنای خاص را به همراه دارد. اینکه قانون اساسی در فصل سوم راجع به حقوق ملت صحبت کرده یا در قانون احترام به آزادی های مشروع مصوبه ۸۳ بیان شده یا مقرراتی که در قانون آیین دادرسی کیفری یا مدنی وجود دارد یا آئین نامه ای که رئیس جمهور بعنوان لایحه حقوق شهروندی تصویب کرد و عملا به محاق رفت؛ اگر واقعاً رعایت شود خیلی خوب است اما این ها متاسفانه تنها بعنوان یک شعار عنوان شد و اجرایی نشد.

وی درباره اینکه چه راهکارهایی برای انتخاب درست نامزدهای ریاست جمهوری وجود دارد؟ اظهار داشت: اگر ما اعتقاد داریم که کار ساختاری و درست نماییم باید احزاب تشکیل گردد. مردم توان پیوستن به گروه احزاب شناخته شده را داشته باشند و احزاب کاندیداهای مختلف را در درون خود معرفی کنند و توانایی های آنها را احراز کنند و از بین آنها یک کاندیدا را به جامعه معرفی کنند و پس از اینکه کاندیدایی انتخاب گردید بدانند که این کاندیدا اولاً در مقابل حرف هایش باید پاسخگو باشد ثانیاً در مقابل مردم و مردم این آگاهی را پیدا کنند اگر این حزب به قول هایش عمل نکرد از آنها روی گردان شوند.

منبع:

1400/01/30
14:35:37
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: ثبت , ثبت نام , رئیس , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است