با اهمیت ترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای كه سپری شد

با اهمیت ترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای كه سپری شد ثبت آسان: «ولایی خواندن ارتش توسط رئیس قوه قضاییه»، «اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان درباره بازبینی قانون اساسی» و «استرداد زمین 20 میلیارد تومانی از بستگان یک مسئول» با اهمیت ترین خبرهای حوزه حقوقی و قضایی این هفته بودند.


با اهمیت ترین خبرهای حقوقی و قضایی هفته را در این گزارش ایسنا مرور می نماییم.


رییسی: ارتش ولایی است


رئیس قوه قضاییه در بازدید از دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش اظهار داشت: در دنیا ارتش های فراوانی وجود دارند و هر کشوری برای خود نیروهای مسلح دارد، اما باور به ولایت و اطاعت از ولی، خاصیت منحصر به فرد ارتش ما است.

کدخدایی: زمان تغییر قانون اساسی قابل پیش بینی نیستسخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: زمان تغییر قانون اساسی هم قابل پیش بینی نیست و هر زمان شرایط ایجاب کند هیچ نگرانی برای بازبینی قانون اساسی وجود ندارد.

به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، تعدادی از دانشجویان عضو دفتر تحکیم وحدت و بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، قبل از ظهر شنبه، 28 فروردین با عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان ملاقات و گفتگو کردند.

وی اضافه کرد: زمان تغییر قانون اساسی هم قابل پیش بینی نیست و هر زمان شرایط ایجاب کند هیچ نگرانی برای بازبینی قانون اساسی وجود ندارد ضمن اینکه اگر یک زمانی قانون اساسی اصلاح و بازبینی شد، معتقدم نهادهای تصمیم گیر و شوراهای عالی که در قانون اساسی فعلی ذکر نشده اند، حدود صلاحیت و اختیارات شان و نحوه نظارت بر آنها، باید در قانون اساسی ذکر و شفاف شود.


استرداد زمین ۲۰ میلیارد تومانی از بستگان یک مسئولسازمان بازرسی کل کشور اعلام نمود که از شروع سال ۹۹ بیش از ۱۵۶ هکتار از اراضی شهری استان بوشهر با ورود بازرسی کل استان بوشهر، رفع تصرف و از زمین خواری ممانعت به عمل آمد.

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، نتایج بازرسی های استانی سازمان بازرسی کل کشور نیز به شرح: توقیف و جلوگیری از قاچاق کالا به ارزش ۸۵ میلیارد تومان از گمرک استان قم، با ورود بازرسی کل استان بوشهر از ۱۵۶ هکتار زمین خواری جلوگیری شد، استرداد زمین ۲۰ میلیارد تومانی از بستگان یکی از مسئولان کرمان، زمین خواری ۵۰۰ میلیارد تومانی در همدان است.


کشف و ضبط ۱۳۳ هزار دلار از یک مسافر/ تعیین جریمه ۳۰ میلیاردی از طرف تعزیراتمدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی از محکومیت و وصول جریمه ۳۰ میلیارد ریالی یک "قاچاقچی ارز" در آبادان آگاهی داد.

به گزارش ثبت آسان به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، محسن عسکری در این زمینه اظهار نمود: بعد از تهیه گزارشی از طرف نیروی انتظامی شهرستان آبادان در مورد کشف مقدار ۱۳۳ هزار و ۳۶۸ دلار مازاد همراه مسافر، این گزارش به اداره تعزیرات حکومتی آبادان ارسال شد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی اضافه کرد: رئیس تعزیرات حکومتی آبادان بعد از استعلام لازم و ستاندن دفاع متهم و احراز تخلف، حکم به ضبط کالای مکشوفه صادر و متهم را به پرداخت ۳۰ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.

بخشنامه‎ اعطای مرخصی۲۰ روزه زندانیان اجرائی می شودسخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: به مناسبت ماه مبارک رمضان از طرف رئیس قوه قضائیه، بخشنامه‎ ای برای اعطای مرخصی ۲۰ روزه به بخش قابل توجهی از زندانیان صادر شده و این بخشنامه در ایام آینده ابلاغ و اجرا می گردد.

به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در جریان جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در کشور اعلام نمود: به مناسبت ماه مبارک رمضان از طرف رئیس قوه قضائیه، بخشنامه‎ ای برای اعطای مرخصی ۲۰ روزه به بخش قابل توجهی از زندانیان صادر شده و این بخشنامه در ایام آینده ابلاغ و اجرا می گردد.

مبارزه با فساد در هر سطحی اولویت قوه قضاییه است
دادستان کل کشور اظهار داشت: اجرای قانون و عدالت و مبارزه با فساد در هر سطحی و برای هر مقامی که باشد جزو اولویت های دستگاه قضایی است.

به گزارش ثبت آسان به نقل از قضاییه، مراسم افتتاح دادسرای عمومی و انقلاب لواسانات با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور و محمد جواد حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران برگزار و حوزه قضایی لواسانات به دادگستری ارتقا یافت.

آشتی سه طایفه در بشاگرد بعد از ۷۰ سالبا تلاش دادگستری و شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان و به برکت ماه مبارک رمضان، درگیری ۷۰ ساله سه طایفه در استان هرمزگان، به سازش منجر گردید.

به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه حل اختلاف، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی ضمن تقدیر و تشکر از کلیه مسئولانی که در امر صلح و سازش بین این سه طایفه دخیل بودند، اظهار نمود: این مصالحه که نشانه زنده بودن روح انسانی و اخلاقی است، کار باارزش و خداپسندانه ای بود که با همت و پشتکار کارکنان شورای حل اختلاف شهرستان بشاگرد صورت گرفت و باید در حفظ و پایداری آن کوشش کرد.

وی اضافه کرد: بهانه پیداکردن برای شروع درگیری و نزاع آسان است و نباید بهانه به دست شیطان داد که موجب بروز اختلاف و درگیری مجدد شود. اختلافات را در نطفه باید خفه کرد و برای پیش گیری از این اختلافات، ابراز محبت به همدیگر، بیان خوبی های طوایف و رفت و آمد طوایف با یکدیگر دراین زمینه موثر است.

سردار حجازی در جبهه مقاومت استوانه ای قابل اتکاء بود


رئیس قوه قضاییه در پیامی "عروج" سردار حجازی جانشین فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تسلیت گفت.
به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، قسمتی از متن پیام سید ابراهیم رئیسی به این شرح است: این فرمانده دقیق، مخلص و با ایمان، بعد از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نیز همچون یاوری امین و خستگی ناپذیر برای فرماندهی نیروی قدس سپاه، عزم خودرا در جهت یاری بخشی به جبهه مقاومت اسلامی به کار گرفت؛ عاشَ حَمیدا وَ ماتَ سَعیدا.

قضات قبل از صدور حکم به دنبال سازش طرفین دعوا باشند
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: قضات قبل از صدور حکم، به دنبال صلح و سازش طرفین دعوا باشند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اظهار نمود: سیره امیرالمومنین مقابل السلام در ماه مبارک رمضان ایجاب می‎ کند که حل و فصل اختلافات و دعاوی در این ایام به علت شیوع ویروس کرونا و تنگناهای اقتصادی و مشکلات معیشتی بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.
رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: قضات قبل از صدور حکم، به دنبال صلح و سازش طرفین دعوا باشند؛ شوراهای حل اختلاف و نهادهای داوری و میانجی‎گری بهترین سازوکارها برای این کار هستند.

رئیسی: تنها دغدغه همکاران قضایی باید پاسخگویی همراه با تکریم به مراجعان عدلیه باشد
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: کارمند یک واحد قضایی می تواند با نوع برخوردش شخصی را که برای تظلم خواهی و احقاق حق به عدلیه مراجعه نموده، نسبت به کارآمدی نظام اداری خوش بین و امیدوار کرده و به او آرامش ببخشد، یا او را ناامید کند و دردی بر دردش اضافه نماید.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پس از ظهر روز سه شنبه (۳۱ فروردین) در دیدار صمیمانه نمایندگان کارکنان اداری دستگاه قضا، نیروی انسانی صالح، سالم و کارآمد را مهم ترین سرمایه نظام قضایی دانست.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر توجه ویژه به وضعیت معیشتی و رفاهی کارکنان اداری دستگاه قضا امسال اشاره کرد که تنها دغدغه همکاران باید پاسخگویی همراه با تکریم به مراجعان عدلیه باشد و متذکر شد «برخورد مناسب کارمندان اداری دستگاه قضایی به اندازه برخورد یک قاضی یا حتی بیش از آن در ارتقاء کارآمدی نظام اداری و افزایش اعتماد عمومی نقش دارد».

دستورالعمل رئیس قوه قضاییه درباره حفظ شأن و منزلت کارکنان قوه قضاییه


«دستورالعمل حفظ شأن و منزلت کارکنان قوه قضاییه» مشتمل بر ۹ ماده و ۳ تبصره منتشر گردید.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، معاونت منابع انسانی قوه قضاییه با انتشار دستورالعمل حفظ شأن و منزلت کارکنان قوه قضاییه اعلام نمود:
بدینوسیله به اطلاع می رساند، این دستورالعمل در ۹ ماده و ۳ تبصره در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳ به تصویب رئیس محترم قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.

پیام جنتی برای درگذشت سردار حجازی


رئیس مجلس خبرگان رهبری با صدور پیامی درگذشت سردار سیدمحمد حجازی را تسلیت گفت.
در قسمتی از پیام دبیر شورای نگهبان آمده است: سردار رشید اسلام و پاسدار مخلص انقلاب اسلامی و از یادگاران دوران دفاع مقدس، سربازی شایسته برای فرمانده معظم کل قوا بود که عمر پربرکت خودرا در راه مجاهدت و خدمتگزاری به اسلام و انقلاب صرف کرد و عنصری بسیار مؤثر در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

حشمتی: محور اصلی تکالیف شورای حل اختلاف مصالحه است


رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: در سند تحول قضایی به شورای حل اختلاف توجه خاصی شده و برای آن تکالیفی مشخص شده که محور اصلی آن مصالحه است و وظیفه ماست آنرا عملی نماییم.
به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری کل استان تهران، جلسه ویدئوکنفرانس رئیس کل دادگستری استان تهران با معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات، معاون قضایی در امور شوراهای حل اختلاف استان تهران و تنی چند از مدیران مجتمع های شوراهای حل اختلاف انجام شد.
محمدجواد حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن گرامیداشت فرارسیدن ماه مبارک رمضان از تلاش ها و زحمات کارکنان شورای حل اختلاف استان تهران قدردانی نمود و اظهار داشت: فلسفه ایجاد شورای حل اختلاف کمک به دادگستری در قالب حل و فصل اختلافات است و همین موضوع سبب شده شورای حل اختلاف دارای بعد مردمی باشد و عملکرد مثبت و درخشانی داشته است.

مدیران مناطق آزاد باید ظرف ۶ ماه نقشه اراضی دولتی را ارائه کنند


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: برمبنای تفاهم نامه همکاری مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با سازمان اسناد و املاک ایران، مدیران مناطق آزاد مکلف می شوند تا ظرف ۶ ماه نقشه اراضی این مناطق را در اختیار سازمان ثبت قرار دهند تا تثبیت و منجر به ایجاد شفافیت شود.
به گزارش ثبت آسان به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خدائیان در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با سازمان اسناد و املاک کشور، اظهار نمود: در اجرای دستورات ریاست قوه قضائیه در خصوص تسریع در اجرای قانون جامع حدنگار و بمنظور سرعت بخشیدن در صدور اسناد کاداستری برای اراضی دولتی، تفاهم نامه هایی با برخی دستگاهها امضا کردیم که در همین راستا امروز نیز با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تفاهم نامه ای به امضا رسید.

پیام رئیس سازمان بازرسی کل کشور برای روز ارتش


رئیس سازمان بازرسی کل کشور به مناسبت ۲۹ فروردین و روز ارتش پیامی خطاب به فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، در قسمتی از پیام حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان خطاب به امیر سرلشگر جناب آقای سید عبدالرحیم موسوی فرمانده محترم ارتش جمهوری اسلامی ایران
آمده است: این نیروی پاک و مقتدر، در طول سالهای حیات طیبه جمهوری اسلامی چه در ایام جنگ تحمیلی و تا به امروز با پاسداری از کیان و تمامیت ارضی کشورمان، چشم بدخواهان را کور و جرأت جسارت را از آنان گرفته است که این از خاصیت های ارتش حزب الله، با عزم راسخ و روحیه انقلابی است.

جورج فلوید یکی از ۱۱۲۷ قربانی خشونت پلیس آمریکا بوده است


دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با اظهار داشت: جورج فلوید یکی از ۱۱۲۷ قربانی خشونت پلیس آمریکا بوده است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به استمرار خشونت پلیس آمریکا مقابل مردم عادی نوشت: «تنها ۱۸ روز در سال ۲۰۲۰، پلیس آمریکا کسی را به قتل نرسانده و جورج فلوید تنها یکی از ۱۱۲۷ نفر قربانی خشونت پلیس بوده است. قاتلان چند نفر از این قربانیان در دادگاه منصفانه محاکمه و محکوم شدند؟ بی جهت نیست که حتی دادگاه قاتل جورج فلوید هم نتوانسته مانع قربانی شدن «دانته رایت ها» شود.»

حوزه قضایی لواسانات به دادگستری ارتقا یافت/ افتتاح دادسرای ویژه با حضور دادستان کل کشور


مراسم افتتاح دادسرای ویژه لواسانات با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور انجام شد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، «مراسم افتتاح دادسرای ویژه بخش لواسانات با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور و محمد جواد حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران انجام شد.
در این مراسم عباس نوروزی که دادیاری دادسرای ویژه روحانیت تهران و بازپرسی دادسرای تهران را در کارنامه فعالیت دارد، بعنوان نخستین دادستان بخش لواسانات معارفه گردید.
باتوجه به اهمیت بخش لواسانات و پرونده های موجود در آن، این حوزه قضایی به دادگستری ارتقا یافت.

نقش دیوان عدالت در جلوگیری از پیدایش انحرافات در دستگاهها برجسته است


معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: نقش دیوان عدالت اداری در جلوگیری از پیدایش انحرافات و کجروی ها در دستگاه های حکومتی و اجرائی بسیار برجسته است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از قوه قضاییه، مراسم معارفه رئیس دیوان عدالت اداری با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه بامداد امروز (۳۱ فروردین) انجام شد.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین مصدق که پیش تر عهده دار معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه بود، بعنوان رئیس دیوان عدالت اداری معرفی و از زحمات حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سابق این دیوان تقدیر گردید.

آزادی ۹۳۹۸ زندانی غیرعمد در سال ۱۳۹۹


ستاد دیه کشور اعلام نمود: سال قبل به همت خیرین نوع دوست ۲۹۰ زندانی زن بدهکار در موضوعات غیرعمد و ۹۱۰۸ محکوم مرد از بند رهایی یافتند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ستاد دیه کشور، با کمک خیرین خداجو و همیاری مسئولین نظام سال ۹۹ در مجموع ۹۳۹۸ محکوم مالی و بدهکار دیات ناشی از سوانح رانندگی و حوادث کارگاهی با رقم بدهی بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال از بند زندان های سراسر کشور آزاد شدند.

منبع:

1400/02/03
20:33:13
5.0 / 5
865
تگهای خبر: اداره , اقتصاد , توسعه , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است