حجت الاسلام درویشیان خبر داد

دو درصد جمعیت ایران مبتلا به اعتیاد هستند

دو درصد جمعیت ایران مبتلا به اعتیاد هستند به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان بازرسی اظهار داشت: آمار ابتلاء به اعتیاد در کشور نسبت به برخی کشورها کمتر ولی نسبت به برخی دیگر از کشورها بیشتر است و طبق آمار ۲۰۲۰ حدود دو درصد جمعیت کشورمان مبتلا به این بلا هستند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن درویشیان در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی با معاونان و مدیران کل ستاد و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان های سراسر کشور که با محوریت «برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر در سال ۱۴۰۰» برگزار شد، با اشاره به اینکه مبتلایان به موادمخدر هم دنیای خویش را تباه می کنند و هم آخرت خود را، اظهار داشت: کسی که دنیایش با ابتلای به مواد مخدر تباه شود، توفیق انجام تکالیف انسانی و الهی خویش را نخواهد داشت و این عمل هم، یک گناه بزرگ به حساب می آید. وی با اشاره به اینکه دشمنان تلاش می کنند تا کشور و بخصوص نسل جوان را از مسیر پیگیری تحقق اهداف انقلاب اسلامی باز بدارند، بیان داشت: مبارزه با این بلا و نجات افراد مبتلا و پیشگیری برای عدم ابتلاء افراد سالم جامعه بخصوص نسل جوان، یک اقدام ضروری و یک امر واجب است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: آمار ابتلاء به اعتیاد در کشور ما نسبت به برخی کشورها کمتر ولی نسبت به برخی دیگر از کشورها، بیشتر است و طبق آمار سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود دو درصد جمعیت کشورمان مبتلا به این بلا هستند که قابل توجه است.

درویشیان بیان داشت: همانطور که در سیاست های کلی مبارزه با مخدر آمده است، راهی جز مبارزه فراگیر، قاطع و مستمر ضد اقدامات و فعالیتهای غیر قانونی موادمخدر و روانگردان ها نیست و یکی از مهم ترین بخش های این مبارزه، اجرای اقدامات پیشگیرانه است که مورد تاکید مقام معظم رهبری و مسؤولان کشور است. وی بر تقویت باورهای دینی، اقدامات ورزشی، فرهنگی آموزشی و تبلیغی و بهره گیری از همه ظرفیت های کشور در امر مبارزه با موادمخدر تصریح کرد و اظهار داشت: لازم است همه دست اندر کاران این حوزه، کمک و همکاری کنند و همینطور حساسیت در این عرصه را هم به مردم و هم به مسولان یاداوری کرد تا شاهد هیچ ابتلایی در کشور نباشیم؛ چون که ابتلای حتی یک نفر هم به اعتیاد برای کشورمان زیان آور است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: آمار مبتلایان در نسل جوان و سنین پایین تر مانند دانش آموزان بیشتر شده که این پیام بسیار بدی است و از سویی در آستانه روز ملی جمعیت هستیم و طبق آمار، هم جمعیت کشور کاهش شدید پیدا کرده و هم حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور مسن اعلام شده است.

درویشیان خاطرنشان کرد: جوانانی که به مواد مخدر و روانگردان مبتلا می شوند، نه تنها کارامدی لازم ندارند، بلکه هزینه هایی را بر کشور همچون درمان و بازپروری تحمیل می کنند. جوانان با اعتیاد خود، دیگر جزو جمعیت فعال محسوب نمی شوند، بنابراین باید در اجرای برنامه های جلوگیری از اعتیاد پافشاری کرد. وی خاطرنشان کرد: برنامه تحول راهبردی ۱۴۰۰ در امر خطیر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها را مطالعه کردم و برنامه خوبی است؛ سازمان بازرسی کل کشور در این حوزه، به کمک ستاد خواهد آمد و آمادگی کامل دارد تا همکاری لازم را در امر خطیر مبارزه داشته باشد و تکالیف دستگاههای ذی ربط را پیگیری کند. رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: از رسانه ها بخصوص فضای مجازی که امروزه به علت شرایط حاصل از کرونا رسانه غالب کشور شده است، باید بیشتر از گذشته در حوزه مبارزه با مواد مخدر بخصوص جلوگیری از اعتیاد استفاده نمود. درویشیان با بیان اینکه، مواد مخدر را باید در نطفه خشکاند، اظهار داشت: باید تلاش نماییم تا نوجوانانی که در مدارس راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستند، با آموزش های مستمر و آگاهی بخشی به سمت مواد مخدر نروند و از ابتلایشان به آن مانع شویم. وی ادامه داد: اقدامات دستگاههای ذیربط و مربوط با مبارزه به مواد مخدر محدود به اعتبارات دریافتی ستاد شده است، بنابراین ستاد باید نظارت مستمر و مؤثر بخصوص در حوزه پیشگیری داشته باشد؛ چون که پیشگیری به منزله واکسن برای ویروس مواد مخدر است. همینطور درمان و اشتغال در مرحله بعد است که باید پیگیری شوند. رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: هزینه های قابل توجه آوری جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر، کوتاه بودن مدت نگهداری و تکمیل نشدن فرآیند درمان آنان، عدم توانمندسازی معتادان در درمان و ضعف هایی ک در عدم اشتغال و مشکلات اقتصادی وجود دارد، همگی منجر به هدر رفت منابع می شود. درویشیان در انتها اظهار داشت: هر کسی که بتواند در امر خطیر مبارزه با مواد مخدر، کاری انجام دهد که مؤثر باشد، نباید کوتاهی کند و این تکلیفی شرعی برای همه است.


منبع:

1400/02/30
13:03:31
5.0 / 5
292
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , رئیس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است