رئیس قوه قضاییه:

نگاه امام (ره) به مردم تشریفاتی، سیاسی و مقطعی نبود

نگاه امام (ره) به مردم تشریفاتی، سیاسی و مقطعی نبود به گزارش ثبت آسان رییس دستگاه قضا اظهار داشت: سیاسیون معمولاً به مردم و اجتماعات مردمی نگاه ابزاری دارند، اما حقیقتاً نگاه حضرت امام (ره) به مردم تشریفاتی و سیاسی و مقطعی نبود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی رییس دستگاه قضا در جلسه بامداد امروز دوشنبه (دهم خرداد ماه) شورای عالی قوه قضاییه، با گرامیداشت ایام رحلت جانسوز امام خمینی (ره) و سالروز قیام ۱۵ خرداد، بر لزوم بازنگاه به آموز‎ه‎ها و سیره و سلوک بنیانگذار جمهوری اسلامی و تبیین فاکتورهای مکتب سیاسی ایشان برای شناخت دقیق خط امام و رهروان آن تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه همه رهبران سیاسی در طول تاریخ فاکتورهای مکتبی داشتند، اخلاص و دلدادگی به خدا را نخستین شاخصه مهم مکتب سیاسی امام راحل (ره) عنوان نمود و اظهار داشت: هرکس می خواهد در ایجاد تحول در جامعه موفق شود باید با توکل به خدا و مبداء هستی حرکت نماید.

رئیس دستگاه قضا از «مردمی بودن و مردم باوری» بعنوان دومین شاخص مکتب سیاسی امام خمینی (ره) یاد کرد و اضافه کرد: همه در دنیا دم از مردم می زنند، اما خیلی از مواقع توجه آنها به مردم تشریفاتی و سیاسی است و هرجا به حمایت و رأی مردم نیاز دارند مردمی می شوند.

رئیس دستگاه قضا افزود: سیاسیون معمولاً به مردم و اجتماعات مردمی نگاه ابزاری دارند، اما حقیقتاً نگاه حضرت امام (ره) به مردم تشریفاتی و سیاسی و مقطعی نبود و ایشان به تأسی از مولا علی (ع) مردم را باور داشتند و مردم دوستی را مرتبه نازل محبت‎الله می دانستند.

رئیس قوه قضاییه از مقام معظم رهبری بعنوان بهترین شخصیت برای تبیین فاکتورهای مکتب امام (ره) نام برد و اضافه کرد: مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس بر توجه به مردم و خواست مردم و رفع دغدغه‎های مردم و مردمی بودن تاکید داشتند.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب به ما هم بعنوان دستگاه قضا تاکید کردند که در دوره تحول به کرامت مردم توجه ویژه داشته باشیم و مردمی بودن و توجه به مردم و رسیدگی به کار آنها را از فاکتورهای مهم مسئولیت‎پذیری دانستند.

رئیس قوه قضاییه از «ضد استکباری و ضد استعماری و ضد استبداد بودن» بعنوان سومین شاخصه مکتب سیاسی حضرت امام (ره) یاد کرد و اظهار داشت: برخی رهبران نهضت‎های سیاسی در سده اخیر یا ضد استبداد بودند، یا ضد استعمار، اما امام خمینی (ره) هم استبداد داخلی و هم استکبار خارجی را نفی کردند.

رئیس دستگاه قضا اشاره کرد که «حضرت امام (ره) استکبار را برنمی تابیدند و شخصیتی ضد ظلم بودند و انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران هم متأثر از مبانی اندیشه‎ای امام ضد استکباری و ضد استبدادی بود».

رئیس دستگاه قضا چهارمین شاخص مکتب سیاسی امام راحل (ره) را «عدالت خواهی و توجه به عدالت اجتماعی» عنوان نمود و در تبیین آن گفت: حضرت امام خواهان پیاده کردن همه ابعاد عدالت در جامعه و کشور بودند و همیشه بر اجرای حق و عدالت تاکید داشتند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: امروز اجرای عدالت در همه کشور و برای همه دست‎اندرکاران خصوصاً همکاران دستگاه قضا یک وظیفه است و داوران و قضات نباید از شناخت حق و گرایش به حق و صدور رأی برمبنای حق و ایستادگی در راه حق غفلت کنند.

رئیس قوه قضاییه از «توجه به محرومان و مستضعفان و محرومیت زدایی از آنان» بعنوان پنجمین شاخصه مهم مکتب سیاسی امام خمینی (ره) یاد کرد و اظهار داشت: حضرت امام تاکید داشتند باید نسبت به وضعیت و سرنوشت مستضعفانی که در هر جای عالم زیر بار ظلم هستند حساسیت داشت.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: ایشان از خرداد ۴۲ از اینکه مستضعفان در جای جای عالم تحت ظلم هستند رنج می بردند و نسبت به رفع ظلم از آنها هشدار می دادند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم تاکید داشتند نظام اسلامی باید پناه مظلومان و مستضعفان باشد و از آنها رفع محرومیت و مظلومیت کند.

رئیس قوه قضائیه به همین دلیل تاکید کرد که هر آرمانشهر و مدینه فاضله‎ای باید مبتنی بر عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت شکل بگیرد و روابط اجتماعی در مجموعه نظام نیز باید بر این اصول استوار باشد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به محوریت فاکتورهای مکتب سیاسی امام در بیانیه گام دوم انقلاب که از طرف مقام معظم رهبری تبیین شده، تاکید کرد: وظیفه همه ماست که برای تحقق منویات امام و رهبری تلاش نماییم تا وضعیت موجود هرچه بیشتر به وضع مطلوب نزدیک شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه از همکارانش که در روزهای حضور وی در صحنه انتخابات وظایف خودرا با تلاش مضاعف و صلابت و سلامت در جهت احقاق حق و اجرای عدالت و رسیدگی به پرونده‎ های قضایی انجام می دهند تقدیر کرده و تاکید کرده که اجازه ندهند کار مردم بر زمین بماند.

در این جلسه، محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها با اشاره به سیاست استفاده از پابند الکترونیک برای گذران دوران حبس برخی زندانیان اظهار داشت: آمار زندانیانی که از پایند الکترونیک استفاده می کردند قبل از این ۸۰۰ نفر بوده که امسال این رقم به ۳ هزار نفر بالا رفته است.

وی با اشاره به اینکه با پیگیری های صورت گرفته و تامین اعتبار، هفته گذشته قرارداد تولید ۲۰ هزار پابند الکترونیکی جدید منعقد شده که در ۶ ماه پیش رو به تدریج در اختیار سازمان زندان ها قرار می گیرد، از شرکت‎های دانش بنیان دعوت کرد این سازمان را در تامین نیازهای خود در این عرصه یاری دهند.

رئیس سازمان زندان ها همین طور با اشاره به پیگیری ویژه رییس قوه قضاییه پیرامون موضوع سلامت زندانیان در روزهای شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: ما در این ایام حفظ سلامتی زندانیان را یکی از وظایف جدی و اصلی خود تلقی کردیم و بر این اساس با رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی در زندان ها و همین طور اعطای مرخصی به تعداد زیادی از زندانیان در چند نوبت، مانع لطمه رسیدن به سلامت زندانیان شدیم.

حاج محمدی در ادامه اشاره کرد: بعد از شروع واکسیناسیون در کشور طی دو فقره مکاتبه با ستاد ملی مقابله با کرونا خواهان در اولویت قرار گرفتن زندانیان و زندانبانان در طرح عمومی واکسیناسیون شدیم که هنوز با این درخواست موافقت نشده است.

حجت‎ الاسلام والمسلمین مصدق رییس دیوان عدالت اداری نیز در این جلسه درباره میزان مرخصی زایمان بانوان شاغل بین ۶ و ۹ ماه با پیگیری های این دیوان آگاهی داد و اظهار داشت که دولت مصوب کرد مدت مرخصی زایمان با حقوق ۹ ماه باشد که اجرای آن از ورود ۱۳ هزار پرونده به دیوان جلوگیری می کند. بر این اساس دستگاه‎های اجرائی مکلف هستند باتوجه به مصوبه هیات وزیران مرخصی زایمان را ۹ ماهه محاسبه کرده و بر این اساس برای الزام دستگاهها با اجرای این قانونی، نیازی برای مراجعه به شعب دیوان عدالت اداری وجود ندارد.

منبع:

1400/03/11
10:34:02
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است