حاج محمدی:

اصلاح زندانیان مأموریت مشترك قضات و سازمان زندان ها است

اصلاح زندانیان مأموریت مشترك قضات و سازمان زندان ها است به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: تمام تلاش ما در زندان های کشور این است که فقط یک نگهبان نباشیم و یک زندانبان خوب باشیم.به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور؛ محمد مهدی حاج محمدی در نشست شورای قضایی ضمن گرامیداشت ایام ۱۴ و ۱۵ خردادماه، عنوان کرد: علیرغم این که دشمن و رسانه های بیگانه تلاش دارند وانمود کنند در کشور به حقوق انسان ها اعتنایی نمی گردد، ولی حقیقت این است که پیشرفته ترین و انسانی ترین دستورالعمل ها برای زندانیان و حقوق آنها در فرمایشات امام(ره) وجود دارد.

حاج محمدی افزود: اصلاح زندانیان از وظایف قوه قضائیه است و این یک مأموریت مشترک بین سازمان زندان ها و قضات عزیز است.

وی یکی از انگیزه های سفر خود به استان خراسان جنوبی را قدردانی از اتفاق مهم تعطیلی کانون اصلاح و تربیت عنوان نمود و اضافه کرد: امیداست این مورد تداوم داشته و در حوزه زنان هم تکرار شود.

رئیس سازمان زندان های کشور ضمن اشاره به این که اعتقاد ما این نیست که زندان ها به هر قیمتی خلوت شود چون این خیانت به جامعه، خانواده زندانی و خود زندانی است، خاطرنشان کرد: گاهی متأسفانه فکر می نماییم بی اثر شدن مجازات تنها به واسطه آزاد شدن و اصلاح و تربیت به واسطه اجرای حکم کامل مجازات بوده ولی حقیقت و نقطه عطف برای درمان این است که اصلاح و تربیت، بدون پیگیری بعدی امکان ندارد و زندانی نباید پس از آزادی رها شود.

حاج محمدی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه زندان، اضافه کرد: ریاست قوه قضاییه فرمودند که رسیدگی به خانواده زندانیان، امر مبارکی است که مورد غفلت واقع شده، بنابراین در سال جدید خانواده زندانی جزو اولویت های اصلی سازمان است.

در ادامه حاج محمدی در جمع خبرنگاران در بیرجند اظهارداشت: یکی از اهداف اصلی سفر به خراسان جنوبی عرض تقدیر بابت مشارکت مردم و مسئولین استان برای ادای تکلیف و وظیفه آنها در برابر صدمه های اجتماعی است.

وی افزود: تعطیلی کانون اصلاح و تربیت اتفاق خوبی است که امیدواریم این مورد برای سایر استانها هم الگو شود.

حاج محمدی اضافه کرد: امیدواریم پس از کانون اصلاح و تربیت در خراسان جنوبی شاهد کاهش رقم بانوان با کمک نخبگان استان باشیم.

وی ضمن اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) اظهار داشت: همه تلاشمان این است که بتوانیم به آرمان متعالی که مد نظر امام راحل بوده است، برسیم.

وی ضمن اشاره به این که برای موفقیت و اصلاح و تربیت حتما باید به زمینه ها و علل جرم همچون علل بزهکاری، بیکاری و فقر بیندیشیم، اضافه کرد: تمام تلاش ما در زندان های کشور این است که فقط یک نگهبان نباشیم و یک زندان بان خوب باشیم. یک زندانبان خوب تلاش می کند تا اصلاح، تربیت، توانمندی و اشتغال زندانی به نحو احسن محقق شود.

وی ضمن اشاره به لزوم کمک به خانواده زندانیان تصریح کرد: پارسال مهم ترین تمرکز ما برای اشتغال زندانیان بود و برای تثبیت اقدامات خوب سال قبل سال جاری تلاشمان این است که از صدمه خانواده های زندانیان جلوگیری نماییم.

وی افزود: این مورد می تواند محل مشارکت آحاد مردم و نخبگان جامعه باشدچرا که خانواده های زندانیان بی گناه هستند و تقصیری در ارتکاب جرم ندارند.

حاج محمدی ضمن اشاره به واکسیناسیون زندانیان بیان نمود: ما یک وظیفه سنگین در برابر سلامت فکری و جسمی زندانیان داریم بنابراین در شرایط کرونا و پارسال با نگرانی ویژه از زندانیان به واسطه ویروس کرونا مراقبت شده است.

وی افزود: تلاش رسانه های بیگانه براین بود که جان زندانیان ما به خطر افتد بنابراین با اعطای مرخصی و رعایت دستور العمل های بهداشتی توانستیم این مورد را مدیریت نماییم.

حاج محمدی تصریح کرد: از مسؤلان دولتی درخواست داریم با درک شرایط موجود و نگرانی هایی که خانواده های آنها دارند، بر اولویت واکسیناسیون زندانیان اهتمام نموده تا مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.

براساس این گزارش، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی هم دراین جلسه عنوان کرد: اصلاح مجرمین یکی از وظایف مهم قوه قضاییه است و زمانی که حکم حبسی برای فرد مجرم صادر می شود، هدف اصلی، اصلاح فرد مجرم است.

حمیدی با اشاره به اینکه قوه قضاییه شامل محاکم قضات و همه سازمان ها و ادارات تابعه است که یکی از بخش های آن سازمان زندان ها است، بیان داشت: اگر این گونه تصور نماییم که اصلاح مجرمین تنها وظیفه سازمان زندان ها است توفیقی حاصل نخواهد شد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با تاکید بر این که باید مجموعه حاکمیت قوه قضاییه در این امر مهم (اصلاح مجرمین) سازمان زندان ها را یاری کنند، افزود: باید تمام مجموعه حاکمیتی در نظام دست به دست هم دهند تا فرد مجرمی که تحویل زندان می شود اصلاح شده از زندان خارج و یک فرد مفید و مؤثر برای جامعه باشد و به زندگی معمولی خود ادامه دهد.

حمیدی بر لزوم ایجاد هماهنگی بین مجموعه های مختلف دستگاه قضا وسازمان زندان ها تاکید و مطرح کرد: هر چه هماهنگی و درک متقابل بین دو مجموعه بیشتر باشد به هدف نزدیک تر می شویم و گام های مؤثرتری بر خواهیم داشت.

وی ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در سازمان زندان ها، اظهار داشت: اقدامات خوبی در سازمان زندان ها انجام شده و باید کارهای مهم تری برای خانواده زندانیان، اشتغال، حرفه آموزی، مراقبت های پس از خروج زندانی صورت گیرد و هر کدام از این موارد اگر ناقص صورت گیرد ما را به هدف اصلی نمی رساند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه وظایف بسیار مهم و سنگینی دارد و این وظایف هم در قانون اساسی بر آن تاکید شده و هم در اسناد بالادستی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است.

در این دیدار مهدی فراهانی معاون قضایی سازمان زندان ها طی گزارشی عملکرد استان در حوزه زندان پارسال را با ذکر نقاط مثبت و مسائلی که نیازمند تقویت بیشتر است، شرح داد.

منبع:

1400/03/18
14:03:01
5.0 / 5
619
تگهای خبر: اشتغال , بیكاری , ثبت , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است