رئیس قوه قضائیه در دیدار با آیت الله جوادی آملی:

نیازمند رهنمودهای علما برای حل مسائل پیچیده قضائی هستیم

نیازمند رهنمودهای علما برای حل مسائل پیچیده قضائی هستیم رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی برای حل مسائل پیچیده و نوظهور نیازمند کار بیشتر در حوزه و حمایت علماست.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای همزمان با عید سعید غدیر با آیت الله جوادی آملی از مراجع عظام دیدار نمود.
رئیس قوه قضائیه در این دیدار، با تبیین مأموریت های دستگاه قضا در عرصه های مختلف، به بیان موانع و دشواری های انجام این مأموریت ها پرداخت.
محسنی اژه ای یکی از این دشواری ها را پدیده های نوظهور در عرصه جامعه و قضا عنوان نمود و خواهان رهنمودهای علما برای حل این مسائل شد.

رئیس دستگاه قضا یکی از راهکارهای مهم حل این مسأله را ورود جدی حوزه های علمیه به تربیت قضات از بین روحانیون دانست که می توانند با تسلط به مباحث تخصصی فقهی و حقوق اسلامی نظام قضائی را در حل چالش های موجود یاری دهند.

محسنی اژه ای با طلب دعای خیر علما و اهل معرفت، تاکید کرد که دستگاه قضائی در دوره تحول و تعالی بیشتر از پیش تلاش خویش را برای خدمت به اسلام و مردم به کار خواهد گرفت.
مراقب غارتگران ِ قانون باشید که با تفسیر به مطلوب قانون، حق را ناحق می کنند

آیت الله جوادی آملی هم در این دیدار با تبریک انتخاب حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به ریاست قوه قضائیه و آرزوی موفقیت برای وی در این مسئولیت خطیر، به بیان سفارش هایی برای تعالی و ارتقا نظام قضائی پرداخت.

این مرجع عالیقدر اصل تفکیک قوا را از اصول مترقی قانون اساسی دانست که مبتنی بر فطرت انسان و برای پیشگیری از استبداد طراحی شده است.
آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: مجلس وظیفه قانونگذاری دارد و دولت وظیفه اجرا و اگر قرار بود مجری قانون وضع کند یا قانونگذار خودش مجری قانون باشد، مشکلات فراوانی به وجود می آمد.

این مرجع عظام افزود: دستگاه قضا باید در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد تا بر اجرای قوانین مصوب مجلس که مطابق قانون اساسی باید منطبق با شرع باشد، نظارت کند که آن قوانین توسط مجریان به درستی اجرا شود.

این مرجع عالیقدر در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به پیچیدگی های کارِ قضا، بر ضرورت تقویت نظارت دستگاه قضا بر عملکرد کارکنان و مرتبطان با این مجموعه و همینطور روند دادرسی ها تاکید کرد.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات وکلا با استفاده از مغالطه و تفسیر به مطلوب قانون و با سوءاستفاده از برخی خلاء هایِ قانونی حق را ناحق می کنند.

این مرجع عالیقدر، از این افراد با عنوان "غارتگران قانون" یاد کرد و به رئیس دستگاه قضا سفارش کرد مراقب چنین افرادی در نظام قضائی باشد و آنها را شناسایی و برخورد کند.

آیت الله جوادی آملی ضمن اشاره به تعبیر حضرت علی (ع) از مردم بعنوان ستون دین عنوان کرد: اگر کسی با مردم بدرفتاری کند و از خدمت به آنها شانه خالی کند، مانند کسی است که به نماز بی حرمتی کرده است.

این مرجع عالیقدر ضمن اشاره به فرازی از نامه ۵۳ امیرالمؤمنین در نهج البلاغه که خطاب به مالک اشتر در مقام استاندار مصر نوشتند، تاکید کرد: حضرت علی (ع) در این نامه تکان دهنده می فرمایند "مواظب مردم باش و به نام آنها جایگاه خویش را تقویت مکن".

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه خیلی ها از وطن و مردم دم می زنند اما وقتی به مسئولیت می رسند مردم را فراموش می کنند، به بیان خاطره ای از حضور خود در جبهه ها غرب و جنوب و از خودگذشتگی مردم در آن دوران اشاره کرده و اظهار داشت: مردمی که در راه خدا از جان خود گذشتند، در مقابل دشمن ایستادند و همیشه در صحنه دفاع از نظام قرار دارند، شایسته خدمتند و باید قدر دانسته شوند.

1400/05/08
12:26:46
5.0 / 5
312
تگهای خبر: رئیس , سند , نظارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است