خشنودی خبر داد

تعدادی از مسئولان درباب آب در خوزستان بازداشت شدند

تعدادی از مسئولان درباب آب در خوزستان بازداشت شدند معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم اظهار داشت: احضار و بازداشت تعدادی از مسئولان درباب موضوع آب در خوزستان انجام شده و پرونده آنها درحال رسیدگی است.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، رضا خشنودی، معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم درباب اقدامات دادستانی و قوه قضائیه در ارتباط با موضوع آب در خوزستان بیان کرد: تعدادی از این چالش ها ریشه طبیعی دارد که مربوط به کاهش نزولات آسمانی و گاهی اوقات ناشی از بارش نزولات آسمانی است.
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم اشاره کرد: قسمتی از این مساله ناشی از سوءمدیریت ها، کوتاهی ها و ترک فعل هایی است که متأسفانه در استان خوزستان در حوزه جلوگیری و پیش گیری از بحران های پیش آمده، صورت گرفته است.
وی اظهار نمود: ۲۵ تیرماه سال جاری بعد از کاهش نزولات آسمانی و لزوم مدیریت بهینه منابع آبی که منتهی به محدود کردن آب های پشت سد کرخه و کارون شد، برخی اعتراضات و تنش های اجتماعی صورت گرفت.
خشنودی اظهار داشت: حسب الامر ریاست قوه قضائیه و دادستان کل کشور، بنده همراه هیأتی از دولت عازم استان خوزستان شدم و در جلسه اول که در استانداری برگزار شد، مشکلات مورد نظر بررسی و در جلسه ای با حضور مدیران استانی مصوبات خوبی اتخاذ گردید و همین مصوبات گره گشا بود و اجرای این مصوبات منتهی به کنترل و جلوگیری از تشدید بحران آب در خوزستان شد.
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم در ادامه اشاره کرد: حق برخورداری منابع آبی چه برای تامین شرب و چه آب کشاورزی از حقوق عامه شمرده می شود و استان خوزستان نیز از منابع آبی قابل توجهی برخوردارست.
پرداخت ۲۳۰ میلیارد پرداخت شده به کشاورزان
خشنودی اظهار داشت: حسب اطلاعی که دارم امروز درباب تامین خسارت ناشی از سیل، به کشاورزان ۲۳۰ میلیارد پرداخت شده و درباب تجهیز زیرساخت ها برای رفع مشکلات مربوط به آب آشامیدنی و خسارات ناشی از سیل، ۵۰ درصد از بودجه مصوب پرداخت و فرایندهای اداری آن طی شده است.
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم اشاره کرد: با اهتمامی که به وجود آمده و عزمی که میان دستگاه های اجرائی و قضائی ایجاد شده، پیگیر خواهیم بود که این بودجه به شکل مشخص و معین و در محل مصوب هزینه شود.
وی اظهار داشت: دادستان اهواز از باب وظیفه ای که در جهت صیانت از حقوق عامه دارد، این مساله را در کارگروه استانی نظارت و پیگیری حقوق عامه مطرح خواهدنمود و به شکل مشخص پیگیر اجرای صحیح و مؤثر مصوبات خواهد بود.
برخی از مدیران در حوزه آب در خوزستان ترک فعل کرده بودند
خشنودی درباب ترک فعل تعدادی از مدیران در حوزه موضوع آب در خوزستان، اذعان کرد: متأسفانه دراین زمینه شاهد ارتکاب اعمال مجرمانه ای شدیم که فراتر از ترک فعل و مسامحه بوده است.
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم با اعلان اینکه مشکل خوزستان مربوط به امروز نیست، اظهار داشت: استان خوزستان زیرساخت فرسوده و غیرکارآمدی برای انتقال فاضلاب اهواز دارد.
وی اضافه کرد: درباب تامین آب آشامیدنی متأسفانه اقدام مؤثری در سالهای قبل صورت نگرفته است؛ این در حالیست که بودجه های قابل توجهی به این پروژه ها اختصاص داده شده، اما حسب بررسی های صورت گرفته تعدادی از اعمال مجرمانه صورت گرفته است.
خشنودی بیان کرد: از مدیران گذشته ادارات ذی ربط افرادی تحت تعقیب قرار گرفتند. درباب ترک فعل های مجرمانه گزارش های مستدل و روشنی از دستگاه های نظارتی خصوصاً سازمان بازرسی کل کشور و ناجا به دادگستری استان خوزستان رسیده که درحال بررسی است.
وی با تاکید بر لزوم توجه مدیران به وظایف قانونی اظهار نمود: هر گونه ترک فعل، مسامحه و سهل انگاری در اجرای وظایف که منتهی به تضییع حقوق عمومی شود، برای تعقیب اشخاص کافی است و قوه قضائیه دراین زمینه عزمی جدی دارد و امیدواریم بتوانیم با بهره گیری از ظرفیت دستورالعمل ترک وظایف قانونی مدیران، سوءمدیریت ها را تبدیل به مدیریت بهینه، کارآمد و هوشمند نماییم.
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم اظهار داشت: احضار و بازداشت تعدادی از مسئولان درباب موضوع آب در خوزستان انجام شده و پرونده آن درحال رسیدگی است.
خشنودی بیان کرد: جلگه خوزستان از بهترین و حاصلخیزترین جلگه های موجود در کشور است. امسال اوج نیازمندی و ضرورت عدم استفاده غیرضروری از آب را شاهد بودیم و نتیجه آن این می شود که خروجی سدهای کرخه و کارون را کاهش دهند.
قریب به ۹۰ هزار هکتار زیر کشت شلتوک برده شده است
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم اشاره کرد: این برنامه ریزی شده بود؛ اما تعدادی از کشاورزانی که در راه انتقال آب قرار دارند، از سد کرخه و دز تا دشت آزادگان و هورالعظیم بدون توجه به ممنوعیت کشت برنج، مزارع زیادی را قریب به ۹۰ هزار هکتار را زیر کشت شلتوک برده بودند.
وی اظهار داشت: وزارت نیرو به جهت لزوم، خروجی سدها را کم کرد و کشاورزان نیز از طرفی برای تامین آب مزارع خود به آب نیاز دارند؛ آنچه که غیرطبیعی و مجرمانه است، این است که این افراد مجوز برداشت آب از ادارات مربوطه را ندارند و خلاف مقررات قانونی و بدون تحصیل مجوز آغاز به نصب تاسیساتی می کنند که موجب انتقال آب به مزارع آنها می شود.
خشنودی عنوان کرد: همین مورد سبب می شود که آب به هورالعظیم، دشت آزادگان، سوسنگرد و آبادان و خرمشهر نرسد و این مساله با خود فجایع دیگری را همراه دارد که همچون آن تلف شدن دام های سنگین و گاومیش ها است بطوریکه تعداد قابل توجهی از آنها حسب گزارشاتی که واصل شده، تلف شدند.
معاون دادستان کل کشور در پیگیری حقوق عامه و پیش گیری از وقوع جرم بیان کرد: از طرفی این مساله سبب فعال شدن کانون های گرد و غبار می شود و فجایع محیط زیستی همچون نابود شدن آبزیان را همراه خواهد داشت.
خشنودی اشاره کرد: هم اکنون ۱۶۰ هزار میلی متر در ثانیه خروجی آب در سد کرخه، کارون و دز است؛ طبیعتاً این مساله بحران آب را مرتفع کرده است؛ اما این نگرانی در سال آتی وجود دارد.

1400/05/16
12:32:01
5.0 / 5
517
تگهای خبر: پروژه , ساخت , سازمان , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است