محسنی اژه ای مطرح كرد؛

غیرمنطقی بودن اطاله رسیدگی به برخی پرونده ها در شعب تجدید نظر

غیرمنطقی بودن اطاله رسیدگی به برخی پرونده ها در شعب تجدید نظر رییس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضائی با اعلان اینکه منعی برای برگشت ایرانیان نیست، اظهار داشت: اطاله رسیدگی به برخی پرونده ها در شعب تجدید نظر با هیچ منطقی سازگار نیست.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای رییس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضائی ضمن انتقاد از طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده ها در دادگاه های تجدید نظر اشاره کرد: این مساله با هیچ منطقی سازگار نیست و این قبیل مسائل منشأ خیلی از نارضایتی ها و سوءاستفاده دلالان نفوذی در سیستم قضائی است.
حجت ‎ الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه ۱۸ مرداد شورای عالی قوه قضائیه، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان و گرامیداشت هفته «احیای امر به معروف و نهی از منکر»، یکی از مهم ترین وظایف قوه قضائیه را پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و کسانی عنوان نمود که از ارزش های دین و فضیلت ها دفاع می کنند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای اظهار داشت: ما هم باید خودمان آمر به معروف و ناهی از منکرات باشیم و هم بصورت فردی و بعنوان تشکیلات قضائی از کسانی که امر به معروف و نهی از منکر می کنند، دفاع نماییم.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت «روز خبرنگار»، خبرنگاران را «راویان صادق و امین جامعه» معرفی نمود و از آنها خواست، دلسوزانه در جهت ارتباط وثیق بین مردم و حکومت و انعکاس خدمات مسئولان و بیان مسائل و مشکلات مردم و ارتقای آگاهی آنان تلاش کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به مسئولان مرکز رسانه قوه قضائیه اصرار کرد از ظرفیت همه رسانه های کشور به ویژه رسانه ملی برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و افزایش دانش حقوقی مردم در امتداد کاهش پرونده های قضائی استفاده کنند.
وی اشاره کرد: باید بطور هدفمند و برنامه محور و با تشکیل کارگروه های مشترک، در برای استفاده متقابل از ظرفیت های موجود بهره برد.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بازدید اخیر از بازداشتگاه های موقت و امنیتی اوین و گفت و گو با افرادی که به بهتان امنیتی یا غیر امنیتی در این بازداشتگاه ها به سر می برند، به رؤسای کل دادگستری ها، دادستان ها و قضات فرمان داد که هر چند وقت یک دفعه از بازداشتگاه ها و زندان ها سرکشی کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اظهار داشت: مسئولان قضائی نباید به گزارش دادیاران و ناظران زندان اکتفا کنند، بلکه باید بیش از پیش بر زندان ها نظارت داشته باشند تا بتوانند درباب بازداشت شدگان تصمیمات درست اتخاذ کنند.
وی اظهار داشت: در بازدید روز جمعه با افرادی مواجه شدم که مدت قابل توجهی بازداشت موقت بودند، پیگیری کردم و مشخص شد از نظر قانونی این امکان وجود دارد که این افراد بازداشت موقت نباشند و در این مورد تذکرات لازم داده شد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه قضات را خطاب قرار داد و به آنها متذکر شد که در موارد غیر ضروری از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند و اگر نیاز به بازداشت موقت بود نیز، در تعیین تکلیف افراد بازداشتی تسریع کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای همین طور به رؤسای کل دادگستری ها درباره تعیین تکلیف پرونده هایی که روند رسیدگی به آنها در دادسراها، دادگاه ها، شعب تجدیدنظر، دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری طولانی شده تذکر داد و به آنها فرمان داد علت و عوامل طولانی شدن رسیدگی به این پرونده ها را مورد بررسی قرار دهند.
رئیس دستگاه قضا بطور خاص به رییس کل دادگستری استان تهران ماموریت داد که ظرف یک هفته با آمارگیری از شعب تجدیدنظر، وضعیت پرونده هایی که بیش از یک سال از تعیین تکلیف آنها گذشته را مورد بررسی قرار دهند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با ذکر دو نمونه از پرونده هایی که بیش از ۷ سال و در مورد دیگر بیش از ۳ سال است در دادگاه تجدیدنظر تعیین تکلیف نشده اند، تاکید کرد این مساله با هیچ منطقی سازگار نیست و این قبیل مسائل منشأ خیلی از نارضایتی ها و سوءاستفاده دلالان نفوذی در سیستم قضائی است.
وی اشاره کرد: کسانی که در این پرونده ها متهم یا محکوم هستند و پرونده آنها در مرحله تجدیدنظر بلاتکلیف مانده علاوه بر آنکه ممنوع الخروج هستند و محدودیت هایی برای آنها اعمال شده، وضعیت زندگیشان نیز مختل شده که باید هر چه سریع تر به این وضعیت اختتام داد
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افزایش مخاصمات و کینه توزی های دشمنان نظام اظهار داشت: دشمنان کینه توز و در رأس آنها شیطان بزرگ آمریکا، اسرائیل و انگلیس خبیث که در میادین مختلف در مصاف با جمهوری اسلامی موفق نبودند و در هر عرصه ای شکست خورده و به اهدافشان نرسیده اند فعالیت ها، شیطنت ها و جنگ روانی خودرا شدت بخشیده اند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به همین دلیل از مردم خواست که در مقابل توطئه ها و شیطنت های دشمنان هوشیار باشند و به دستگاه های امنیتی و انتظامی نیز متذکر شد در مقابله با افرادی که امنیت ملی را هدف قرار داده و می خواهند در امنیت و آرامش مردم اختلال به وجود آوردند، کوتاهی نکنند.
وی با اعلان اینکه نمی توانیم با امنیت، آرامش و آسایش مردم با چشم پوشی و مسامحه برخورد نماییم، به همکاران دستگاه قضا نیز تاکید کرد: با افرادی که با شرارت و سرقت و اقدامات ضد امنیتی می خواهند آرامش کشور و آسایش مردم را بر هم بزنند، قاطعانه برخورد کنند.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ابراز تمایل برخی ایرانیان مقیم خارج کشور برای بازگشت به وطن و ابراز نگرانی تعدادی از آنان نسبت به برخوردهای قضائی گفت: هیچ ایرانی که تبعه ایران و الان در خارج از کشور است، ممنوع الورود نیست و منعی برای بازگشت به کشور ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین اژه ای اضافه کرد: اتفاقاً مواردی هست که اگر این افراد بیایند و در اینجا به مسائل آنها رسیدگی شود، به نفع آنهاست و از وضعیت بلاتکلیفی خارج می شوند.
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: هم اکنون افرادی در خارج از کشور هستند که اموال و امکانات آنها در داخل سرپرست ندارد و برخی افراد ذینفع آنها را برای بازگشت به کشور می ترسانند اما اگر این افراد برگردند، مسائل مالی آنها در یک تحقیق و بررسی ساده و دقیق روشن می شود.
حجت الاسلام و المسلمین اژه ای افزود: افرادی هستند که به سبب آنکه ممنوع الخروج بوده اند نگرانی دارند که بمحض ورود به مرز دستگیر شده و راهی زندان شوند و به اتهامات آنها رسیدگی نشود که این افراد می توانند با هماهنگی با سیستم قضائی و بدون آنکه بازداشت شوند، به کشور بازگردند
رئیس دستگاه قضا به همین دلیل به دادستان ها و رؤسای کل دادگستری ها متذکر شد افرادی که در سالیان دور ممنوع الخروج بودند و الان نیز حکم جلب ندارند، ضرورتی ندارد فقط به خاطر ممنوع الخروج بودن، در بدو ورود به کشور دستگیر شوند و حتما نباید این کار صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین اژه ای تاکید کرد: خیلی از افراد که پرونده کیفری یا حقوقی دارند به ویژه آنها که مسئله حقوقی دارند و مدت زیادی از حکم جلب یا ممنوع الخروجی آنها گذشته، ضرورتی برای بازداشتشان وجود ندارد و این افراد می توانند با بیان زمان و نحوه ورودشان به مرکز ارتباطات قوه قضائیه یا دادستان ها، بدون نگرانی وارد کشور شوند.
رئیس قوه قضائیه همین طور با گرامیداشت روز بزرگداشت مدافعان حرم نسبت به مقام همه شهدای انقلاب اسلامی خصوصاً شهدای مدافع حرم و به ویژه سیدالشهدای مدافعان حرم حاج قاسم سلیمانی و شهید محسن حججی ادای احترام کرد.

1400/05/18
23:51:15
5.0 / 5
353
تگهای خبر: خدمات , دادسرا , رئیس , سرپرست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است