دادستان تهران:

قضات با صبر و حوصله درخواست زندانیان را بررسی نمایند

قضات با صبر و حوصله درخواست زندانیان را بررسی نمایند ثبت آسان: دادستان تهران با تاکید بر این که قضات باید با صبر و شکیبایی درخواستهای زندانیان را بررسی نمایند از راه اندازی کارگروه ویژه ای جهت بررسی درخواستهای زندانیان در دادستانی تهران آگاهی داد.به گزارش ثبت آسان به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی امروز پنجشنبه به همراه تعدادی از معاونان خود و دادستانهای شهرستانها و سایر قضات دادسراها به زندان نسوان (قرچک در شهرری) رفت و بعد از دیدار و گفت و گوی چهره به چهره با زندانیان و بررسی درخواست های آنها، زمینه آزادی و یا اعطای مرخصی به برخی از زندانیان زن را فراهم نمود. در این دیدار وضعیت زندانیان مورد بررسی قرار گرفت.

دادستان تهران با اشاره به بازدید دوره ای از زندان های سراسر استان و تاکید رئیس محترم قوه قضاییه پیرامون بررسی وضعیت زندانیان تحت قرار اظهار داشت: باتوجه به تاکید و حساسیت ریاست محترم قوه قضاییه درباب مقوله زندان و افراد بازداشتی اقداماتی از طرف این دادستانی درحال انجام و پیگیری است و رسیدگی به وضعیت زندانیان تحت قرار به طور ویژه در دستور کار است.

علی القاصی با اعلان اینکه رسیدگی به امور زندانیان تحت قرار و بازداشتی بصورت ویژه پیگیری می شود؛ از تشکیل کارگروه ویژه بررسی مشکلات زندانیان در دادستانی تهران آگاهی داد و اضافه کرد: این کمیته به دستور دادستان تهران و پس از بازدید هفته گذشته از زندان تهران بزرگ با حضور معاون اول دادستان و برخی از معاونین مربوطه بمنظور بررسی درخواست زندانیان فعال شده تا علاوه بر بررسی درخواستها، ساز وکار های نظارت بر اجرای بیشتر برفرایند اجرای احکام کیفری معمول و با بهره گیری از ظرفیتهای قانونی، شرایط و زمینه آزادی آندسته از زندانیان واجد شرایط و مستحق فراهم شود.
دکتر القاصی از اهتمام ویژه دادستانی برای رسیدگی به امور زندانیان آگاهی داد و به بازدید از زندان قرچک اشاره نمود و افزود: امروز ۲۱ مردادماه 1400 به همراه ۵۲ نفر از همکاران قضایی در زندان نسوان حضور پیدا کرده که در این بازدید برخی از دادستان شهرستانها، قضات مربوط به پرونده متهمان و دیگر بخش های دادسرا حضور داشتند.

وی با تاکید بر ملاقات چهره به چهره با تک تک زندانیان توضیح داد: قرار شد امروز با کلیه زندانیان بند نسوان ملاقات چهره به چهره انجام شد و خود بنده نیز با حدود 50 نفر از زندانیان ملاقات و ضمن استماع عرضحال، دستورات لازم درباب رفع اشکال آنان صادر شد.

دادستان تهران با اعلان اینکه قضات باید وضعیت زندانیان را بررسی نمایند، اظهار نمود: هدف این است وضعیت زندانی کاملاروشن و مشخص شود که آیا ادامه ماندن آنها در زندان برمبنای قوانین و مقررات لازم و لازم است یا خیر؟ و اگر ضرورت دارد مشخص شود در غیر این صورت زمینه خروج از زندان با بهره گیری از تسهیلات ارفاقی و ظرفیت ها فراهم گردد.
القاصی با اشاره به این که این اقدامات در امتداد دستور اخیر رئیس محترم قوه قضاییه پیرامون تعیین تکلیف وضعیت زندانیان تحت قرار انجام می شود، در ارتباط با دستاورد ملاقات های چهره به چهره با زندانیان نسوان اظهار نمود: در این ملاقات با همه زندانیان گفت و گو شد و به استناد بخشنامه ریاست محترم قوه قضاییه به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم به ۱۵۸ نفر مرخصی داده شد همین طور در امتداد ماده ۱۴ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری به ۱۲ نفر مرخصی متصل به آزادی داده شد.

وی با اعلان اینکه ۱۴۵ مورد پیشنهاد آزادی مشروط بررسی گردید، اظهار داشت: به ۷۵ مورد هم استفاده از تسهیلات ارفاقی اختصاص یافت و در امتداد نظام نیمه آزادی تحت نظارت سامانه های الکترونیکی نیز تعدادی برای استفاده از پابند پیشنهاد شد و تعدادی نیز به کمیسیون عفو استان جهت بررسی عرضه شدند و همین طور تعداد ۶۵۰ مورد درخواست از زندانیان گرفتن و قرار شد در کمیته ویژه ای که در دادستانی تهران تشکیل شده بررسی شود.

القاصی با تاکید بر این که باید نسبت به موضوع بازداشت زنان نگاه و حساسیت بیشتری داشت؛ برای اینکه وضعیت زنان متفاوت از مردان است و گاهی در مواردی در زندگی مشترک برخی از بانوان تابع تصمیم شوهر هستند و در اینچنین شرایط بطورمثال در جرایم حمل مواد مخدر تحت تاثیر شوهر همکاری و مرتکب جرم شده پس در چنین شرایطی قضات هم در مقام صدور قرار بازداشت و سایر قرار های تامین و هم در مقام صدور حکم و تعیین مجازات حتما وضعیت و جنسیت فرد لحاظ نماید، بنحوی که با نگاه مساعد و رویکرد اصلاحی مرتکب از رافت اسلامی برخوردار شود برای اینکه خیلی از زنان دارای فرزند و گاهی سرپرستی خانواده را نیز عهدا دار هستند. زنی که دارای فرزند و خانواده است و پایش به زندان باز می شود، تبعات آن علاوه بر فرد به خانواده وی تحمیل و فرزندان آن شخص چه بسا گرفتار بیماری روحی و روانی گردند و گاهی به مشاغل کاذب روی آورند در نتیجه چرخه ارتکاب جرم با فرستادن یک مادر به زندان برای فرزندان وی در جامعه فراهم می شود پس اینجاست که بایستی در بازداشت متهمان زن دقت و حساسیت ویژه ای داشت و کاملا مراقب و مواظب تصمیمات قانونی در این خصوص بود.

در اختتام دادستان تهران بر صدور احکام پابند الکترونیکی تاکید و اعلام نمود بهترین محل و مکان حضور زنان منزل و نزد فرزندانشان هست و با صدور بیشتر احکام پابند الکترونیکی هم فرد زندانی تحت نظارت سامانه قرار گرفته، کانون خانواده از هم نمی پاشد و از بسیاری از لطمه های اجتماعی پیشگیری می شود.

در ابتدای این مراسم مدیر کل زندان های استان تهران نیز با تقدیر از دادستان تهران پیرامون ملاقات با زندانیان خواهان تدوام این مساله شد.

منبع:

1400/05/22
12:15:25
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است