معاون اول قوه قضائیه عنوان كرد؛

بی توجهی به ارباب رجوع در حل مشکلات جایز نیست

بی توجهی به ارباب رجوع در حل مشکلات جایز نیست به گزارش ثبت آسان معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: در سند تحول قضایی به صورت جدی تاکید بر تدوین سند جامع ارتباط قوه قضاییه با مردم شده است.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر؛ به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه آئین معارفه معاون حقوقی قوه قضائیه با حضور حجت الاسلام مصدق، معاون اول قوه قضائیه برگزار شد، در این مراسم حجت الاسلام قدرتی، رئیس کل دادگستری قزوین بعنوان معاون حقوقی جدید قوه قضائیه ارائه شد.
در ابتدای مراسم حجت الاسلام والمسلمین مصدق ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام حسین (ع) و یارانش اظهار داشت: بزرگترین درس عاشورا احیای ارزش های اسلامی و مبارزه جدی با فساد است.
وی افزود: هنگامی که معاویه دار فانی را وداع گفت و یزید به جای او بر تخت خلافت نشست مبحث بیعت پبش آمد، آنگاه امام حسین (ع) وصیت نامه ای نوشت و تقدیم محمد حنیفه کرد که در آن وصیت نامه اشاره شده بود که اساساً قیام امام حسین (ع) برای احیای دین و مبارزه با فسادی است که آن روز عالم گیر شده بود.
حجت الاسلام مصدق تصریح کرد: در آن وصیت نامه می فرمایند مردم بدانید من برای حکومت چند روزه قیام نکردم، قیام من صرفا برای آن است که امروز می بینم امت پیغمبر گرفتار انحراف شده و یزید ادعای خلافت دارد و خویش را بعنوان خلیفه مسلمین جا زده است درحالی که لیاقت خلافت ندارد و هدف من از قیام آن است که امر به معروف و نهی از منکر کنم.
وی افزود: هدایت جامعه در ارزش های دینی مهم است؛ اگر قیام امام حسین (ع) نبود تصور کنید ما به کجا می رسیدیم.
وی با اشاره به اینکه مبارزه جدی با فساد پیام مهم قیام عاشورا است، اضافه کرد: از سه سال پیش مبارزه با فساد در قوه قضائیه به صورت جهشی حرکت کرده است.
معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: مدیران قوه قضائیه مکلفند همسو با اهداف رئیس قوه قضائیه حرکت کنند؛ امروز یک بارقه امیدی در جامعه بوجود آمده در خصوص این که قوه قضائیه خوب عمل می کند و بنابراین نباید مردم را ناامید کرد.
حجت الاسلام مصدق اظهار داشت: سند تحول قضائی که بارها از جانب رئیس قوه قضائیه تاکید شده، نقشه راه ما است.
معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: نقشه ای که نشان دهنده مسیر قوه قضائیه در آینده است و در این سند به صورت جدی تاکید بر تدوین سند جامع ارتباط قوه قضائیه با مردم شده است.
وی اضافه کرد: قوه قضائیه مکلف است سندی تدوین کند که ارتباط بدنه قوه قضائیه با مردم را روشن کند؛ یکی از بندهای شش گانه مقام معظم رهبری در حکم انتصاب حجت الاسلام محسنی اژه ای هم همین است.
حجت الاسلام مصدق خاطرنشان کرد: قوه قضائیه باید مردمی باشد و تا وقتی که ما مسؤلان به صورت واقعی خویش را خادم مردم ندانیم هیچگاه این بند اجرا نمی گردد و بنابراین شعار را باید کنار گذاشت.
وی اضافه کرد: بی توجهی به مردم و ارباب رجوع در حل مشکلات جایز نیست و حرام است.
حجت الاسلام مصدق در ادامه تصریح کرد: یکی از مواردی که در این سند بر آن تاکید شده و همواره ریاست قوه قضائیه بر آن تاکید دارند، تکریم ارباب رجوع است و فرق نمی کند، ارباب رجوع متهم یا شاکی باشد؛ حق نداریم صدای خویش را بر شاکی و متهم بلند نماییم.
معاون اول قوه قضائیه اظهار نمود: باید سعه صدر ما بیشتر باشد و تحمل خویش را افزایش دهیم؛ اصلاً بحث این نیست چه کسی درست و حق می گوید؛ بلکه حرف آن است ما بر مسند نشسته ایم و باید کوتاه بیاییم و صدای خویش را نباید بلند نماییم.
وی اظهار داشت: قوه قضائیه امروز مصمم است مسیر خویش را با پشتوانه قوی و علمی بپیماید و بر همین مبنا همه رفتارها باید مبتنی بر قانون باشد. در این راه چند مبحث خط قرمز است.
حجت الاسلام مصدق در ادامه اذعان کرد: حرکت ما باید بر مدار قانون و قانونگرایی باشد و نباید از این مسیر تخطی نماییم.
وی اظهار نمود: ریاست قوه قضائیه، من و همه همکاران در دستگاه قضائی مصمم هستیم این قوه را بر مدار قانون مداری پیش ببریم.
معاون اول قوه قضائیه در ادامه اظهار داشت: دومین خط قرمزی که با برخورد با پرونده ها و مفاسد اقتصادی داریم آن است که با اختلال کنندکان در نظم عمومی جامعه به شکل جدی برخورد نماییم.
معاون اول قوه قضائیه در ادامه اظهار داشت: به همکارانم عرض می کنم وضعیت ما حساس است و کسانی که با احتکار و تقلب در دارو و عرضه دارو برای مردم اختلال ایجاد می کنند دادستان های ما به شکل جدی باید در این حوزه وارد عمل شوند و شب و روز نشناسند.
معاون اول قوه قضائیه اظهار نمود: افق روشنی را برای قوه قضائیه می بینیم و با همه توان با همکاری همه همکاران در سرتاسر کشور دست به دست هم دادیم تا به امید خداوند طبق سند تحول، قوه قضائیه را در آن مسیری که امام حسین (ع) انتظار دارد، هدایت نماییم.
وی در ادامه بیان نمود: این جلسه برای معارفه معاون جدید حقوقی قوه قضائیه تشکیل شده و یکی از بزرگواران که بیشتر از ۲۰ سال سابقه آشنایی با وی را داریم افتخار این را پیدا کردیم از امروز بعنوان معاون حقوقی در خدمتشان باشیم.
حجت الاسلام مصدق در ادامه بیان نمود: در طول این دو سال و اندی که در خدمت سروران عزیز در معاونت حقوقی بودیم کارهای بسیار بزرگی انجام دادیم و هم همکاران اداری و هم قضائی شبانه روزی تلاش کردند.
معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: حقیقت این است در طول این اندک زمان حدود ۱۵۰ مقرره به کمک شما عزیزان در معاونت حقوقی تدوین شد که ۱۰۰ مورد از این ها به ثمر رسید و به امضا رسید و درحال اجراست.
وی بیان نمود: این افتخار بزرگی برای اعضای خانواده معاونت حقوقی است و جای دارد از مدیران مجموعه معاونت حقوقی تشکر کنم.
حجت الاسلام مصدق با قدردانی از مسؤلان معاونت حقوقی همچون دکتر هادی، دکتر محمدی، خانم دکتر میرزابیگی، دکتر زرینی، دکتر جهانی و مدیر روزنامه رسمی اظهار داشت: در این زمان هماهنگی هایی که در مجوعه های در رابطه با معاونت حقوقی بود، خوب بود و انتظار آن است که آقای قدرتی این هماهنگی ها را بالا برند.
معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه هم اکنون ریل گذاری در معاونت حقوقی قوه قضائیه انجام شده است، اظهار داشت: دکتر جهانی که ایثارگر درجه یک هستند چه در معاونت حقوقی چه در دیوان عدالت و چه در معاونت اول قوه قضائیه بسیار زحمت کشیدند و من همچنان خویش را جز خانواده معاونت حقوقی میدانم.
حجت الاسلام مصدق در ادامه بیان نمود: امیدواریم در دوره جدید معاونت حقوقی، آقای قدرتی بتواند معاونت حقوقی را سامان دهد و ارتباطات معاونت حقوقی را با جامعه علمی، حقوقدانان، اساتید دانشگاه و پیشکسوتان دستگاه قضا بالا برند.
معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: خوشبختانه امروز پژوهشگاه قوه قضائیه زیر نظر معاونت حقوقی است و برنامه ریزی آن با معاون حقوقی انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه همواره تاکید داشتم که معاون حقوقی مغز متفکر قوه قضائیه است، اظهار داشت: معاونت حقوقی باید این جایگاه را حفظ کند و با مشورت پیشکسوتان، قضات دیوان عالی کشور، قضات تجدید نظر، اساتید دانشگاه و نخبگان علمی کشور مسیر را ادامه دهد.


منبع:

1400/06/03
21:06:55
5.0 / 5
539
تگهای خبر: اقتصاد , رئیس , سند , معاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است