اخبار قضایی در هفته ای كه گذشت

از تعیین تکلیف سند خودرو تا بازگشت مهدی هاشمی به زندان

از تعیین تکلیف سند خودرو تا بازگشت مهدی هاشمی به زندان به گزارش ثبت آسان انتصاب عضو فقهای شورای نگهبان، تعیین تکلیف «برگ سبز خودرو» و بازگشت مهدی هاشمی به زندان مهم ترین اخبار حقوقی و قضایی این هفته بودند.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، مهم ترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که سپری شد را در ادامه می خوانید:

حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی عضو شورای نگهبان شدرهبر انقلاب اسلامی به دنبال کناره گیری آیت الله آملی لاریجانی از جمع فقهای شورای نگهبان در حکمی حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی را به عضویت شورای نگهبان منصوب کردند.

دادستان کل کشور: «برگ سبز خودرو» سند مالکیت است


دادستان کل کشور در نامه ای به دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور تصریح کرد که برگ سبز خودرو «سند مالکیت» است و رجوع اشخاص به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، الزامی نیست.

حجت الاسلام و المسلین محمد جعفر منتظری در قسمتی از این نامه نوشت: «برگ سبز خودرو صادره از شرکتهای تولیدی بعنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و هم مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به رفتن به دفتر اسناد نمی باشد، مگر این که متعاملین خواستار ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.»

واکنش دادستان کل کشور به اظهارات رئیس کانون سردفتران درباره تنظیم سند رسمی خودرودادستان کل کشور در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رئیس کانون سردفتران درباره تنظیم سند رسمی خودرو و این که گفته برپایه قانون و علیرغم بخشنامه ثبت آن ضروریست و مسایلی نظیر ارث یا سایر مسایلی که در محاکم برای اسناد رسمی مالکیت مترتب است، به سند سبز هم مترتب هست یا خیر؟ اظهار داشت: خود آقای محترمی که این حرف را زده می داند که در هیچ کجای قانون اجبار نیست و قانون به نحوی است که این آقایان یک نوع برداشت می کنند و نیروی انتظامی نوعی دیگر برداشت می کند.

وی اضافه کرد: آنچه که اجبار آور بوده بخشنامه سازمان ثبت بود که این بخشنامه ابطال شد و بدلیل ابطال این بخشنامه، برای همه تبعیت از رای هیات عمومی لازم است و مسلما وقتی که به مراجع قضایی رجوع می کنند، مراجع قضایی هم تبعیت از رای هیات عمومی بر آنها لازم است و نمی توانند تخلف کنند و تخلف از رای هیات عمومی هم برای آنها تخلف خواهد بود.

قوه قضائیه: حکم جلب مهدی هاشمی صادر شدمرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود: «در پی اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در ایام اخیر در خصوص "اعطای مرخصی بدون سقف زمانی" به مهدی هاشمی، به اطلاع می رساند، هیچگونه مرخصی بی وجهی به نامبرده اعطا نشده است و محکوم ضد، مطابق قانون برای مدت مشخصی به مرخصی اعزام شده بود، ولی مدتی است در غیبت به سر می برد. متاسفانه نامبرده بعد از آخر زمان مرخصی، از مراجعت به زندان خودداری نموده و غیبت کرده است؛ اخطار قانونی لازم به وی داده شده است و چون به زندان بازنگشته است بر همین مبنا حکم جلب این محکوم صادر شده است».

رییس سازمان زندان ها: مهدی هاشمی «الان» در زندان استرئیس سازمان زندان ها در توئیتر خود نوشت: «آقای مهدی هاشمی مرخصی بدون سقف نداشته، بلکه غیبت کرده است. چندی پیش هم، غیبت ایشان از سوی زندان، به دادستانی اعلام گردید. او هم اکنون در زندان اوین است. ممنوعیت تبعیض در عرضه خدمات به زندانیان و بی اعتنائی به برخی تشخّص ها درآغازین روزهای خدمت در سازمان زندان ها، ابلاغ شد».

رئیس قوه قضائیه: همه باید حامی حقوق و حافظ کرامت زنان باشندرئیس قوه قضاییه در دیدار با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه همه باید حامی حقوق و حافظ کرامت زنان باشند، بر ضرورت بازبینی و تغییر برخی رویکردها، رفتارها و قوانین به نفع زنان و خانواده تاکید کرد و اضافه کرد: باید منزلت و عظمت زن و کمک به زن بعنوان یک انسان دارای شرافت و جایگاه والا، سرلوحه کار همه دستگاه ها قرار گیرد.
وی تصریح کرد: تربیت فرزند به نوع تربیت پدر و مادر و هم به جامعه گره خورده است، اما مسلماً رفتارهای مسئولانه یک مادر وظیفه شناس و آگاه به وظایف تربیتی بیشترین نقش را در شکل گیری شخصیت فرزند دارد.

رئیس قوه قضائیه: قوه قضاییه به همکاری هر چه بیشتر دستگاه قضا و دولت در جهت کاهش مشکلات مردم تاکید داردرئیس قوه قضاییه در دیدار با محسن رضایی -معاون اقتصادی رئیس جمهور و دبیر شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا- از تیم اقتصادی دولت خواست که با برنامه ریزی دقیق و علمی، کشور را از گردنه های سخت اقتصادی عبور دهد.

محسنی اژه ‎ای در این دیدار اظهار داشت: قوه قضاییه بر همکاری هر چه بیشتر دستگاه قضا و دولت در جهت تأمین امنیت و آسایش مردم، بهبود وضعیت و کاهش مشکلات مردم تاکید دارد.
رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: آماده ایم در جهت رفع موانع اصلی اقتصاد و رونق سرمایه گذاری و تولید در کشور به قدر سهم خود در دستگاه قضایی به دولت کمک نماییم.

احکام متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی اعلام شدسخنگوی قوه قضاییه در تشریح احکام صادره اظهار داشت: در این پرونده رضا حمزه لو مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، عباس صمیمی نایب رییس شرکت، علیرضا علایی رحمانی عضو هیات مدیره، مصطفی تهرانی عضو هیات مدیره، محسن احمدیان مدیربازرگانی و مرجان شیخ الاسلامی مدیرعامل شرکت دنیز به افترا شرکت در اختلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از راه اختلال در توزیع ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی شرکتهای تولیدکننده به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، هر کدام به بیست سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی به میزان مبالغی که از راه اعمال مجرمانه کسب کردند، محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: همینطور در این پرونده سام حامد ساعدیان مدیرعامل وقت شرکت والا سرمایه امین و ابوالفضل ملکی شمس آبادی هرکدام به افترا مشارکت در اختلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی معادل اموالی که از این طریق کسب کردند، محکوم شدند.

خداییان تصریح کرد: محمدحسین شیرعلی، علی اشرف ریاحی، سید علیرضا حسینی، معصومه دری، سعید خیری زاده و مهدی شریفی نیک نفس به افترا معاونت در اختلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از راه اختلال کلان در توزیع ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی هرکدام به ۵ سال حبس تعزیری و محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این احکام قطعی و غیرقابل تجدیدنظر مگر از راه اعاده دادرسی و اعمال ماده ۴۷۷ است.

بازرس کل استان خوزستان «با اختیارات ویژه» منصوب شدرئیس کل سازمان بازرسی کل کشور طی حکمی محمد آقاجری معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضایی این سازمان را بعنوان بازرس کل استان خوزستان «با اختیارات ویژه» انتخاب کرد.

بازرس کل جدید استان خوزستان دارای ابلاغ خاص قضایی از جانب ریاست قوه قضاییه با دارابودن اجازه صدور قرار قانونی برای متهان اقتصادی می باشد.

خروج ۳۰ قاضی غیربومی استان خوزستانمعاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در اطلاعیه ای اعلام نمود که ۳۰ نفر از قضات غیر بومی متقاضی خروج از استان خوزستان به ترتیب اولویت منتقل شدند و وضعیت خروج قضات غیر بومی سه استان دیگر هم در دست بررسی قرار دارد.1400/06/20
12:36:22
5.0 / 5
388
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است