محسنی اژه ای:

بزودی بخشنامه ای برای ساماندهی ممنوع الخروجی ها صادر می شود

بزودی بخشنامه ای برای ساماندهی ممنوع الخروجی ها صادر می شود رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه برخی دستگاه ها مثل سازمان مالیاتی و بانکها هنوز بدون اطلاع رسانی مناسب افراد را ممنوع الخروج می کنند، اظهار داشت: بزودی بخشنامه ای برای ساماندهی ممنوع الخروجی ها صادر می شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه بامداد امروز (دوشنبه ۱۹ مهر) شورایعالی قوه قضاییه با محکومیت حادثه تلخ و مصیبت بار انفجار در مسجد منطقه خان آباد استان قندوز افغانستان که به جان باختن جمع زیادی از مؤمنین نمازگزار منجر گردید از مسؤلان این کشور همسایه و برادر خواست که هر چه سریع تر عاملین این فاجعه بزرگ را شناسایی و با آنها برخورد عبرت آموز داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه با تسلیت شهادت تعدادی از شیعیان نمازگزار در این حادثه و ابراز همدردی با مجروحان و مصدومان ابراز امیدواری کرد مسؤلان و مردم افغانستان اجازه ندهند کشورشان جولانگاه تروریست ها و تکفیری ها و کسانی شود که مرتکب این گونه جنایات ننگین می شوند.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه آمریکا با شکست خفت بار پس از ۲۰ سال از افغانستان خارج شده و با کوشش برای برهم زدن امنیت و آرامش در این کشور توسط تفاله هایش همچون داعش می خواهد از مردم مسلمان انتقام بگیرد، از مجامع بین المللی و مدعیان حقوق بشر خواست که با برخورد مناسب با عوامل جنایات تروریستی اجازه ندهند بیشتر از این نزد آزادیخواهان جهان رسوا شوند.

وی همینطور به معاونت بین الملل و ستاد حقوق بشر قوه قضاییه مأموریت داد هر چه زودتر این مورد را از طریف طرح دعوای حقوقی درمجامع بین المللی پیگیری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با تبریک هفته نیروی انتظامی برای همه فرماندهان و کارکنان زحمتکش این نیرو بخصوص بخش هایی که مأموریت های ان ها در رابطه با دستگاه قضایی است، ارزوی توفیق روز افزون کرد.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به نامگذاری روز بیستم مهرماه بعنوان «روز ملی کاهش آثار بلایای طبیعی» اظهار داشت اگر مسؤلان ذیربط اقدامات لازم را برای جلوگیری از حوادث انجام دهند و یا در بروز حوادثی، چون سیل و زلزله که با وجود امکانات روز خیلی از آنها قابل پیشبینی است، بموقع عمل کنند میتوان از بسیاری خسارت های مادی و انسانی پیشگیری کرد.

محسنی اژه ای اضافه کرد: در سالهای اخیر بخصوص با اقداماتی که بخش های مختلف قوه قضاییه در صدمه شناسی حوادث ناشی از بلایای طبیعی داشتند معلوم شد که اگر برخی اقدامات بازدارنده صورت گیرد میتوان صدمه ها و تبعات بلایای طبیعی را کم کرد که از همه مسؤلان ذیربط بخصوص دولت انتظار می رود به این مورد توجه داشته باشند.

برخی دستگاه ها بدون اطلاع رسانی مناسب، افراد را ممنوع الخروج می کنند

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ممنوع الخروج کردن افراد توسط برخی دستگاه ها همچون سازمان مالیاتی و بانکها و برخی مراجع قضایی اظهار داشت آمار کسانی که ممنوع الخروج می شوند زیاد نیست، اما کم هم نیست و این مساله سبب بروز مشکلاتی برای مردم شده است.

محسنی اژه ای اضافه کرد: اول باید معلوم شود که کدام دستگاه ها اجازه دارند افراد را ممنوع الخروج کنند و چه کسانی و برای چه مدتی باید ممنوع الخروج شوند و این که به مردم بدون هیچ توجیه قانونی اعلام نشود که ممنوع الخروج شده اند و در فرودگاه متوجه مبحث شوند خسارت بار است.

وی افزود: گاهی فردی ممنوع الخروج می شود که بعداً معلوم می شود ضرورتی برای این کار نبوده و مشکل دیگر این است که حتی برخی افراد با آنکه قانون تصریح کرده حکم ممنوع الخروجی بعد از ۶ ماه بلااثر می شود باز هم با وجود پرداخت مالیاتها، تسویه با بانکها و یا صدور قرار منع تعقیب و انتهای دوره محکومیت همچنان ممنوع الخروج هستند و به این مساله توجهی نمی گردد.

رئیس قوه قضاییه عنوان کرد: در دوران ریاست آیت الله یزدی در دستگاه قضا مقرر شده بود که ممنوع الخروجی از مجرای دادستانی کل کشور پیگیری شود تا ضوابط آن به صورت کامل رعایت شود.

محسنی اژه ای اظهار داشت که با این وجود در ایام اخیر یکی از مسؤلان از استان بوشهر با وی تماس گرفته و اعلام نموده برای انجام کاری قصد سفر به خارج از کشور را داشته، اما در فرودگاه متوجه شده که ممنوع الخروج است.

دادستان کل و سازمان بازرسی بر روند ممنوع الخروجی ها نظارت جدی داشته باشند

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه در ایام آینده بخشنامه ای را برای ساماندهی ممنوع الخروجی ها صادر خواهد نمود از دادستان کل کشور و سازمان بازرسی خواست که بر روند ممنوع الخروجی ها نظارت جدی داشته باشند تا ضوابط آن رعایت شود.

محسنی اژه ای همینطور از دادستان انتظامی قضات هم خواست که بعد از صدور بخشنامه مربوطه با افرادی که از اجرای بخشنامه تخطی می کنند برخورد کند.

وی از معاونت حقوقی قوه قضاییه هم خواست که اصلاح قانون برای ساماندهی نحوه ممنوع الخروج کردن افراد را بررسی نماید تا در صورت نیاز، مبحث از راه مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به در پیش بودن فصل زمستان عنوان کرد: احتمال دارد که در زمستان مانند سنوات گذشته با آلودگی هوا مواجه باشیم.

محسنی اژه ای بر همین مبنا از رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دادستان کل خواست که با عرضه نظرات تخصصی درباره مشکلات احتمالی در ارتباط با فصل زمستان به دولت، مسؤلان دستگاههای اجرایی را برای برنامه ریزی و پیشگیری برای کاهش صدمه ها در این فصل یاری دهند.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به برگزاری نشست های تخصصی با گروههای مختلف جهت بررسی حقوق عامه و حقوق دستگاهها، به عرضه گزارشی از برگزاری نشست کمیته فرادستگاهی پیگیری مطالبات غیرجاری بانکها در ایام اخیر پرداخت.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه کمیته مذکور متشکل از نمایندگان ۱۹ دستگاه بوده و تلاش می کند مطالبات بانکی و پشتیبانی از تولید را بدون احتیاج به پیگیری های قضایی وصول کنند اظهار داشت که در این نشست بحث هایی صورت گرفت تا ظرفیت ها و اختیارات کمیته برای پیشگیری از موازی کاری ها و بهبود عملکرد آن صورت بگیرد.

رئیس قوه قضاییه بر همین مبنا به معاون اول و دادستان کل مأموریت داد که مبحث ارتقاء جایگاه و تقویت عملکرد کمیته فرادستگاهی پیگیری مطالبات بانکی را با جدیت بیشتری دنبال کنند تا این کار زودتر به سرانجام برسد.

محسنی اژه ای همینطور به جلسات خود با مجلسی ها اشاره نمود و ضمن اشاره به آمادگی نمایندگان جهت کمک به حل مشکلات دستگاه قضا از وزیر دادگستری و معاون اول قوه و معاونان مالی و پشتیبانی و حقوقی این قوه خواست که مبحث را با جدیت پیگیری کنند.

محسنی اژه ای اظهار داشت: دستگاه قضا مأموریت های زیادی برعهده دارد، اما با آن که برخی قسمت ها مشمول قانون مشاغل سخت هم می شوند، بودجه لازم برای انجام این مأموریت ها اختصاص نمی یابد که این مورد نیازمند توجه ویژه است.

وی همینطور از وزیر دادگستری و معاون اول و معاون حقوقی قوه قضاییه خواست که از کمک های نمایندگان مجلس برای اصلاح قوانین و تسهیل خدمات رسانی قضایی به مردم استفاده کنند.

بررسی دوساعته مشکلات مردم در فرایند توقیف، انتقال، نگهداری و ترخیص وسایل نقلیه

در ادامه اجرایی شدن دستور رئیس قوه قضاییه برای احصا مشکلات مردم با دستگاه قضا و بررسی راهکارهای رفع این مسائل، بخش دوم جلسه امروز شورایعالی قوه قضاییه، به بررسی مشکلات مردم در فرایند توقیف، انتقال، نگهداری و ترخیص وسایل نقلیه اختصاص یافت که بعد از بحث و گفتگو دو ساعته و عرضه دیدگاه ها و نقطه نظرات از جانب برخی از اعضای شورا، رئیس قوه قضاییه دستورات لازم را در این حوزه صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه با طرح سوالی درباره بررسی ضروری بودن توقیف وسایل نقلیه توسط نیروی انتظامی اظهار داشت که آنها در بعضی موارد بدون اذن قوه قضاییه و بر مبنای مقررات داخلی خود عمل می کنند، اما در بعضی موارد می گویند که این توقیف ها بر مبنای بخشنامه یا دستورالعمل کلی دادستانی انجام می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به ذکر نمونه هایی از مشکلات مردم در این حوزه پرداخت.

رییس عدلیه از مشخص نبودن زمان توقیف برخی وسایل نقلیه بعنوان معضل دیگر در فرایند توقیف اموال یاد کرد و درباره سومین مشکل در این حوزه توضیح داد: برخی صورتجلسات ضبط اموال، دقیق تنظیم نمی شوند که این مساله با عنایت به نقل و انتقال این اموال در زمان توقیف، باعث مجهول المالک شدن این اموال می شوند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: وقتی کالایی مجهول المالک می شود بر مبنای اصل ۴۹ درباره آن عمل می شود، اما برخی موارد مجهول المالک نیست، اما مالک آن عملا به دلایلی مثل مشکل سند یا ناتوانی در پرداخت حق نگهداری در پارکینگ، از مالکیت وسیله نقلیه خود اعراض کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای افزود: اگر برای این مسائل پرونده قضایی تشکیل گردد و دادگاه بر مبنای اصل ۴۹ حکم بدهد که خودش یک مشکل است.

رئیس دستگاه قضا خسارت های ناشی از نگهداری نادرست وسایل نقلیه توقیف شده را از دیگر مشکلات عنوان نمود و اظهار داشت: وقتی وسیله ای پس از توقیف تخریب می شود مشخص نیست چه کسی باید پاسخگو باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تکیه بر ضرورت ضابطه مند شدن توقیف و شرایط نگهداری وسایل نقلیه از جانب نیروی انتظامی، به معاونت حقوقی قوه قضاییه مأموریت داد در نخستین فرصت ممکن برای این مورد یک دستورالعمل اجرایی تدوین کند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در بخش دیگری از سخنان خود به برخورد قاطعانه دستگاه قضا با پرونده های فساد مالی و اقتصادی اشاره نمود و در عین حال این نکته را متذکر شد که آثار مخرب و بلند مدت فسادهای فرهنگی هم بسیار زیاد است.

رئیس قوه قضاییه مردم ایران اسلامی را مردمی متدین، رئوف و نوع دوست توصیف کرد و اظهار داشت: هر اندازه دستگاه قضا در انجام مأموریت های خود بیشتر از ظرفیت های مردمی استفاده نماید توفیقات و دستاوردهای بیشتری کسب خواهد نمود.
1400/07/20
10:39:59
5.0 / 5
234
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است