خضریان:

مجلس در حذف رانت قضات و نمایندگان مصمم است

مجلس در حذف رانت قضات و نمایندگان مصمم است به گزارش ثبت آسان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ ضمن اشاره به حذف رانت قضات برای وکالت اظهار داشت: بر مبنای مصوبه مجلس قضات همچنان می توانند وکیل شوند اما دیگر رانتی ندارند، آنها باید مثل بقیه افراد در آزمون شرکت کرده و حد نصاب نمره را کسب کنند بنابراین دیگر از میان برهای قانونی خبری نیست.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا درباره حذف رانت نمایندگان مجلس و قضات برای وکیل شدن اظهار داشت: مجلس در طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به دنبال این بود با تعارض منافع مبارزه کند و برای همین هم اختیار تعیین ظرفیت را از وکلا گرفت و هم رانت نمایندگان و قضات برای وکیل شدن را حذف نمود.
وی ادامه داد: نمایندگان مجلس مساله شخصی با اصناف یا اقشار مختلف مانند وکلا ندارد، بلکه فقط در مبارزه با رانت جدی هستند و حذف رانت خود نمایندگان گواه این مساله است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ تصریح کرد: ما برای قضات همچون سایر اقشار احترام قائلیم اما این دلیل نمی گردد که تعارض منافع آنها را در این مورد نادیده بگیریم. تا قبل از مصوبه مجلس رویه به این صورت بود که قضات می توانستند پس از بازنشسته شدن بدون شرکت در آزمون، وکالت کنند که این مورد با عنایت به آشنایی قضات با فرایندها و مقامات قضایی، مشکلاتی بوجود آورده بود. یعنی بعضی از این قضات که وکیل شده بودند از روابط خود برای پیش بردن پرونده ها استفاده می کردند.
خضریان افزود: رانت به وجود آمده برای قضات هم به عدالت ضربه می زد و هم سایر وکلا که سالم کار می کردند را تحت تأثیر قرار می داد. برای همین مجلس نسبت به حذف این رانت و امتیاز ویژه اقدام نمود.
وی اظهار داشت: بر مبنای طرح مجلس قضات همچنان می توانند وکیل شوند اما دیگر رانتی ندارند و باید مثل بقیه افراد در آزمون شرکت کرده و حد نصاب نمره را کسب کنند و دیگر از میان برهای قانونی خبری نیست.
این نماینده مجلس اظهار داشت: بعضی از حملاتی که این روزها ضد تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار صورت می گیرد به سبب منافعی است که به خطر افتاده در غیر این صورت دلیلی ندارد ضد طرحی که انحصار را از مشاغل و بازار خدمات حقوقی بر می دارد این همه حمله صورت گیرد.
خضریان اضافه کرد: مجلس در مبارزه با انحصار و رانت با کسی همچون خود نمایندگان تعارف ندارد و برای همین هم ضمن رفع انحصار بازار خدمات حقوقی، رانت خودش و قضات را حذف نمود.
وی با ابراز امیدواری از تبدیل شدن طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به قانون عنوان کرد: مجلس کوشیده است ملاحظات شورای نگهبان را در نظر بگیرد برای همین هم امیدوارم تا هر چه سریع تر این طرح در شورای نگهبان بررسی شود تا اگر اعضای محترم این شورا ایرادی تشخیص نداد، طرح تسهیل به قانون تبدیل گردد و اگر ایرادی هم وجود دارد، در اسرع وقت رفع گردد.

منبع:

1400/07/28
10:14:13
5.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است