در نخستین روز رقابت انتخابات نامزدها چه اظهارات اقتصادی کردند؟

در نخستین روز رقابت انتخابات نامزدها چه اظهارات اقتصادی کردند؟ به گزارش ثبت آسان، در روز نخست رقابت های انتخاباتی سه نامزد ریاست جمهوری به بیان دیدگاه های خود در مورد رشد اقتصادی، نرخ تورم، خصوصی سازی، اشتغال و سرمایه گذاری پرداختند و از ضرورت مردمی سازی اقتصاد و سهامدار کردن مردم سخن گفتند.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در اولین روز از دور رقابت های انتخاباتی مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف و امیرحسین قاضی زاده هاشمی سه نامزد چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با حضور در تلویزیون به بیان دیدگاه های خود همچون در عرصه اقتصادی پرداختند.

محمد باقر قالیباف در یک برنامه تلویزیون، خودرا مدیری تحول خواه دانست و اظهار داشت: جزو مدیرهایی محسوب می شوم که دنبال تحول هستند و معتقدم باید با روحیه تحول پیش رفت و این که حضرت علی (ع) می فرماید "فرزند زمانه خویش باشیم"، تلاش کردم با تکنولوژی روز و نیروهای جوان و خلاق و روحیه تحول گرایی کار را دنبال کنم.

شعار دولت من «خدمت و پیشرفت» است

وی با اعلان اینکه سرمایه و راندمان وزن مساوی در رشد اقتصادی دارند، اظهار داشت: هر کجا توفیق خدمت داشتیم راندمان در اولویت قرار گرفت؛ راندمان یعنی چابک کردن سازمان، دقیق کردن فرایندها و تقسیم کار صحیح که اینها سیستم را کارآمد می کند، وگرنه تحول رخ نمی دهد.

این نامزد ریاست جمهوری که شعارش در انتخابات را «خدمت و پیشرفت» برگزیده در توضیح دلیل انتخاب این شعار اظهار داشت: این فقط شعار نیست؛ سابقه ام نشان میدهد که هر آنچه وعده دادم را عمل کردم. ما در عرصه اقتصادی مشکلات داریم و باید کارهای کوتاه مدت برای مردم انجام دهیم. مشکلات جدی در عرصه معیشتی، آبرسانی و سلامت است و تعدادی از مردم قدرت خرید کالاها را ندارند و باید تحت عنوان «خدمت» این موضوعات را دنبال کرده تا مردم به آسایش نسبی برسند به ویژه آنها که در فقر مطلق به سر می برند.

قالیباف: ۸۵ درصد اقتصاد دولتی است که منافع خودرا دنبال می کند. بزرگ ترین فساد در کشور ناکارآمدی است و دیوان سالاری و فساد و ضعف در اقتصاد در این جا رخ می دهد.تاکید قالیباف این است که تعدادی از مشکلات باید ریشه ای حل شود و می گوید: کی مقرر است تورم و گرانی و نوسانات و عدم ثبات در اقتصاد حل شود؟ حل این موارد با رسیدن به پیشرفت است که برای آن بدنبال سرمایه گذاری و تولید ثروت هستیم، بپذیریم در یک دهه گذشته متوسط سالانه رشد اقتصادی یک درصد بوده است؛ بنابراین باید کیک اقتصاد را بزرگ نماییم که آن وقت قادر به توجه به این مشکلات هستیم.

این نامزد ریاست جمهوری با این اعتقاد که اگر تولید ثروت و رشد اقتصادی با عدالت همراه نباشد، ممکنست باردیگر مشکلات سخت تری ایجاد شود، افزود: مردمی سازی شعار نیست و حقیقت و واقعیت است و حرف ما در مجلس این بود که اقتصاد با رویکرد اقتصاد مردمی پویا و مقاوم می شود.۸۵ درصد اقتصاد کشور دولتی است

وی با اعلان اینکه ۸۵ درصد اقتصاد دولتی است که منافع خودرا دنبال می کند، اضافه کرد: وقتی مبارزه با فساد رخ می دهد که دیوان سالاری و تعارض منافع نباشد؛ در این صورت همه چیز شفاف می شود. بنابراین بزرگ ترین فساد در کشور ناکارآمدی است و دیوان سالاری و فساد و ضعف در اقتصاد در این جا رخ می دهد.

مسعود پزشکیان - دیگر نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم در آغاز اظهارات خود اینطور بیان کرد که قرار نیست برنامه جدیدی بنویسد و سیاست جدیدی در کشور اجرا نماید بلکه سیاست های کلی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری روشن و مشخص است و برنامه های توسعه هم وجود دارد بنابر این هر دولتی که سرکار آمد باید برنامه های موجود را عملی و اجرائی کند.

وی بر این باور است که اگر ۲۵ تا ۳۰ درصد برنامه ششم توسعه محقق شده دلیلش این بوده که افرادی اجرای کار را بر عهده داشتند که از برنامه خبر نداشتند و هدف و سیاست را پیگیری نمی کردند و فاقد مهارت و علم اجرای کار بودند.

این نامزد ریاست جمهوری درباره ی برنامه های خود برای پیشرفت اقتصادی اظهار داشت: هزینه کرد برمبنای عملکرد، اصلی اساسی در اقتصاد است و تا آن زمان که مکانیزم پرداخت در کشور اصلاح نشود، امکان اصلاح راندمان وجود ندارد.

اشتغال و تولید بدون سرمایه گذاری ممکن نیست

پزشکیان درباره ی برنامه هایش درباب رشد اقتصادی یاد شده در برنامه هفتم هم اظهار داشت: اگر می خواهیم به رشد برسیم باید سرمایه گذاری انجام دهیم برای اینکه بدون سرمایه گذاری نه اشتغال ایجاد می شود و نه تولید افزایش می یابد؛ سرمایه گذاری به این بستگی دارد که ما چه محدوده ای از بازار را در نظر می گیریم.آیا فقط کشور را می بینیم یا این که منطقه را هم در نظر می گیریم؟ هرچقدر دید ما وسیع تر باشد طبیعی است رشد افزایش بیشتری را تجربه می کند.

وی راه حل دستیابی به رشد را در عمل به سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: برای این منظور باید دو کار صورت گیرد؛ گام اول مشارکت مردم و به صحنه کشیدن آنها در اقتصاد و سپس شکستن یخ اختلاف میان دولت و مردم است؛ هم اکنون بین مردم و دولت شکاف به وجود آمده است و باید مردم را در صحنه نگه داریم؛ باید مغزها، استعدادها و نیروهای نخبه ای که به سبب رفتارهای ما درحال خروج از کشور هستند را در کشور نگه داریم، چونکه این افراد کسانی هستند که ما را به رشد مورد نظر برسانند.

لزوم سرمایه گذاری مشترک میان ایران و کشورهای منطقه

سرمایه گذاری های مشترک میان کشورهای منطقه و ایران موضوعی بود که این نامزد ریاست جمهوری بر ضرورت ایجاد آن اصرار کرد و اظهار داشت: برای این سرمایه گذاری باید رضایت و امنیت برای سرمایه گذار وجود داشته باشد تا وی در کشور ما سرمایه گذاری کند؛ ما نمی توانیم با قانون ها و تصمیمات خلق الساعه و تغییرات مدیریتی به چنین اهدافی برسیم.

از پزشکیان درباره ی برنامه های دولتش درباب مولدسازی اموال دولت پرسش شد که وی ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: دولت در گذشته حتما دراین زمینه برنامه داشته است و ما هم آن برنامه ها را اجرا خواهیم؛ اگر برنامه ای داشته باشد ما قرار نیست آنرا تغییر دهیم و حتما آنرا اجرائی می نماییم. وظیفه هر دولتی که می آید تغییر ریل و مسیر نیست بلکه رفتن بر مسیری است که پیش تر طراحی شده است؛ حال اگر در این طراحی اشکالی وجود دارد می توان نقصها را با کار کارشناسی برطرف کرد.

پزشکیان: اگر دولت من روی کار بیاید، دست افراد نخبه و سرمایه گذار را می بوسیم و از آنها خواهش می نماییم تا در کشور بمانند چونکه اگر این افراد ماندند و سرمایه گذاری کردند می توانیم اشتغال ایجاد نماییم و رشد اقتصادی را تحقق بخشیم.وی در ادامه اظهارات خود به نامگذاری شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: مقام معظم رهبری شعار سال را «جهش تولید با مشارکت مردم»تعیین کردند؛ غیرممکن است که با نگاهی محدود و افرادی که فقط دور و بر خودرا می بینند مردم را جلب کرد و مشارکت آنها را عملیاتی کرد. زمانی می توانیم مشارکت مردمی ایجاد نماییم که بیایند و آزاد باشند و بدانند که ما با آنها می توانیم به اهداف دست پیدا کنیم؛ منظور من از مردم آن نخبه و آن سرمایه گذاری است که به خاطر رفتار غلط من به عنوان دولت درحال فرار کردن از کشور است. اگر دولت من روی کار بیاید، دست این افراد را می بوسیم و از آنها خواهش می نماییم تا در کشور بمانند چونکه اگر این افراد ماندند و سرمایه گذاری کردند ما می توانیم اشتغال ایجاد نماییم و رشد اقتصادی را تحقق دهیم. باید بپذیریم که اگر می خواهیم به اهداف سیاست های کلی نائل شویم دنبال افرادی بگردیم که مهارت و علم را دارند.دلیل گم شدن پول در کشور عدم شفافیت داده هاست
وی با تأکید بر ضرورت شفافیت داده ها در کشور اظهار داشت: اگر داده ها در کشور شفاف شود به آسانی می توان جلوی قاچاق، زمین خواری، رانت و رشوه را گرفت. من معتقدم که باید FATF داخلی پیاده نماییم و حداقل کاری نماییم که در کشور ما پول گم نشود. علت گم شدن پول در کشور به سبب عدم شفافیت در داده ها است، این در حالیست که قوانین مربوط به این مساله هم وجود دارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره ی برنامه های دولت احتمالی خود جهت تحقق اهداف برنامه هفتم درباب ریشه کنی فقر مطلق اظهار داشت: دولت من مقرر است همان برنامه ای که نوشته شده را اجرائی کند؛ آن چه که می تواند هزینه را از دوش مردم بردارد و ما را به عدالت نزدیک کند این است که دولت، مجلس و قوه قضاییه بر سر سفره ای بنشینند که مردم نشسته اند.

از تورم مزمن تا اختاپوس اقتصاد دولتی!

امیرحسین قاضی زاده هاشمی هم در روز اول رقابت های انتخاباتی از تورم مزمن در کشور سخن اظهار داشت که ۷۰ سال است در کشور وجود دارد و اقتصاد دولتی را به اختاپوسی تشبیه کرد که در همه جا استوار است.

قاضی زاده هاشمی: اقتصاد باید ملی و مردمی شود و خصوصی سازی صورت گیرد تا مردم سهامداران دارایی های دولت شوند. توزیع ثروت در مراکز کشور باید شامل کل کشور شود.وی بر ضرورت ملی و مردمی شدن اقتصاد اصرار کرد و اظهار داشت: لازم است خصوصی سازی صورت گیرد و مردم سهامداران دارایی های دولت شوند. توزیع ثروت که در مراکز کشور وجود دارد باید شامل کل کشور شود.

این نامزد ریاست جمهوری که شعار دولت خودرا «مردم و خانواده» برگزیده است، در این زمینه اظهار داشت: دولت باید در جایی وارد شود که مردم در آن وجود ندارند. باید کاری شود که دولت و مردم باهم ادغام شوند. اختیارات متمرکز در دولت باید به استانداران داده شود. حکومتی که خودرا مزین به نام امیرمومنان(ع) می داند باید همانند ایشان مردمی رفتار کند، تمامی بنگاه های اقتصادی دولت باید به مردم واگذار شود و شرکت هایی مثل نفت و گاز هم باید مردمی شوند و مردم در آن سهیم باشند.

به گزاش ایسنا، قاضی زاده هاشمی در آخر با این اعتقاد که کشور با جنجال و مناظره درست نمی گردد، اشاره کرد: رئیس جمهور باید با سابقه و با برنامه باشد و نگاهش جامعه را اصلاح نماید. هم اکنون کشور نیاز به یک جراح دارد و من هم یک جراحم. در صورتیکه نظام اداری کشور جراحی نشود، اقتصاد و تورم اصلاح نمی گردد. آرزو دارم تمدن بزرگ در ایران بار دیگر با شجاعت مدیران ایجاد شود اما متاسفانه برخی از حکمرانان ما در کشور ترسو هستند و از گرفتن تصمیم های بزرگ می ترسند. در آخر یادآوری می کنم که وابسته به هیچ جریانی نیستم و با کمک مردم، ایران پیشرفته و متمدن را ایجاد خواهم کرد.
منبع:

1403/03/22
15:45:25
5.0 / 5
48
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است