60درصد قنات های خراسان شمالی به مرز خشكی رسیده است

60درصد قنات های خراسان شمالی به مرز خشكی رسیده است ثبت آسان: بجنورد- مدیر امور آب و خاك و فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینكه خشكسالی های اخیر آبدهی قنات ها را 20 درصد كاهش داده است، اظهار داشت: هم اكنون 60 درصد از قنات های استان به مرز خشكی رسیده است.


بهروز عربی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: قنات خشك شده قابلیت احیا و مرمت ندارد و تنها بارندگی های بسیار موثرمی تواند از خشكی قنات ها جلوگیری كند.
خراسان شمالی 629 رشته قنات به طول بیش از 500 كیلومتر دارد كه بیشترین آن در شهرستان های اسفراین و شیروان و كمترین آن هم در راز و جرگلان و بجنورد است.
وی با اشاره به اینكه میزان استحصال سالانه آب قنات های استان در سال 93، 83 میلیون متر مكعب بوده است، اظهار داشت: كاهش بارندگی و خشكسالی های چند سال اخیر استحصال آب در قنات ها را به 75 میلیون متر مكعب كاهش داده است.
عربی با اشاره به اینكه سالانه یك میلیارد متر مكعب آب از منابع مختلف استحصال می شود، اضافه كرد: 10 درصد این میزان آب از قنات ها تامین می گردد.
مدیر امور آب و خاك و فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: 70 درصد معادل 700 میلیون متر مكعب آب استحصالی در بخش كشاورزی استفاده می گردد.
وی اظهار داشت: هم اكنون كشاورزان به این نتیجه رسیده اند كه قنات یكی از بهترین و ارزان ترین منابع آبی است كه در چند ساله اخیر برای احیا و مرمت این منابع آبی تلاش زیادی شده است.
خراسان شمالی ۱۱ دشت دارد كه هشت دشت آن دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی است.
استان 28 هزار كیلومتر مربعی خراسان شمالی بیش از 344 هزار هكتار عرصه كشاورزی و باغی دارد كه به دلیل كاهش نزولات جوی با مشكل كم آبی مواجه شده است.
بر اساس اطلاعات استخراج شده از ایستگاه های شركت آب منطقه ای خراسان شمالی، از ابتدای سال آبی جاری تا اواخر فرودین ماه تنها 29.9 میلی متر در استان به ثبت رسیده است، این در شرایطی است كه در مدت مشابه سال قبل 46.5 میلی متر و در دراز مدت 63.2 میلی متر بارندگی در استان گزارش شده بود.
میزان بارندگی در سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 35.6 درصد و در مقایسه با دوره آماری دراز مدت 52.6 درصد كاهش داشته است.
در این مدت كمترین بارش ها در ایستگاه جاجرم با 5.5 میلی متر و بیشترین آن در ایستگاه آیرقایه با 71 میلی متر به ثبت رسیده است.
كاهش بارندگی ها سبب گشته است تا میزان آبدهی رودخانه ها، میزان ورودی رودها به سدها و هم سطح منابع آبی زیرزمینی در استان كاهش یابد.
7186/3007/6042


1397/02/08
10:35:29
5.0 / 5
5016
تگهای خبر: ثبت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است