برنامه های ایرانی تلفن همراه راهی برای اشتغال دانش بنیان

برنامه های ایرانی تلفن همراه راهی برای اشتغال دانش بنیان ثبت آسان: تهران- صنعت تولید نرم افزارهای ایرانی در بخش های سرگرمی، آموزش و غیره با تولید 31هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در سال 1396 راهگشای اشتغالزایی دانش بنیان بر پایه بومی سازی محتوا و خودكفایی فنی شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، صنعت تولید برنامه های نرم افزاری تلفن همراه سال گذشته 20 هزار و 700 شغل مستقیم تولید كرد و شمار توسعه دهندگان یا برنامه نویسان نرم افزاری (اپلیكیشن) در انتها سال به 23 هزار تیم رسید.
آمارها نشان داده است توسعه دهندگان ایرانی به صورت متوسط حدود 20 ماه تجربه فعالیت داشتند و هر كدام بیش از هفت برنامه یا بازی انتشار دادند و متوسط شمار شاغلان در هر گروه فعال 1.87 بود.
براساس آخرین آمار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا آخر سال گذشته 169 میلیون و 543 هزار و 368 سیمكارت واگذار شد كه 88 میلیون و 341 هزار و 723 خط آن فعال بود.
ساعت جمعیتی مركز آمار ایران هم نشان داده است جمعیت كشور در ایام پایانی سال ۱۳۹۶ از مرز ۸۱ میلیون نفر گذشت.
ایجاد اشتغال با استفاده از فضای مجازی و شبكه های تلفن همراه یكی از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم برای كاهش نرخ بیكاری بویژه بین نسل جوان و قشر تحصیلكرده دانشگاهی است.
نگاهی به جمعیت كشور و شمار سیمكارت های فعال نشان داده است صنعت تولید نرم افزارهای ایرانی از بازار رو به رشدی برخوردار می باشد و باید از این فرصت برای توسعه اشتغال در بخش فناوری اطلاعات بهترین بهره برداری را كرد.

** صنعت رو به پیشرفت در هر گوشه كشور
براساس آمارهای انتشار یافته، استان تهران دارای بیشترین تیم توسعه دهنده بود. خراسان رضوی، اصفهان و فارس در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
استان های خراسان شمالی، چهارمحال بختیاری و ایلام كمترین تیم توسعه دهنده را داشتند.
استان تهران همینطور از نظر سهم درآمد دیجیتال در جایگاه نخست ایستاد. استان های خراسان رضوی، اصفهان و البرز هم رتبه های بعدی را از آن خود كرد.
اكنون صنعت تولید نرم افزارهای تلفن همراه شاهد فعال شدن بیشتر افراد در این بخش است؛ به گونه ای كه در تازه ترین گام تیمی از دانشگاه صنعتی شریف با كمك كارشناسان یك شركت فناوری اطلاعات ایران نرم افزار بومی تجزیه و تحلیل بازی بازیكنان فوتبال همزمان با بازی آنان را ساختند.
آنان همینطور نرم افزاری برای پیش بینی نتیجه مسابقه های لیگ فوتبال ایران را روانه بازار كردند.
امین كلاهدوزان مدیر این شركت، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تلاش شد در این 2 نرم افزار با تلفیق علایق كودكان به بازی و سرگرمی، محصولات فناورانه ای را به مخاطبان خود عرضه نماییم كه آنها را از تماشاچی منفعل به تماشاچی فعال مسابقه های فوتبال تبدیل كند و بدین سان مخاطبان با آنالیز بازی لذت عمیق تری را از تماشای فوتبال تجربه می كنند.
اكنون كه دولت به ایجاد اشتغال با استفاده از فناوری مصمم است، به نظر می رسد كوشش برای رفع موانع تولید این فناوری ها بهترین كمك به توسعه اشتغال باشد.
در كنار این رویكرد، در سال 1397 كه به نام پشتیبانی از كالای ایرانی مزین شده است، انتظار می رود كاربران ایرانی در فضای مجازی با استفاده از چنین برنامه هایی كه مبتنی بر اقتضائات فرهنگی و بومی كشور تهیه شده است، بستر مناسبی را برای تولیدات بیشتر و رونق بخشی به تولید و اشتغال در این بخش فراهم نمایند.

اقتصام*2078*1961*


1397/03/17
20:31:38
5.0 / 5
4636
تگهای خبر: اشتغال , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است