همكاری ماكو و آژانس توسعه آناتولی شرقی تركیه توسعه می یابد

همكاری ماكو و آژانس توسعه آناتولی شرقی تركیه توسعه می یابد ثبت آسان: ارومیه - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو اظهار داشت: همكاری این منطقه طبق توافق های صورت گرفته در جهت توسعه تجارت با شرق تركیه با آزانس توسعه آناتولی شرقی این كشور ارتقا می یابد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، غلامرضا سلیمانی روز پنجشنبه در نشست با هیات اعزامی از آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی تركیه اضافه كرد: 2 كشور ایران و تركیه به خاطر نزدیكی فرهنگی و اجتماعی همواره در طول تاریخ یار و مددكار هم بودند.
وی اضافه كرد عبور جاده ابریشم از كشور ایران و تركیه و منطقه آزاد ماكو و ارزروم نشان از اهمیت منطقه ای و جهانی این دو كشور در تبادلات بین المللی در طول تاریخ دارد كه می تواند عظمت و اهمیت دو كشور در معادلات جهان در اعصار مختلف تاریخ و آینده پیش رو را نشان دهد.
وی افزود: ظرفیت های این منطقه برای آغاز سرمایه گذاری مشترك با تركیه، با عنایت به انرژی ارزان همچون آب، برق و گاز در ماكو نسبت به تركیه، وجود نیروی كار ارزان در منطقه، موقعیت استراتژیك و ظرفیت های لجستیكی، معافیت های قانونی و مشوق های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماكو بسیار زیاد است.
وی افزود: ما آماده ایم در هر زمینه همچون گردشگری سلامت، سرمایه گذاری در حوزه های سلامت و آموزش عالی با تركیه همكاری داشته باشیم.
عثمان دمیردونن، رییس هیات آژانس توسعه شمال شرقی آناتولی هم با اشاره به اینكه هدف ما نمایش و معرفی پتانسیل های استان ارزروم در همسایگی منطقه آزاد ماكو و رسیدن به اهداف توسعه ای و اقتصادی می باشد، اضافه كرد: ظرفیت منطقه آزاد ماكو در بخش های مختلف بالاست و ما تلاش داریم همكاری های متقابلی در بخش سلامت و بهداشت بین منطقه آزاد ماكو و ارزروم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه برای افزایش تبادلات تجاری دو طرف، باید پتانسیل های هر دو طرف مورد توجه جدی طرفین قرار گیرد، افزود: در این راستا دو بخش سلامت و گردشگری از مهم ترین بخش ها در این مهم می باشد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، منطقه آزاد ماكو بعنوان یكی از هفت منطقه آزاد كشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماكو، شوط، پلدشت و شهر مرزی تاجر بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل گشته است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار كیلومترمربع بوده و به تنهایی بیش از 75 درصد كل مساحت مناطق آزاد كشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت كشورهای تركیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این كشورها به ترتیب 130 و 140 كیلومتر است.
7132


1397/06/08
19:28:16
5.0 / 5
4498
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است