ایران؛ هفتمین تولیدكننده و یكصد و هفتمین صادركننده گل و گیاه

تعاونی های گل و گیاه 11 هزار شغل تولید كردند

تعاونی های گل و گیاه 11 هزار شغل تولید كردند تهران- ایرنا- 1300 شركت تعاونی فعال با عضویت 13500 نفر در بخش گل و گیاه وجود دارد كه زمینه اشتغال 11 هزار نفر را فراهم نموده است.


به گزارش چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، اطلاعات سامانه ثبت شده در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی نشان داده است بیشترین شركت ها در استان های مازندران و یزد با 237 و 121 مورد و كمترین آنها در استان های زنجان و قزوین با 2 مورد ثبت شده است.
یكی از كالاهایی كه به واسطه خصوصیت های طبیعی و سوابق تاریخی در بعضی نقاط ایران قابل تولید بوده و به لحاظ كسب درآمدهای ارزی می تواند در تركیب صادرات غیرنفتی قرار بگیرد، گل و گیاهان زینتی است.
قیمت هر 30 تا 40 شاخه گل رز صادراتی معادل قیمت یك بشكه نفت است.
با فراهم كردن زمینه تولید گل و گیاهان زینتی در حجم بالا و صادرات آن می توان درهای بازارهای جهانی را بر روی اقتصاد كشور گشود.
از آنجا كه این محصولات توان بالقوه ای در كسب درآمد ارزی بالا دارند، در تركیب با صادرات سایر كالاهای غیرنفتی می توانند نقش بسیار مهمی در تدوین برنامه اقتصادی بدون نفت و تنوع بخشی به صادرات داشته باشند.
از طرف دیگر كشت گل و گیاهان زینتی در روستاها علاوه بر تولید اشتغال، سبب افزایش درآمد و پس انداز و انباشت سرمایه روستاییان شده و به توسعه اقتصادی روستا و در نتیجه، توسعه پایدار منجر می گردد.
ارزش مصرف جهانی گل و گیاهان زینتی (بدون در نظر گرفتن بوته های خشبی و نیمه خشبی برای باغ و فضای سبز) 150 میلیارد یورو در سال برآورد می گردد.
ایران نزدیك به یك درصد از سطح زیركشت گل وگیاهان زینتی جهان را به خود اختصاص داده و هفتمین كشور تولیدكننده گل و گیاه اما یكصد و هفتمین كشور از لحاظ صادرات است.
ارزش صادرات گل و گیاه ایران به حدود 50 میلیون دلار می رسد اما به اعتقاد خیلی از كارشناسان توانایی صادرات سالیانه تا 500 میلیون دلار گل های زینتی (به صورت شاخه بریده و گلدانی)، درخت و درختچه وجود دارد.
براساس آمارهای جهانی سرانه مصرف گل در كشورهای اروپایی سالیانه 200 شاخه است؛ در حالی كه این میزان برای ایران برپایه آمارهای اتحادیه گل و گیاه پنج تا 10 شاخه است.
اكنون 45 هزار نفر به شكل مستقیم و 100 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این بخش كار می كنند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، ساماندهی واردات و صادرات و تمركز بر تولید كالاهای دارای ارزش رقابتی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است كه در سال 1392 ابلاغ گردید.
پس از آن، سال 1395 از جانب رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال هم (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام*9123*1961* گزارش: زهره دریغ گفتار* انتشار: مریم مسعود

 

1396/08/17
17:42:15
5.0 / 5
5208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است