انقلاب برنج در آسیا

انقلاب برنج در آسیا ثبت آسان: تهران- ؛آسیا تایمز؛ در مقاله ای تحت عنوان ؛انقلاب برنج در آسیا؛ نوشت، پیشرفت های بزرگ در زمینه تولید برنج اصلاح شده ژنتیك باعث تولید محصولاتی شده است كه در برابر چالش های تغییرات اقلیمی، مانند طوفان های فصلی و بالا آمدن آب دریاها، مقاومت بیشتری دارند.


به نوشته این روزنامه كه در بانگوك منتشر می شود، دانشمندان علوم كشاورزی در جهت پیشرفت هایی كه یادآور 'انقلاب سبز' در چهار دهه پیش است، با تولید برنج موسوم به 'اسكوبا' كه در برابر طوفان و آفات مقاوم است، به پیشرفتی مهم در كاشت و تولید این ماده غذایی اساسی و اولیه آسیا دست پیدا كردند.
موسسه بین المللی تحقیقات برنج مستقر در فیلیپین ماه گذشته توافقنامه ای را با شركت متنوع سازی محصولات جهان برای تامین بودجه حفاظت و تشریك 136 هزار گونه برنجی كه هم اكنون غذای روزانه 3 و نیم میلیارد نفر در جهان است، امضا كرد.
به گفته 'متیو مورل'، مدیر موسسه بین المللی تحقیقات برنج، بانك پرارزش ژن این موسسه به بخش اساسی تلاش های جهانی در زمینه مقاوم تر كردن برنج تبدیل گشته است.
دانشمندان می گویند كه در استان ساحلی شاندونگ چین به موفقیت های اولیه در ارتباط با طرح مربوط به رشد برنج در 20 هكتار دشت گلی و خاك نمكی – قلیایی، بخصوص در دلتای رود زرد، دست یافته اند. این دانشمندان معتقدند، اجرای این طرح در این منطقه می تواند غذای 80 میلیون نفر دیگر را تامین كند.
صرفنظر از جار و جنجال های پیرامون برنج اصلاح شده ژنتیك، دانشمندان از دهه 1970 برای رشد برنج در آب شور در تلاشند و الان، موفق به كشت گونه هایی شده اند كه در یك هكتار، چهار و نیم تا 9 تن محصول می دهند.
چین سال قبل با وارد كردن پنج میلیون و صد هزار تن برنج، بزرگ ترین وارد كننده جهان بود. نیجریه، فیلیپین، ایران و اندونزی در رتبه های بعدی قرار داشتند. هند در آن سال بزرگ ترین صادركننده برنج جهان بود و تایلند، آمریكا، پاكستان و ویتنام بعد از هند قرار داشتند.
در حالی كه خودكفایی در تولید برنج هدف اصلی دولت های آسیایی است، نبود آب و زمین های جلگه ای مانع از دستیابی به موفقیت مورد نظر آنها شده است.
طبق برآورد انجام شده، مصرف برنج مصرفی مردم آسیا تا سال 2050 كه جمعیت این قاره به 5.2 میلیارد نفر می رسد، از 450 میلیون تن فعلی به 525 تن افزایش می یابد. جمعیت آسیا تا سال 2050سالانه حدود 90درصد برنح تولید شده در جهان را مصرف می كند.
برنج اسكوبا تنها با غوطه ور شدن در آب رشد می كند و باید آنرا در حالت استراحت قرار داد و اجازه داد كه تا عقب نشینی سیلاب انرژی ذخیره كند. 600 هزار هكتار از زمین های هند و بنگلادش و 430 هزار هكتار از اندونزی زیر كشت برنج اسكوبا قرار دارد. در شرایط عادی، از هر هكتار 4و نیم تا 6 و نیم تن برنج اسكوبا به دست می آید.
آساق**1088**1663**


1397/09/03
15:32:18
5.0 / 5
5220
تگهای خبر: بانك , تولید , شركت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است