بورس با افت 602 پله ای دوباره در مدار نزولی قرار گرفت

بورس با افت 602 پله ای دوباره در مدار نزولی قرار گرفت ثبت آسان: شاخص بورس امروز (سه شنبه) با افت 602 پله ای به جایگاه 165 هزار و 701 واحدی عقب نشینی كرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شاخص بورس كه در ایام اخیر، رشد های بیشتر از سه هزار واحدی را تجربه می كرد، امروز روندی معكوس یافت و دوباره روندی نزولی به خود گرفت.
كاهش ارزش ارز و افت بهای نفت از مهم ترین عوامل موثر در روند نزولی شاخص بورس هستند.
در معاملات امروز یك میلیارد و 321 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 290 میلیارد ریال در 115 هزار و 978 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 175 واحد افت كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 53 واحد كاهش پیدا كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) هم 37 واحد پایین آمد؛ این شاخص مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور 507 واحد افت كرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان داده است.
شاخص بازار اول مربوط به شركت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 297 واحد كاهش پیدا كرد و شاخص بازار دوم بورس هم یك هزار و 908 واحد پایین آمد.
در معاملات امروز نمادهای رمپنا (مپنا)، وبملت (بانك ملت)، پارس (پتروشیمی پارس)، جم (پتروشیمی جم) و فولاد (فولاد مباركه) بیشترین تاثیر منفی و وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بالاترین فشار منفی را وارد كرد.

** صدر نشینی گروه شیمیایی
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 114 میلیون سهم به ارزش 537 میلیارد ریال دادوستد شد. گروه فرآورده های نفتی به ارزش 507 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 397 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
گروه بانك با دادوستدی به ارزش 396 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت؛ گروه فلزات اساسی هم با معاملاتی به ارزش 377 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود كرد.

** رشد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفكس) در معاملات امروز پنج واحد رشد كرد و در جایگاه یك هزار و 829 واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس بیشتر از 804 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیشتر از چهار هزار و 217 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، شراز (پالایش نفت شیراز) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص داشتند.
اقتصام*2022*9189


1397/09/13
14:54:20
5.0 / 5
4390
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است