70 درصد چاههای صنعتی شهرستان یزد به كنتور هوشمند مجهز است

70 درصد چاههای صنعتی شهرستان یزد به كنتور هوشمند مجهز است ثبت آسان: رئیس اداره منابع آب حوزه مركزی شركت آب منطقه ای یزد اظهار داشت: 70 درصد چاههای صنعتی شهرستان یزد و 100 درصد چاههای كشاورزی دشت طاقستان مجهز به كنتور هوشمند حجمی شده است.


به گزارش روز شنبه روابط عمومی این شركت، محمد حسین باقری با اشاره به اینكه تا سال آینده نصب كنتور هوشمند در حوزه مركزی یزد تمام می شود، همین طور 80 درصد چاههای كشاورزی نیر- دهشیر و 60 درصد چاههای كشاورزی دشت بهادران، ارنان و دهج مجهز به كنتور هوشمند حجمی شده است.
وی گفت: حفاظت و بهره برداری شهرستان های یزد، اشكذر، تفت و مهریز شامل6 دشت ممنوعه استان خصوصاً دشت های ممنوعه بحرانی یزد - اردكان و بهادران برعهده این اداره است.
وی اضافه كرد: یكهزار و 890 چاه عمیق و نیمه عمیق، یكهزار و 901 رشته قنات و 187 چشمه و به عبارتی بالغ بر 60 درصد از منابع آبی استان زیرمجموعه نظارت آب حوزه مركزی شركت آب منطقه ای یزد است.
رئیس اداره منابع آب حوزه مركزی شركت آب منطقه ای یزد با بیان تشكیل اكیپ ویژه شناسایی چاههای غیر مجاز اشاره كرد: در 9 ماهه اول سال جاری، با تلاش مضاعف و شبانه روزی ماموران این اداره و همكاری قابل تقدیر مقامات قضایی و انتظامی، 194 حلقه چاه غیرمجاز جدید شناسایی شد كه از این میزان تابحال تعداد 45 مورد با حجم صرفه جویی 1.7 (یك و هفت دهم) میلیون متر مكعب، پر و مسلوب المنفعه شده است.
باقری افزود: از این تعداد، 101 حلقه با حجم صرفه جویی 4.9 میلیون مترمكعب مسدود و پلمپ شده و در همین راستا 42 مورد باز ادوات حفاری و 2 مورد دستگاه حفاری غیرمجاز، توقیف و برای اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شده است.
این مسئول با اشاره به اولویت بندی صورت گرفته درباب صیانت از زون های آب آشامیدنی چرخاب و یزدگرد اشاره كرد: از 194 مورد چاه شناسایی شده غیرمجاز، 93 مورد در واحدهای گلخانه ای و صنعتی بوده كه متاسفانه بر روی زون های حساس آب آشامیدنی چرخاب و یزدگرد در حال حفر و بهره برداری غیرمجاز بوده اند.
باقری با اشاره به اجرای طرح خاموشی زمستانه چاههای كشاورزی در 4 شهرستان حوزه عملكرد، اظهار داشت: این طرح در 2 مرحله و برای 521 حلقه چاه كشاورزی در حال انجام می باشد كه مرحله اول آن در شهرستان های اشكذر و یزد به اتمام رسید و در شهرستان های تفت و مهریز باز در اوایل ماه دی اختتام خواهد یافت.
وی در ادامه تجربه احداث تشكل آب بران بهادران به منظور افزایش اطلاع رسانی و فرهنگسازی برای كشاورزان را موفق دانست و تصریح كرد: با همكاری این تشكل و اجرای موفق طرح خاموشی زمستانه توانستیم برای اولین بار افت سطح آب دشت بهادران را از 67 سانتیمتر (متوسط 30 سال اخیر)به 39 سانتی متر در سال 1397 برسانیم.
رئیس اداره منابع آب حوزه مركزی شركت آب منطقه ای یزد با اشاره به اینكه هراقدامی نیاز مند مشاركت عمومی و گسترده مردم و سایر ارگانهاست اظهار داشت: در سالجاری و با استخراج نتایج آب زیرزمینی مشخص شد كه طرح خاموشی زمستانه چاههای كشاورزی در بیشتر دشتهای حوزه مركزی اثربخشی قابل قبولی داشته و باید تداوم یابد.
باقری با اشاره به اثربخشی قابل توجه اجرای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی امسال گفت: به جزء دشت یزد- اردكان كه متاسفانه بدلیل فشار مضاعف تامین آب آشامیدنی به منابع آب زیرزمینی امسال با افت بیشتر سطح آب زیرزمینی نسبت به سالهای قبل مواجه می باشد در سایر دشتهای حوزه مركزی، تغییرات مثبت در افت سطح آب زیرزمینی داشته است.
وی كاهش افت سطح آب آبخوان طاقستان از 18 سانتیمتر به 8 سانتیمتر، ارنان- دهج از 21 سانتیمتر به 18 سانتیمتر، دهشیر از 26 سانتیمتر به 16 سانتیمتر و نیر از 28 سانتیمتر به 8 سانتیمتر را از اثرات اجرای موثر طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در این حوزه معرفی نمود.
وی همچنین، تقویت اكیپ گشت و بازرسی و نیروی انسانی متخصص، تكمیل نصب كنتور هوشمند برای تمام چاههای كشاورزی در حوزه عملكرد و اجرای طرح تحویل حجمی آب در دشت ها ی زیرپوشش، راه اندازی كامل میز خدمت و همین طور استفاده از روش های نوین در شناسایی چاههای غیرمجاز و تقویت سامانه های گزارش مردمی را از برنامه های آینده این اداره اعلام نمود.
بارندگی های پاییز امسال سه استان كم بارش شامل سیستان و بلوچستان، یزد و خراسان جنوبی به ترتیب 4.9، 13.3 و 17.4 میلی متر بود كه میزان بارش های هركدام نسبت به مدت مشابه سال قبل 83 درصد، بیشتر از 6برابر و 29برابر رشد دارد.
میزان بارندگی های امسال یزد باوجود رشد بیشتر از 6 برابر نسبت به سال قبل نسبت به بلندمدت در این فصل كه 22.8 میلی متر بود، 41.8 میلی متر كاهش دارد.
1968/ 6197


1397/10/01
23:17:50
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: اداره , بهره برداری , پلمپ , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است