ذوالقدر در واكنش به دستور بازنگری در مورد زندانیان مهریه:

حقوق بانوان چگونه تامین می شود؟

حقوق بانوان چگونه تامین می شود؟ به گزارش ثبت آسان نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینكه آمار زندانیان مهریه نشان داده است مهریه بعنوان پشتوانه زندگی زناشویی نتوانسته كارآمدی لازم را داشته باشد، در عین حال اظهار داشت كه مجازات نپرداختن مهریه نباید صرفاً زندان باشد و حقوق بانوان برای دسترسی به مهریه بعنوان حداقل پشتوانه مالی باید در نظر گرفته شود.


سیده فاطمه ذوالقدر در گفتگو با ایسنا با اشاره به تاكید رئیس قوه قضائیه بر بازبینی در مورد زندانیان مهریه اظهار داشت: در نبود حمایت های اجتماعی، مهریه بعنوان یك سنت شرعی و عرفی پشتوانه زندگی زناشویی شناخته شده است حال آنكه این پشتوانه باوجود رشد چشم گیر در میزان آن نتوانسته كارآمدی لازم را داشته باشد كه آمار زندانیان مهریه گواهی بر این مدعاست.
وی ادامه داد: یقیناً آمار بالای محكومان مهریه در زندان ها و رفت وآمد زوجین، آن هم در ایّام و سال های آغازین زندگی مشترك، در راهروهای دادگاه خانواده، در جامعه اسلامی پسندیده نیست. شرایط ثابت كرده كه مهریه اگر وسیله ای تعیین كننده در جهت انس بیشتر زوجین نباشد، اساسا تضمین كننده خوشبختی خیلی از وصلت ها هم نخواهد بود.
این نماینده مجلس اظهار داشت: باید ضمانت هایی را در بحث قانونگذاری و فرهنگ سازی داشته باشیم تا زندگی دو جوان به راحتی از هم متلاشی نشود و در عین حال سازوكارهایی ایجاد شود كه مجازاتی كه برای نپرداختن مهریه در نظر گرفته می شود، صرفاً زندان نباشد.
ذوالقدر افزود: مطمئناً زمانی كه زوج به زندان نرود امكان كار و فعالیت اقتصادی برای او هم فراهم خواهد شد و می تواند در این شرایط اقتصادی حداقل دِین خویش به زوجه را كه از حقوق شرعی و قانونی زوجه هم بشمار می رود ادا كند، اما چنانچه قبل از اینكه ضمانت اجرایی قوی برای وصول دِین زوجه تعریف شود زوج آزاد شود اصل عدالت و تأمین معیشت و امنیت زوجه زیر سوال می رود كه در تصمیم قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان مهریه كه توان مالی برای پرداخت دِین خویش را ندارند راهكاری برای تأمین حقوق زوجه مطرح نشد كه این جای نگرانی برای این زنان را بوجود می آورد كه این حق قانونی خویش را در نبود حمایت ها و ضمانت هایی اجرایی چگونه باید مطالبه كنند كمااینكه زندان هم برای آنها امكان رسیدن به حقشان را تأمین نمی كرد.
او همینطور اظهار داشت: انتظار داریم كه آزادی زندانیان مهریه صرفاً با رویكرد خالی كردن زندان ها انجام نشود و با عنایت به اعتبار دو هزار میلیارد ریالی تخصیص یافته در بودجه ۹۸ برای پرداخت منابع قرض الحسنه بانك ها به زندانیان نیازمند همچون بدهكاران مهریه اقدامات لازم برای تخصیص بخشی از حقوق تضییع شدن این زنان صورت پذیرد و حقوق بانوان برای دسترسی به مهریه بعنوان حداقل پشتوانه مالی در این شرایط سخت اقتصادی در نظر گرفته شود تا از بروز بسیاری ناهنجاری ها و صدمه های اجتماعی پیشگیری شود.1398/03/08
10:15:52
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , رئیس , سند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است