رئیس كل دادگستری استان هرمزگان خبر داد

اصلاح ساختارهای جرم زا در دستور كار شورای جلوگیری از وقوع جرم هرمزگان

اصلاح ساختارهای جرم زا در دستور كار شورای جلوگیری از وقوع جرم هرمزگان به گزارش ثبت آسان رئیس كل دادگستری استان هرمزگان با بیان اجرای موفق طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در ۱۴۷ آموزشگاه در شهرستان های بندرعباس، میناب و قشم از مشاركت بیشتر از ۲۵ هزار دانش آموز هرمزگانی در فرایند اجرای این طرح اطلاع داد.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، علی صالحی در جلسه شورای جلوگیری از وقوع جرم استان هرمزگان با اشاره به تأكیدات رهبری و مسئولان عالی قوه قضائیه در مورد اهمیت توجه به اصل جلوگیری از وقوع جرم و همینطور از بین بردن شرایط و زمینه های به وجود آمدن پدیده بزهكاری با تفكیك حوزه های مؤثر در ایجاد آن به چهار حوزه وضعی و انتظامی، حوزه فرهنگی و مذهبی، حوزه قضایی و حوزه اجتماعی، تصریح كرد: پیشبینی زمینه ها و حوزه های مؤثر در ارتكاب جرائم با هدف ساماندهی آنها، گام نخست و مقدماتی در جلوگیری از جرائم و صدمه های اجتماعی است.
وی با تاكید بر اینكه بدون تردید و به معنای عام، قوای سه گانه و همه دستگاه ها مأموریت جلوگیری از وقوع جرم و ناهنجاری را بر عهده دارند، تصریح كرد: جلوگیری از وقوع جرم امری فرا قوه ای است كه از یك سو به استقامت روابط دستگاه ها كمك می نماید و از جانب دیگر از بروز صدمه ها و تحمیل هزینه های مالی و اجتماعی به كشور جلوگیری خواهد نمود.
رئیس شورایعالی قضایی استان هرمزگان با اشاره به اینكه اصلاح ساختارهای فسادزا و جرم زا در دستور كار ویژه شورای جلوگیری از وقوع جرم استان است، اظهار نمود: لزوم دارد رویكرد شناسایی و برخورد با ریشه نابهنجاری ها در دستور كار تمامی دستگاه ها قرار گیرد.
رئیس كل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به محوریت آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در مباحث در رابطه با جلوگیری از جرائم و تخلفات، از رشد فزاینده ناهنجاری های اجتماعی بخصوص در فضای مجازی، ابراز نگرانی كرد و در همین رابطه خواهان برنامه ریزی دقیق و هماهنگی بین بخشی در بین دستگاه های متولی ساماندهی فضای مجازی شد.
وی مقابله با قاچاق و حاشیه نشینی، پشتیبانی از رونق تولید و اشتغال، اجرای طرح كاداستر و تثبیت اراضی ملی و دولتی و همینطور برخورد قاطع با جرائم خاص و خشن را شاخصهای مؤثر در كنترل و كاهش جرائم و صدمه های اجتماعی برشمرد.
رئیس كل دادگستری استان هرمزگان از اتخاذ تدابیری چون شناسایی و احصای عوامل اصلی ارتكاب جرائم، تدوین برنامه راهبردی، شناسایی محلات مستعد برای ارتكاب جرم از راه تهیه اطلس جرائم، تشكیل كارگروه های تخصصی در هر حوزه، اجرای طرح های ضربتی، نظارت دقیق بر فضای مجازی و توجه بیش ازپیش به مؤلفه های فرهنگی و آموزه های مذهبی بعنوان شاخصهای مؤثر به منظور دستیابی به اهداف پیشبینی شده در طرح جامع جلوگیری از جرائم و صدمه های اجتماعی استان هرمزگان نام برد.
او همینطور خواهان تنظیم برنامه عملیاتی دقیق با مشاركت استانداری هرمزگان و تمامی دستگاه های عضو شورای جلوگیری از جرم استان به منظور كاهش صدمه های ناشی از جرائم خشن و به منظور ارتقای ضریب امنیت مناطق مختلف استان شد.
رئیس شورای جلوگیری از جرائم و صدمه های اجتماعی استان هرمزگان با بیان این مطلب كه شورای جلوگیری از وقوع جرم، نقش مؤثری در كاهش جرائم و صدمه های ناشی از آن ایفاء می كند، خاطرنشان كرد: اگر شورای جلوگیری از وقوع جرم موفق باشد و به خوبی پشتیبانی شود، عملاً حجم كاری شورای تأمین استان كاهش خواهد یافت.
صالحی با تاكید بر ضرورت توجه به سیاست زندان زدایی در دستگاه قضایی به باعث منویات مقام معظم رهبری و سیاست های ابلاغی از جانب ریاست قوه قضائیه، بر لزوم پرهیز از اطاله دادرسی و توجه هر چه بیشتر به تمهیدات پیشبینی شده و مجازات جایگزین حبس به منظور كاهش جمعیت كیفری زندان ها تاكید كرد.
رئیس كل دادگستری استان هرمزگان با تشریح مراحل اجرایی طرح نماد در استان هرمزگان، بیان كرد: این طرح با محوریت دستگاه قضایی و اداره كل آموزش و پروش استان در ۱۴۷ آموزشگاه از شهرستان های میناب، بندرعباس و قشم با موفقیت اجراشده است.
وی ادامه داد: تعداد ۲۵ هزار و ۸۶۹ دانش آموز از مقاطع مختلف تحصیلی در جریان اجرای این طرح مشاركت فعال نموده اند كه در همین راستا، شهرستان قشم با اجرای این طرح در ۱۳۵ آموزشگاه و مشاركت ۲۲ هزار و ۸۶۹ دانش آموز، رتبه نخست را به خود مختص كرده است.
علی صالحی همینطور با بیان اینكه تخریب و رفع تصرف از مستحدثات غیرمجاز در محل دریاچه فصلی ۲۲ بهمن شهرستان بندرعباس و بازآفرینی این محل با ایجاد تفرجگاه و امكانات رفاهی برای شهروندان در دستور كار ویژه شورای جلوگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان قرار گرفت از تشكیل كارگروه های تخصصی به منظور پیگیری و اجرای این طرح اطلاع داد.
مقابله با حاشیه نشینی و لزوم برنامه ریزی و اتخاذ تمهیدات مناسب به منظور تسهیل در فرایند دیدار فرزندان طلاق با والدینشان، دیگر محورهای سخنان رئیس كل دادگستری استان در جلسه شورای جلوگیری از وقوع جرم استان هرمزگان را به خود اختصاص می داد.
1398/05/13
19:43:50
5.0 / 5
4266
تگهای خبر: اداره , اشتغال , تولید , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است