پربازدیدترین های حقوقی و قضایی هفته گذشته

پربازدیدترین های حقوقی و قضایی هفته گذشته ثبت آسان: در هفته ابتدایی اردیبهشت ماه 99 خبرهای مهمی از طرف مسئولان و كارشناسان حوزه حقوقی و قضائی عنوان شد كه همچون این اخبار نامه برخی از حقوقدانان به رئیس قوه قضائیه درباره بخشنامه اجرایی لایحه استقلال كانون وكلا بود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا این خبر مروری است بر مهمترین خبرهای حقوقی و قضائی ایسنا در هفته ای كه سپری شد:
پربازدیدترین خبر این هفته به واكنش های حقوقدانان به بخشنامه اجرایی لایحه استقلال كانون وكلا اختصاص داشت.

نامه برخی از حقوقدانان به رئیس قوه قضاییه درباره بخشنامه اجرایی لایحه استقلال كانون وكلا


برخی از حقوقدانان درباره بخشنامه اجرایی لایحه استقلال كانون وكلا به رئیس قوه قضاییه نامه نوشتند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از كانون وكلای دادگستری، سیدمحمد هاشمی، ربیعا اسكینی، سیدحسین صفایی، گودرز افتخار جهرمی، محسن محبی، علی نجفی توانا، محسن رهامی، محمدجعفر قنبری جهرمی، بیژن عباسی، برخی از اساتید حقوق اساسی و روسای بعضی از دانشكده های حقوق كشور همچون رئیس دانشكده حقوق دانشگاه تهران(محمدرضا تخشید)، رئیس دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی (ابراهیم بیگ زاده)، رئیس دانشكده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی (جواد كاشانی)، رئیس دانشكده حقوق واحد تهران مركزی دانشگاه آزاد اسلامی (جلیل مالكی) و رئیس انجمن علمی حقوق اساسی (علی اكبر گرجی) همچون كسانی هستند كه این نامه را امضا و تایید نموده اند.
در قسمتی از این نامه آمده است: حسب اطلاعات موجود و اخباری كه شنیده می شود، اقداماتی توسط بخشهایی از قوه قضائیه در حال انجام گرفتن است كه تحقق آنها سبب از بین رفتن استقلال كانون های وكلای دادگستری می شود.
همین طور در بخش دیگری از این نامه این حقوقدانان از رئیس قوه قضائیه درخواست كرده اند: باتوجه به سیاست ها و برنامه های اصلاحی اعلام شده در مدت حدود یك سال تصدی مدیریت قوه قضائیه و امیدهایی كه در جامعه عدالتجو خصوصاً حقوقدانان ایجاده شده است، با مدیریت شایسته خود از انجام اقداماتِ مخالف قوانین عادی و قانون اساسی در جهت نقض استقلال كانون های وكلا و نهاد وكالت، جلوگیری نمایید.
دومین خبر پربازدید این هفته ایسنا مروط به نشست خبری مجازی سخنگوی قوه قضائیه بود.

اعلام محكومیت ۳ مفسد اقتصادی/ پاسخ اسماعیلی به ادعای گزارشگر ویژه سازمان ملل


سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری بامداد امروز(سه شنبه) خود كه بصورت مجازی انجام شد تازه ترین اخبار قضایی و مواضع قوه قضاییه را تشریح و به سوال خبرنگاران در موضوعات مختلف پاسخ گفت.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری كه روز سه شنبه بصورت مجازی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: در روزهای شیوع ویروس كرونا طهارت جسم و ضدعفونی كردن اماكن در جهت مقابله با ویروس را تبیین كردیم. مواظب باشید كرونای گناه و معصیت و ظلم بی عدالتی و تعدی و تجاوز به حقوق دیگران ما را به ورطه هلاكت نكشاند.
وی در این جلسه خبری به سوالات خبرنگاران درباب روند رسیدگی به پرونده ها و ادامه نظارت ها، اظهارات گزارشگر ویژه سازمان ملل، اظهار نظر رئیس اتحادیه بارفروشان، اظهارات رئیس دیوان محاسبات، مبارزه با زمین خواری، پرونده علی اصغر پیوندی، جوجه كشی و ماجرای جوجه های یك روزه، اعطای مرخصی به بیش از ۱۱۰ هزار زندانی، تدوین پیش نویس اصلاح بخشنامه اجرایی لایحه استقلال كانون های وكلا و... پاسخ داد.
خبر پربازدید سوم به پاسخ دادستانی تهران به گزارش دیوان محاسبات كشور اختصاص داشت.

پاسخ دادستانی تهران به گزارش دیوان محاسبات كشور


دادستانی تهران به گزارش دیوان محاسبات كشور با موضوع تخلفات صورت گرفته در تامین ارز به قیمت دولتی، پاسخ داد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، دادستانی تهران اعلام نمود: درباب گزارش دیوان محاسبات كل كشور با موضوع تخلفات صورت گرفته در تامین ارز به قیمت دولتی برای واردات كالاهای اساسی و غیراساسی در سال ۱۳۹۷ دادستانی تهران در پاسخ به گزارش مذكور اعلام می دارد: اولاً: گزارش دیوان محاسبات كل كشور به محض وصول توسط ریاست محترم قوه قضائیه به دادستانی عمومی وانقلاب تهران ارجاع و دستور بررسی و انجام تحقیقات با دقت وسرعت لازم صادر و پیرو سوابق قبلی از طرف دادستان عمومی تهران نیز موضوع به شعبه بازپرسی ویژه ارجاع و تحقیقات دراین زمینه آغاز گردیده است.
خبر سخنان رئیس قوه قضائیه نیز جز پربازدیدهای حقوقی این هفته ایسنا بود.

وضعیت دلارهای پرداختی درباب گزارش دیوان محاسبات باید شفاف شود


رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارش تفریغ بودجه ۹۷ اظهار داشت: بخش مهمی از مبارزه با فساد در گرو اصلاح ساختارهای فسادزا از طرف دولت می باشد و مردم انتظار دارند دستگاه قضایی هم قاطعانه با مصادیق فساد و مفسدان مبارزه كند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به سالروز تشكیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فرمان امام (ره) گفت: امروز نام سپاه با خدمتگزاری به مردم قرین است و اقدامات عزت‎ مندانه و افتخارآفرین سبزپوشان سپاه در همه عرصه‎ های جهاد و خدمت، آمریكا را ناامید كرده است.
رئیس قوه قضاییه درباره گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۹۷ و گزارش دادستانی دراین زمینه نیز توضیح داد: بعضی از پرونده ‎های تشكیل شده برای كسانی كه ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گرفتند و كالا وارد نكردند، منجر به صدور رأی شده‎ و در مرحله اجرای حكم هستند، برخی پرونده‎ها در دادسرا همچنان مفتوح است، ولی اگر موارد جدیدی هم باشد، دادگستری آماده رسیدگی به آنهاست.
وی با اعلان اینكه وضعیت همه دلارهای پرداختی باید شفاف شود، اشاره كرد: اعلام فساد برای مردم اطمینان بخش نیست بلكه باید به مردم گزارش مبارزه با فساد و بازگشت بیت المال را داد.
همچنین خبرهای بعدی نیز جز پربازدیدترین خبرهای حقوقی و قضائی ایسنا در هفته ای كه گذشت، هستند.یادداشت یك وكیل دادگستری درباره حدود نظارت قوه قضاییه بر كانون های وكلا


یك عضو هیأت مدیره كانون وكلای دادگستری مركز در یادداشتی به موضوع «حدود نظارت قوه قضاییه بر كانون های وكلای دادگستری با مطالعه تطبیقی» پرداخت.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در قسمتی از متن یادداشت محمود حبیبی آمده است: استقرار حاكمیت قانون، صیانت از حقوق فردی و اجتماعی و بطور كلی "تحقق عدالت" مستلزم وجود دستگاه قضایی مستقل از یك سو و كانون وكلای دادگستری مستقل از طرف دیگر است. كانون های وكلا و قوه قضاییه هر دو از بازوان گسترش عدل و آزادی های همگانی و مشروع در جامعه محسوب می شوند. استقلال این دو نهاد آن چنان به هم پیوند خورده كه نقض استقلال درمورد یكی از آن دو، حیات دیگری را به مخاطره می اندازد و اعتبار آنرا مخدوش می كند.

كدخدایی: سپاه پابرجا می ماند


سخنگوی شورای نگهبان نوشت: سپاه پاسداران برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا می ماند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا عباسعلی كدخدایی در توییتر نوشت: "وقتی پاسدار انقلاب متولد شد اصل یكصد و پنجاهم: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه در اولین روزهای پیروزی این انقلاب تشكیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا می ماند..."

ورود سازمان بازرسی به موضوع معدوم سازی جوجه های یك روزه


رئیس سازمان بازرسی كل كشور، معدوم سازی جوجه های یك روزه را اقدامی غیرانسانی و غیرقانونی خواند و اظهار داشت: ما این تخلف را به جد دنبال می نماییم و نتیجه را اطلاع رسانی خواهیم كرد.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن درویشیان اضافه كرد: وقتی این خبر را شنیدم و تصاویر را دیدم بسیار متأثر شدم چونكه كاری غیر انسانی صورت گرفته است و سازمان بازرسی به محض اطلاع از این مساله ورود كرد.

تشكیل ۵۰۰ هیأت ویژه جهت بررسی وضعیت زندانیان


سخنگوی قوه قضاییه درباب وضعیت تمدید مرخصی زندانیان اظهار داشت: ریاست قوه قضاییه پس از تشكیل چندین جلسه كارشناسی، با صدور بخشنامه ای مقرر كرد كه جهت بررسی وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی كه در زندان هستند، از روز یك شنبه تمامی حوزه های قضایی سراسر كشور، هیأت های ویژه ای تشكیل و وضعیت زندانیان بررسی نمایند و درباره آنها تصمیم بگیرند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در گفت و گو با اخبار ساعت ۲۱ شبكه یك سیما درباب وضعیت تمدید مرخصی زندانیان، اظهار داشت: ریاست قوه قضاییه پس از تشكیل چندین جلسه كارشناسی، با صدور بخشنامه ای مقرر كرد كه جهت بررسی وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی كه در زندان هستند، از یك شنبه تمامی حوزه های قضایی سراسر كشور، هیأت های ویژه ای تشكیل و وضعیت زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی كه مشمول بخشنامه مرخصی بودند اما نتوانستند تامین لازم را تودیع كنند و به مرخصی بروند و همین طور زندانیانی كه با قرار بازداشت هستند و محكوم نشدند را بررسی نمایند و درباره آنها تصمیم بگیرند.
وی ادامه داد: با این بخشنامه بیش از ۵۰۰ هیأت در كشور تشكیل خواهد شد. مقرر شده این هیأت ها هر روز و در صورت ضرورت با كار جهادی و شبانه روزی جلسات مشتركی را برگزار كنند.

وصول ۱۳۴ میلیارد تومان از سال ۹۶ تابحال به سبب عدم ایفای تعهدات ارزی متخلفان


سخنگوی سازمان تعزیرات اظهار داشت: جمعا به ارزش ۱۳۴ میلیارد و ۸۸۶ میلیون تومان از شركت های متخلف به سبب عدم ایفای تعهدات ارزی وصول شده است.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، سیدیاسر رایگانی در نشست خبری مجازی كه قبل از ظهر امروز (یكشنبه) به صورت لایو در صفحه اینستاگرامش با اصحاب رسانه داشت در ارتباط با آمار عملكرد واحدهای گشت سیار اظهار نمود: تعداد ۴ هزار و ۸۷۱ تیم گشت مشترك ۲۹ هزار و ۱۲۱ واحد بازرسی انجام داده و ۶ هزار و ۹۲۷ واحد دارای تخلف شناسایی شدند. همین طور در بازرسی ها ۱۴ هزار و ۲۲۹ واحد نیز تخلفی نداشتند و باتوجه به رویكرد این سازمان در پیش گیری از وقوع تخلفات ۷ هزار و ۹۵۵ واحد با دریافت تذكر نسبت به اصلاح تخلف خود اقدام نمودند.
وی در بخشی دیگری از این جلسه اظهار داشت: جمعا به ارزش ۱۳۴ میلیارد و ۸۸۶ میلیون تومان از شركت های متخلف به سبب عدم ایفای تعهدات ارزی وصول شده است.

منبع:

1399/02/04
14:09:51
5.0 / 5
3006
تگهای خبر: اقتصاد , دادسرا , رئیس , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است