رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

یك میلیون هكتار از اراضی نیروهای مسلح جانمایی شده است

یك میلیون هكتار از اراضی نیروهای مسلح جانمایی شده است به گزارش ثبت آسان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اظهار داشت: نزدیك به یك میلیون هكتار از اراضی نیروهای مسلح در امتداد قانون جامع حدنگاری جانمایی شده است و باید در امتداد ثبت آنها اقدام گردد.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم امضای تفاهم نامه مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که بامداد امروز در سازمان ثبت و اسناد کشور انجام شد با اشاره به دستور رئیس دستگاه قضا برای تسریع در طرح کاداستر با اولویت مستند سازی اراضی ملی و دولتی اظهار نمود: در امتداد این دستور تفاهم نامه ای با سازمان هایی که دارای املاک بیشتری هستند منعقد کردیم و نیروهای مسلح هم یکی از این دستگاه ها است.

وی افزود: نیروهای مسلح از قدیم الایام دارای املاک مختلفی هستند اما برخی از آنها هنوز دارای اسناد دفترچه قدیمی هستند که حدود آنها دقیقا معین نیست و بعضی از اراضی خریداری شدند و دارای مبایعه نامه و صورت جلساتی هستند که به نیروی مسلح واگذار شده است.

خداییان با اشاره به طرح کاداستر اظهار داشت: در اجرای این طرح هدف ما این است که املاک و اراضی نیروهای مسلح را در این قانون مستند سازی نماییم تا حدود آنها مشخص شود و با اجرای این طرح مدیریت املاک و اراضی در نیروهای مسلح نسبت به قبل ارتقا پیدا کند و از تجاوز افراد سودجو به این اراضی جلوگیری نماییم.

وی اضافه کرد: نزدیک به ۱ میلیون هکتار از اراضی نیروهای مسلح جانمایی شده است و باید در امتداد ثبت آنها اقدام گردد و به همین دلیل تفاهم نامه ای را منعقد میکنیم و برای اجرای آن کارگروهی در مرکز و استانها تشکیل می شود تا امور را پیگیری کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلان اینکه ما به دنبال اجرای این تفاهم نامه می خواهیم اسناد کاداستری را در اختیار نیروهای مسلح قرار دهیم اظهار داشت: امیدواریم ظرف مدت کوتاهی حدود اراضی مشخص شود و بخش از اراضی دولتی که در اختیار نیروهای مسلح است مستند شود و امکان مدیریت آنها هم فراهم گردد.

با تصویب طرح گردنگیر به تنظیم سند رسمی مشکل اسناد عادی نیز برطرف می شود

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، خداییان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره شکایت داوطلبان آزمون سردفتری اظهار نمود: هنگامی که این آزمون انجام شد برخی از داوطلبان که مورد نیاز بودند و نمره حد نصاب لازم برای شرکت در مصاحبه را به دست آوردند برای انجام مصاحبه دعوت شدند اما این دعوت به منزله قبولی آنها نبوده است.

وی اضافه کرد: بطور کلی در پروسه آزمون ها افرادی که به مصاحبه دعوت می شوند بیشتر از افراد قبول شده هستند و به سبب رأیی که از دیوان عدالت اداری صادر شد افراد مجاز دو شغله هم دعوت شدند و از کسانی که دعوت شدند مصاحبه به عمل آمد و آنهایی که بالاترین نمره را داشند قبول شدند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به افرادی که برای عدم قبولی شان تجمع کرده اند اظهار نمود: این دسته از افراد قبول شدگان نهایی نیستند بلکه آنهایی هستند که تنها دعوت به مصاحبه شده بودند و نتوانستند حد نصاب نمره قبولی نهایی را به دست آورند.

خداییان با اعلان اینکه «کسانی که تجمع می کنند می گویند باید ظرفیت پذیرش بیشتر شود» اظهار داشت: ما این اجازه را نداریم بلکه ما برمبنای جمع نمره، پذیرش را انجام می دهیم و برای افزایش ظرفیت باید باردیگر آزمون اجرا شود در غیر اینصورت از لحاظ قانونی اجازه افزایش ظرفیت نداریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره استعلامات مسکن مهر اظهار نمود: اگر استعلامی صورت گیرد و در بستر آن متوجه شویم که تشابه اسمی وجود دارد همکاران ما با دقت بیشتری بررسی میکنند تا پاسخ دقیقی باتوجه به کد ملی گرفته شود و به متولیان مسکن مهر داده شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره طرح گردنگیر به ثبت رسمی اسناد اظهار داشت: یک مشکلی که امروزه در کشور ما وجود دارد رواج بیش از حد اسناد عادی است و هر ساله درصد بالایی از پرونده هایی که در مراجع قضایی تشکیل می شود ناشی از اسناد عادی است که با تصویب طرح گردنگیر به تنظیم سند رسمی در مجلس این مشکل برطرف می شود.

وی افزود: در بعضی موارد یک آپارتمان به ده ها نفر فروخته می شود و برای حل آن باید سالها کوشش کرد برای مثال سال ۹۸ بیش از ۲۰۰ هزار پرونده تحت عنوان گردنگیر به تنظیم سند رسمی اموال غیر منقول و خودرو در کشور و مراجع قضایی تشکیل شد و جرایمی مانند فروش مال غیر و کلاهبرداری و پول شویی ناشی از همین نقل و انتقالات با اسناد عادی است.

خداییان اشاره کرد: برای حل این مشکلات نمایندگان مجلس با کمک سازمان ثبت، طرحی تهیه کردند و آن را به تصویب رساندند تا نقل و انتقالات هر گونه معامله به سبب سند رسمی صورت گیرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به معاملات وکالتی اظهار داشت: در حوزه املاکی که وکالتی فروخته می شود هم مشکلاتی وجود داشت اما در بستر این طرح چنانچه ملک بصورت وکالتی فروخته شود سابقه ثبتی آن باید درج شود.

وی اظهار داشت: جهت تسریع در صدور اسناد نقل و انتقالات و اجازه مقرر شده است که تمام دستگاه های استعلام دهنده باید بصورت بر خط به سازمان ثبت و اسناد کشور متصل شوند و وصول حقوق دولتی مانند مالیات باید بصورت الکترونیکی در دفاتر ثبت اسناد رسمی صورت گیرد.

خداییان با اعلان اینکه در صورت انجام این طرح خیلی از بی نظمی های جامعه از بین می رود اظهار نمود: این طرح زمینه کلاهبرداری ها را ازبین می برد و به مشکلات عقود و معاملات رایج اختتام می دهد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره خانه های خالی نیز اظهار داشت: با وجود آنکه بانک املاک موجود است اما ما خیلی از نقل و انتقالاتی که با سند عادی انجام می شود غافل هستیم و برای اطلاع از همین خانه های خالی است که می گوییم که باید این طرح تبدبل به قانون شود.

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف مشاورین املاک و خودرو چه می شود؟ اظهار نمود: در این طرح آنها وظیفه واسطه گری خودرا انجام می دهند و سامانه ای طراحی می شود و در اختیار تمام بنگاه ها قرار میگرد و بنگاه نسبت به درج اطلاعات اقدام می کند و سند رسمی ثبت می شود.


منبع:

1399/03/17
23:35:41
5.0 / 5
2891
تگهای خبر: بانك , ثبت , خودرو , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است