اعلام ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام

اعلام ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس ایروانی و دیگر متهمان گروه عظام به ریاست قاضی صلواتی اجرا شد.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، در ابتدای جلسه قاضی ضمن تفهیم مواد ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری، از متهم نکونام خواست در جایگاه قرار گیرد و ادامه دفاعیات خودرا بیان کند.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: در محل کار مشغول به فعالیت هستید؟

متهم نکونام پاسخ داد: نه کار نمی نماییم. وضعیت مشخصی نداریم.

قاضی از متهم زارع پرسید: شما چطور؟

متهم زارع اظهار داشت: من هم وضعیتم همانطور هست سرکار نمی روم و حقوقی نمی گیرم.

نماینده دادستان اظهار داشت: برمبنای رای بدوی از سازمان استاندارد اخراج شده اند.

در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان با ارائه مدرکی خطاب به متهم نکونام، اظهار داشت: این نامه برای شماست، ساعی پس از باخبر شدن فساد بازرسی از کالا این نامه را تنظیم می کند، ساعی شخصا نامه را دریافت می کند و پاسخ جعلی را می نویسد.

شاه محمدی نماینده دادستان خطاب به متهم نکونام، اظهار داشت: برمبنای اقاریرتان تحویل نامه به ساعی بوسیله حسین زارع صورت گرفته است. گفته اید مبلغ پرداخت او به صورت مستقیم انجام شده است و به من پرداختی نداشته است. برمبنای اقاریرتان که فیلم های آن در بازجویی وجود دارد این موارد را پذیرفته اید حالا نمی توانید کتمان کنید.

نماینده دادستان خطاب به متهم نکونام اظهار داشت: با خانم نقدی نسبتی دارید؟

متهم پاسخ داد: بله همسرم است.

نماینده دادستان خطاب به متهم اظهار داشت: این خانم این چک را برای پرداخت ثمن معامله برای خرید یک ملک خرج کرده است. فروشنده هم اظهار کرده نکونام و خانم نقدی چک را به من داده اند.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: چرا رشوه گرفتید؟ شما در سازمان استاندارد وظیفه تان این بوده نظارت کنید نه اینکه رشوه بگیرید.

متهم پاسخ داد: من رشوه نگرفته ام، من همیشه در بازجویی ها گفته ام قرض کرده ام.

قاضی خطاب به این متهم اظهار داشت: شما در سازمان استاندارد هم محکوم شده اید؛ یعنی دلیلهای شما قانع کننده نبوده است.

متهم پاسخ داد: در آن زمان از زارع قرض گرفتم. در دفتر من ۲۰ خانم و ۲ آقا کار می کردند به همین علت وقتی نیاز مالی پیدا کردم از همکارم قرض گرفتم.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان با ارائه مدرکی تصریح کرد: طبق جدولی که کشیدید خودتان گفته اید با زارع در سازمان ملی استاندارد کار می کردم، شما باید نظارت می کردید. شما ناظری بودید که رشوه می گرفتید و حتی یک تعرفه برای دریافت رشوه تعیین کرده بودید و بر طبق این تعرفه شما و زارع رشوه ها را تقسیم می کردید.

قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: شما با آن چکی که گرفتید ملکی را تهیه کرده اید چطور می گویید رشوه نگرفته ام.

متهم در آخرین دفاعیات خود مدعی شد: من از دوستم قرض گرفته ام و با درآمد ماهی ۱۰ تا ۱۲ میلیون در سازمان ملی استاندارد نیاز به رشوه نداشتم.

در ادامه قاضی از حسین زارع میرک آباد خواست در جایگاه قرار گیرد و پس از تفهیم بهتان از او خواست توضیحات خودرا بیان کند.

متهم زارع اظهار داشت: پولی بعنوان رشوه دریافت نکردم، این پول قرض بود چونکه تازه ازدواج کرده بودم و از آقای نکونام که مدیر بنده بود تقاضای وام کردم که بعد از گذشت چند ماه به من گفت فردی به نام مسعودی نزد تو خواهد آمد و چکی را به تو خواهد داد.
وی ادامه داد: اگر از وجود رشوه بودن پول اطمینان داشتم هیچ گاه چک را بر نمی داشتم از طرفی اینجانب نقشی در تنظیم نامه ملی استاندارد نداشتم و اصلا این مساله جزو وظایف من نبوده است.

این متهم اظهار داشت: کارشناس فنی برق بودم و اصلا صلاحیتی جهت تنظیم نامه نداشتم؛ اعتراف نکونام و ساعی جهت قربانی کردن اینجانب بوده و من قربانی تبانی این افراد شدم. حال با عنایت به این که از روز اول تحقیقات هر نوع همکاری با مراجع قضایی داشتم پس ضمن اظهار ندامت، تقاضای رافت اسلامی دارم.

در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست توضیحات خودرا بیان کند.

شاه محمدی نماینده دادستان خطاب به رئیس دادگاه اظهار داشت: بنده به جهت همکاری و مساعدت آقای زارع تقاضای تخفیف از دادگاه دارم.

وی سپس خطاب به متهم زارع اظهار داشت: البته شما امروز قسمتی از اظهارات خودرا خلاف واقع بیان کردید چونکه شما آن پول را قرض نگرفتید.

گفتنی است در ادامه شاه محمدی، نماینده دادستان قسمتی از اظهارات دیگر متهمان این پرونده را در مورد ستاندن پول از طرف متهم زارع را قرائت کرد.

در ادامه قاضی از وکیل متهم زارع خواست در جایگاه قرار گیرد.

وکیل متهم زارع اظهار داشت: تصاویری که امروز نماینده دادستان به نمایش گذاشتند نشان از آن داشت که وی به شکوائیه شرکت بازرسی کوتکنا اکتفا کرده است این در شرایطی است که مهمترین دلیلهای در جرم جعل، کارشناسی است، اما هیچ کارشناسی ای صورت نگرفته است.

وی افزود: صدور ۳۶ برگ گواهی بازرسی در حالی صورت گرفته که موکل بنده اصلا حضور نداشته و آقای ساعی آنرا تنظیم کرده و تحویل گروه عظام داده است.

وکیل متهم زارع بیان کرد: تهیه و تنظیم نامه جزو وظایف موکل بنده نبوده چونکه او کارشناس برق بوده و صلاحیت چنین کاری نداشته است.

وی اضافه کرد: در نهایت از دادگاه می خواهیم با عنایت به این که موکل بنده در تحقیقات کمال همکاری را داشته تقاضای رافت اسلامی داریم.

متهم زارع در آخرین دفاعیات خود اظهار داشت: دفاعیات اینجانب را وکیلم عرضه کرده است و تقاضای رافت اسلامی دارم.

در ادامه جلسه دادگاه متهم منصوری در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: اینجانب تنها ۲ پاکت سربسته به ساعی و نکونام داده ام، هیچ منفعت مالی در این حوزه نداشته ام و بهتان رشوه را قبول ندارم. فقط ۲ پاکت سربسته را جابجا کردم.

نماینده دادستان خطاب به این متهم اظهار داشت: خودتان اقرار کرده اید، چون با زارع در سازمان استاندارد آشنایی داشتید، گفته اید زارع با دریافت پول این کارها را انجام می دهد.

متهم پاسخ داد: به زارع داده ام.

در ادامه جلسه دادگاه دریابیگی وکیل متهمان عباس ایروانی و عبدالرحیم گرامند در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: اینکه گفته می شود موکل بنده عباس ایروانی بجای اینکه بانک ها از او وثایق بانکی بگیرند؛ اما چک و سفته گرفته اند به نظرم بانک راه خطایی نرفته است، بانک به دلیل اینکه موکل بنده توانمند بوده است سفته و چک گرفته است.

وکیل متهم ایروانی افزود: از طرفی عمده بهتان موکل بنده در پرونده قبلی، اختصاص به واردات قطعات خودرو داشت در صورتیکه در این پرونده عمده اتهامات ستاندن تسهیلات کلان بانکی و خروج غیر قانونی ارز و عدم ورود کالا است که این به صورتی ضد و نقیض است.

وکیل متهم ایروانی اظهار داشت: گروه عظام تا سال ۹۰، یعنی پیش از تحریم ها هیچ گونه بدهی بانکی نداشت، اما تحریم ها موجب تعویق بازپرداخت بدهی و تسهیلات گردید.

وی افزود: کلیه تسهیلات دریافتی بعنوان بدهی بانکی اعلام شده است در صورتیکه باید مشخص شود که شرکت های گروه عظام چه مبلغی بدهکار هستند و تابحال چه میزان اصل بدهی را پرداخت کرده اند.
وکیل متهمان ایروانی و گرامند اظهار داشت: از محضر دادگاه تقاضای حکم برائت برای موکلان خودرا دارم.

در ادامه این جلسه دادگاه عبدالرحیم گرامند در بیان آخرین دفاعیات خود اظهار داشت: دفاعیات اینجانب برمبنای صدق و درستی بیان شده است، قصد و نیت اینجانب پیگیری پرونده های تسهیلاتی بوده است و تقاضای صدور برائت دارم.

نماینده دادستان خطاب به دریابیگی وکیل متهمان ایروانی و گرامند، اظهار داشت: در «ال. سی» سال ۸۹ بانک طرف او بوده است. شما می گویید معادل سازی کرده اید این قانونی نیست؛ پرسش اینجاست ایروانی که از سال ۸۹ ارز گرفته است چرا پس نمی دهد؟ چرا گواهی بازرسی خلاف واقع صادر شده است؟ مگر شما نمی گویید معادل سازی کرده اید؟ چرا گواهی بازرسی را خلاف واقع صادر کرده اید، او می خواست تحریم ها را دور بزند، مردم را دور زده است. گواهی خلاف واقع صادر گردیده است و بانک ها فریب خورده اند، چرا ارزی که در دهه ۸۰ گرفته اند را پس نمی دهند؟ ارزی که در دهه ۸۰ گرفته اید را امروز همان ارز را باید پس بدهید، گواهی خلاف بازرسی صادر شده و خلاف هایی در سازمان استاندارد اتفاق افتاده است.

در ادامه قاضی از عباس ایروانی خواست در جایگاه قرار گیرد و آخرین دفاعیات خودرا بیان کند.

عباس ایروانی ضمن قرار گرفتن در جایگاه نموداری از روند افزایش بدهی های خودرا به دوربین رسانه ها نشان داد که قاضی به او اظهار داشت: شما آمده اید از خود دفاع کنید یا جوسازی کنید شما باید نمودار را به دادگاه نشان دهید.

وی در تشریح این نمودار اظهار داشت: سال ۱۳۹۰ میزان بدهی ما ۵۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۹۸ برمبنای کیفرخواست صادر شده میزان بدهی ما به سه هزار میلیارد تومان رسید که در همان کیفرخواست به فاصله سه ماه، بدهی ما ۱۶ هزار میلیارد تومان شد.

این متهم اظهار داشت: بدهی به بانک جرم نیست و افتخار ما این است که به بانک بدهی داشته باشیم.

وی افزود: ما آمادگی پرداخت بدهی خودرا داریم.

در ادامه قاضی از وکیل بانک صادرات خواست درجایگاه قرار گیرد و توضیحات خودرا بیان کند.

وکیل بانک صادرات اظهار داشت: ما حتی یک ریال از پول را به ریال پرداخت نکردیم و تمام واریزی ها ارزی بوده است و او هم باید به ارز پرداخت کند. یکی از دلیلهای آشفتگی اوضاع اقتصادی، مربوط به کسانی است که تسهیلات می گیرند، اما پرداخت نمی کنند.

وی افزود: اگر امروز قیمت ارز افزایش یافته مشکل بانک ها نیست. بانک صادرات نخستین بانکی بود که از ایروانی شکایت نمود.

نماینده بانک صادرات اضافه کرد: ما یک لاین اعتباری در اختیار ایروانی گذاشتیم، اما الان به علت عدم پرداخت، لاین های اعتباری ما گرفتار مشکل شده اند.

قاضی صلواتی در آخر این جلسه ختم رسیدگی به پرونده را اعلام نمود و اظهار داشت: در موعد مقرر قانونی حکم صادر می شود.
1399/04/16
20:48:27
5.0 / 5
2672
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است