طحان نظیف در گزارش خود مطرح كرد

جزئیاتی از جلسه نهایی بررسی دوباره طرح اصلاح ساختار بودجه در كمیسیون تخصصی مجلس

جزئیاتی از جلسه نهایی بررسی دوباره طرح اصلاح ساختار بودجه در كمیسیون تخصصی مجلس عضو حقوقدان شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام گزارش بیست و چهارم خود از حضور در پارلمان را منتشر نمود.


به گزارش ثبت آسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در مطلبی با عنوان «روایت پارلمان ۲۴» در اینستاگرام خود نوشت:
"سه شنبه ۳۰ دیماه ۱۳۹۹، به مجلس رفتم. برای تبیین نظر شورا در مورد «طرح برخی احکام در ارتباط با اصلاح ساختار بودجه کل کشور» و همینطور برای یافتن راهکارهایی جهت رفع ابهام آن، از سوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات دعوت به عمل آمده بود. البته هفته قبل هم در مورد این طرح در کمیسیون مذکور حضور پیدا کرده بودم و این دفعه دوم بود که در این خصوص به مجلس می رفتم.
همان گونه که قبلا هم گفته بودم شورای نگهبان نسبت به این طرح، چندین ابهام، یک مغایرت و چند تذکر مطرح کرده بود که در جلسه قبل تبیین آنها صورت گرفت و با عنایت به نظراتی که نمایندگان محترم داشتند، تصمیم گیری در مورد بعضی از موارد جهت بررسی های کارشناسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.
در این نشست در مورد رفع ابهام شورای نگهبان در مورد تعریف «نظام پرداخت اعتباری» و «ساماندهی پرداخت های اعتباری» پیشنهادات روشن تری عرضه شد.
در مورد بندهای ۷ و ۸ مصوبه که مجلس تنظیم، تدوین و ابلاغ شاخصهای متضمن رعایت عدالت در پرداخت تسهیلات بین استان ها را به آئین نامه مصوب هیات وزیران منوط کرده بود و شورای نگهبان این امر را مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی یعنی مغایر واگذاری صلاحیت مجلس به نهاد دیگر دانسته بود و همینطور در مورد توزیع عادلانه بودجه از محل منابع بودجه عمومی، در مورد مبنای محاسبه یکی از شاخصهای مذکور در مصوبه یعنی «معکوس درآمد سرانه» در شورا ابهام وجود داشت، با عنایت به اختلاف نظر میان نمایندگان و همینطور با اختلاف برداشتی که در مورد فرمول نهایی بین مجلس و دولت وجود داشت، نظر کمیسیون این بود که فعلا این بندها حذف گردند تا بعد از انجام بررسی های کارشناسی بیشتر در مراحل بعدی اصلاح ساختار بودجه به این آنها پرداخته شود.
البته لازم به ذکر است که پیشنهادات کمیسیون، بعد از رای گیری و تصویب در صحن علنی مجلس، نهایی و مصوب تلقی خواهند شد. همینطور نباید این نکته را از نظر دور داشت که حضور اعضا و کارشناسان شورای نگهبان در کمیسیون ها در این مرحله، جهت تبیین نظرات این شورا بوده و نظرات آنها صرفاً کارشناسی و مشورتی بوده و مصوبه بعد از تصویب و ارسال رسمی به شورای نگهبان، مورد اظهارنظر جمعی اعضای این شورا قرار خواهد گرفت."
منبع:

1399/11/10
15:02:41
0.0 / 5
1202
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است