مدیر كل پزشكی قانونی استان تهران اعلام كرد

كاهش میانگین زمان رسیدگی به پرونده های پزشكی قانونی به ۵۲ دقیقه

كاهش میانگین زمان رسیدگی به پرونده های پزشكی قانونی به ۵۲ دقیقه به گزارش ثبت آسان مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران به تشریح اقدامات انجام شده در پزشکی قانونی تهران پرداخت.به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، مهدی فروزش در نشست خبری امروز با خبرنگاران ضمن تبریک فرارسیدن هفته قوه قضاییه و دهه کرامت اظهار داشت: هفته قوه قضاییه فرصتی برای تجلی عملکرد قوه قضاییه است.

وی اضافه کرد: امروزه کارشناسی در رسیدگی های قضایی نقش آفرینی می کند. اداره پزشکی قانونی تهران با تسریع در عرضه خدمات در تلاش هست که با تسریع در عرضه خدمات و خدمت رسانی به مردم در محاکم قضایی گام بردارد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در حوزه پزشکی و آزمایشگاهی تسریع در رسیدگی به پرونده های مراجعین مدنظر است و در سال ۹۹، میانگین رسیدگی به پرونده ها به ۵۲ دقیقه کاهش پیدا کرد.

فروزش افزود: میانگین مدت زمان رسیدگی به پرونده ها در قصورها ۱۹ روز هست و در پرونده متوفیان مجموعا ۵۰ روز میانگین مدت زمان رسیدگی هست.

وی اضافه کرد: افتتاح دادپزشک ها در شهرستان ها و در مواردی که فرد فوت می شود و احتیاج به مراجع قضایی نیست و بستگان با دادپزشکان تماس می گیرند و گواهی و جواز دفن خارج از مجموعه پزشکی قانونی صادر می شود و در رباط کریم اسلام شهر و شهریار و ورامین پارسال دادپزشک را عملیاتی کردیم.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی ما در پزشکی قانونی تهران مکاتبات قضایی بود که از راه الکترونیک و حذف روش های سنتی انجام می شد که به صورت صدرصدی با تمام مراجع قضایی در کشور مرتبط هستیم و در حوزه تشریح و معاینات بالینی از راه سیستم الکترونیک cms انجام می شود. در ۴۰ درصد از مراکزی که مرتبط هستیم نظریات به صورت الکترونیک انجام می شود.

وی افزود: کشیک معاینات برقرار است و معاینات عادی تا ۸ شب هر روز برقرار است و معایناتی مثل آزار جنسی شبانه روز مورد بررسی قرار می گیرند. کشیک متوفیان در کهریزک و ورامین و شهریار فعال است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: اقدام خوب در سال ۹۹ دریافت الکترونیک پرونده بالینی مراجعینی که در بخش های درمانی بستری بودند هست و از بیمارستان میلاد و شهید بهشتی کلیه پرونده بالینی افراد را به صورت الکترونیک دریافت می نماییم.

فروزش اضافه کرد: در سال ۹۹ اعتبار راه اندازی ساختمان های شرق و شمال استان را از قوه قضاییه دریافت کردیم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره این که "دکتر صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی تهران گفته بود که در زمان کوتاه نمی توان سلامت روان پدر و مادر بابک خرمدین را تشخیص داد، چقدر زمان لازم است و نتیجه آزمایشات در این پرونده چه بود؟ " اظهار داشت: در ارتباط با پرونده های روانپزشکی به صورت عام برای اظهار نظر در مورد وضعیت روانی افراد و حوزه روانشناسی و روانپزشکی احتیاج به بررسی های تخصصی همچون تست های روانشناختی و مصاحبه با متهمان و بستگان و بررسی پرونده کیفری دارد. این امر به وقت و زمان نیاز دارد و چالش برانگیزند و بررسی تکمیلی پرونده می تواند راهگشا باشد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: معاینات روانپزشکی با پیچیدگی های خاص در این ارتباط احتیاج به بررسی دقیق و تخصصی دارد و تست های روانشناختی و مصاحبه های دقیق توسط روانپزشکان انجام می شود و اظهار نظر در این پرونده با عنایت به پیچیدگی هایی که دارد درحال تکمیل و درحال انجام هست و بخشی از آن به مراجع قضایی ارسال شده و اگر احتیاج به بررسی تکمیلی باشد متعاقبا انجام می شود.

فروزش درباره پرونده های در ارتباط با طرح شکایت اظهار داشت: در سال ۹۹ ما ثبت ۸۰ مورد رجوع حضوری در طرح شکایت را داشتیم. ۲۱ مورد شکایت ثبت شده در حوزه ارزیابی به شکایت مورد بررسی قرار گرفته و ۱۴۰ پیام صوتی به اداره ارزیابی انجام شده است. در سال ۹۹ زمان رسیدگی به شکایت وارده به ۱۰ روزه کاری تغییر یافته است.

وی درباره دستاوردهای اداره کل پزشکی قانونی تهران اظهار داشت: کسب عنوان برتر در جشنواره شهید رجایی، کسب عنوان رتبه سطح عالی در امر تکریم ارباب رجوع، کسب عنوان شایسته امر به معروف و نهی از منکر در میان دستگاههای اجرایی، کسب عنوان برتر پژوهشی از سازمان پزشکی قانونی کشور همچون دستاوردهای ما بود.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: در بخش معاینات بالینی ۲۱۶ هزار و ۴۹۱ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که ۷۳ هزار و ۲۳۶ پرونده در ارتباط با زنان و ۱۴۳ هزار و ۲۵۵ پرونده در ارتباط با مردان بوده است. درصد رشد در این حوزه در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ منفی بوده است و در سال ۹۸ امار بالینی ۲۳۷ هزار و خرده ای پرونده بود که در سال ۹۹ به ۲۱۶ هزار ۴۹۱ پرونده کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، ۵۳ هزار و ۱۸۹ پرونده در پزشکی قانونی تهران در حوزه معاینات بالینی مورد بررسی قرار گرفت که در سال ۹۹، ۴۸ هزار و ۶۰۸ پرونده بود که ۹/۴ درصد افزایش پرونده های معاینات بالینی را شاهد بوده ایم. مهم ترین پرونده های در ارتباط با مصدومین تصادفات و نزاع در سال ۹۹ مجموعا ۳۰ هزار و ۸۱۹ پرونده را داشتیم که از این تعداد ۷۲۱۰ پرونده در ارتباط با زنان و ۲۳ هزار و ۶۰۹ در ارتباط با مردان بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در سه ماهه ابتدایی سال جاری، ۸۴۳۰ پرونده در ارتباط با معاینه مصدومین تصادفات را داشتیم که در سال ۹۹، ۶۵۰۰ پرونده بود و شاهد افزایش رشد ۲۹ درصدی در این حوزه بودیم.

وی افزود: دومین حوزه معاینات بالینی در ارتباط با پرونده های نزاع است که در سال ۹۹ تعداد پرونده های نزاع ۹۵ هزار و ۴۷ پرونده بود که ۳۳ هزار و خرده ای پرونده در ارتباط با زنان و ۶۱ هزار و اندی در ارتباط با مردان بوده است. در سال ۹۸ تعداد پرونده های نزاع در استان ۱۰۰ هزار و ۸۷۸ پرونده بود که در سال ۹۹ به ۹۵ هزار و ۴۷ پرونده کاهش یافته است.

فروزش خاطرنشان کرد: در بهار سال جاری نسبت به بهار سال قبل ۲۳ هزار و ۹۷۵ پرونده نزاع داشتیم که در بهار سال ۹۹، ۲۲ هزار و ۷۱۰ پرونده بوده که شاهد افزایش آمار بودیم.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران خاطرنشان کرد: در سال ۹۹، ۸۰۱۴ پرونده داشتیم که ۵ هزار و ۱۶۵ پرونده در ارتباط با قصور پزشکی بوده و ۱۹۲۴ پرونده در ارتباط با کمیسیون پزشکی قانونی و ۹۲۵ پرونده در ارتباط با کمیسیون های روانپزشکی بوده است. از مجموع پرونده های منتسب به قصور پزشکی ۴۹ درصد محکومیت و ۵۱ درصد برائت پزشک را داشتیم.

وی تصریح کرد: بیشترین محکومیت پزشکی بترتیب در رتبه اول در ارتباط با دندانپزشکی و جراحی عمومی و زنان و زایمان و پوست و مو و در رتبه پنجم رشته جراحی پلاستیک هست.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ تعداد ۷۳۴۵ پرونده کمیسیون پزشکی مورد بررسی قرار گرفته که در سال ۹۹ به ۸۰۱۴ مورد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: اگر پرونده های ورودی و خروجی کمیسیون پزشکی قانونی را مقایسه نماییم در بهار سال جاری ۲۰۴۷ پرونده کمیسیون پزشکی قانونی وارده داشتیم و ۲۱۳۰ پرونده را مورد رسیدگی قرار دادیم.

فروزش افزود: در بهار سال جاری ما تعداد پرونده هایی را که رسیدگی کردیم یعنی پرونده های مختومه ۲۱۳۰ پرونده بود که این تعداد خروجی در سال ۹۹، ۱۲۹۶ پرونده بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: در بخش تشریح پزشکی قانونی در سال ۹۹، ۱۲ هزار و ۳۰۹ پرونده بوده که ۲۷۶۱ پرونده در ارتباط با زنان و ۹ هزار و ۵۴۸ پرونده در ارتباط با مردان بوده است. همینطور در سال ۹۸ تعداد پرونده ارجاعی در این حوزه به پزشکی قانونی ۱۲ هزار و ۸۳۹ پرونده بوده که در سال ۹۹ به ۱۲ هزار و ۳۰۹ پرونده کاهش یافته است.

فروزش اضافه کرد: در حوزه ازمایشگاه DNA در سال ۹۸، ۳ هزار و ۷۵۴ پرونده بوده که در سال ۹۹ به ۳ هزار و ۸۰۰ مورد افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اظهار داشت: پرونده های متوفیان برپایه علت فوت براثر مونوکسیدکربن در سال ۹۹ ۱۸۹ مورد بوده که در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ افزایش پیدا کرده است. همینطور در سال ۹۹، ۵۵مورد متوفیان ناشی از عرق شدگی را داشتیم که در سال ۹۸، ۶۸ مورد بوده است. همینطور پرونده های در ارتباط با سقوط از بلندی در سال ۹۸، ۴۳۷ پرونده بوده که در سال ۹۹ به ۴۴۵ مورد افزایش پیدا کرده است. همینطور متوفیان ناشی از سوختگی ۲۹۴ در سال ۹۸ بوده که در سال ۹۹ به ۲۱۱ نفر کاهش یافته است. همینطور در سال ۹۸، ۱۰۵ متوفی ناشی از برق گرفتگی داشتیم که در سال ۹۹ به ۱۱۱ افزایش پیدا کرده است. همینطور متوفیان ناشی از مسمومیت های دارویی در سال ۹۸، ۱۲۴ مورد بوده که در سال ۹۹ به ۱۳۵ مورد افزایش پیدا کرده است.
1400/04/06
11:30:36
5.0 / 5
240
تگهای خبر: اداره , ثبت , خدمات , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است