رئیس كل دادگستری البرز:

زورگیری اتوبان کرج-تهران می تواند از مصادیق محاربه باشد

زورگیری اتوبان کرج-تهران می تواند از مصادیق محاربه باشد البرز رئیس کل دادگستری البرز ضمن اشاره به حادثه سرقت به عنف با استفاده از سلاح در اتوبان تهران-کرج و بازتاب آن در فضای مجازی اظهار داشت: با عنایت به این که با استفاده از سلاح سرد و گرم و باعث ارعاب شده در صورت وجود شرایط لازم می تواند از مصادیق محاربه مبحث ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی محسوب شود.حسین فاضلی هریکندی در سومین جلسه قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، فرمانده انتظامی استان و تعدادی از روسای پلیس های تخصصی در دادگستری کل استان البرز با محوریت بررسی دستاوردها و روند فعالیت قرارگاه برگزار شد، ضمن اشاره به رویکرد رئیس قوه قضائیه در مورد تعامل با مجموعه های انتظامی و امنیتی، اظهار داشت: یکی از محورهای مهم مورد تاکید در دوره ریاست جدید قوه، بازبینی در نحوه تعاملات درخلال مجموعه های انتظامی و امنیتی با قوه قضائیه به منظور انجام بهتر مأموریت ها و حفظ حقوق مردم است.

به گزارش ثبت آسان به نقل از ایسنا، وی ضمن اشاره به ابتکار تشکیل قرارگاه مقابله با جرایم خاص در استان البرز پارسال متذکر شد: در این قرارگاه تابحال با تعاملات دو مجموعه قضایی و انتظامی استان، توفیقات بسیار مهمی در حوزه مأموریت های دادگستری و نیروی انتظامی استان به دست آمده است.

رصد ۸۲۰ پرونده توسط قرارگاه

عالی ترین مقام قضایی استان البرز ضمن اشاره به رصد ۸۲۰ پرونده توسط قرارگاه از زمان تشکیل آن بیان نمود: در نتیجه اقدامات مشترک دادگستری و نیروی انتظامی استان، دستاورد مهم کاهش ۲۳ درصدی سرقت به عنف را در استان داشتیم.

بازداشت عوامل زورگیری خشن در اتوبان

وی ضمن اشاره به حادثه سرقت به عنف با استفاده از سلاح در اتوبان تهران-کرج و بازتاب آن در فضای مجازی متذکر شد: متهمان با دستورات قاطع قضایی و تلاش شبانه روزی پلیس آگاهی استان بازداشت شدند و اقدام انجام شده با عنایت به این که با استفاده از سلاح سرد و گرم و باعث ارعاب شده در صورت وجود شرایط لازم می تواند از مصادیق محاربه مبحث ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی محسوب شده و به همین جهت به افترا این اشخاص به صورت ویژه، با قاطعیت و سرعت لازم در دادگستری کل استان رسیدگی خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تکیه بر اجرای طرح های مقابله با سرقت و مالخران توسط نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: قضات و پلیس آگاهی نباید در تحقیق و رسیدگی به پرونده های سرقت تعجیل کنند و به دنبال کشف سرقت های مشابه متهمان باشند که می تواند جنبه پیشگیرانه هم داشته باشد.

وی ضمن اشاره به عزم قوه قضائیه در دوره جدید برای تعامل و هم افزایی بیشتر مجموعه های قضایی و انتطامی در جهت تحقق امنیت خاطرنشان کرد: این تعامل در استان البرز در سطح عالی جریان دارد و امیدواریم با مرتفع شدن برخی موانع شاهد افزایش سطح امنیت در استان باشیم.

ضرورت اجرای طرح های ضربتی در مورد باند فیوج

حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هم با تکیه بر اجرای طرح های ضربتی در مورد باندهای فیوج، خاطرنشان کرد: اجرای طرح های مختلف در این حوزه می تواند نقش مهمی در جلوگیری از ارتکاب جرایم مختلف داشته باشد.

وی خواهان در اولویت قرار داده شدن طرح های پیشگیرانه در قرارگاه شد و اظهار داشت: پایش تصویری شهر کرج یکی از موضوعات مهمی است که متاسفانه برخی دستگاههای در این حوزه کوتاهی می کنند که لزوم دارد دستگاههای متولی، تحقق این مطالبه را پیگیری کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان ضمن اشاره به عدم رعایت اجبار های امنیتی در ساخت و سازها، خواهان اجبار و ابلاغ مصادیق و معیارها توسط شهرداری و نظام مهندسی استان شد و بیان نمود: اتاق اصناف هم باید با ملزم کردن صنوف به نصب تجهیزات امنیتی در این حوزه اقدام نماید.

در این نشست سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی استان البرز اهتمام دستگاه قضایی در تشکیل جلسات و پیگیری مصوبات قرارگاه را بسیار پرارزش دانست و اظهار داشت: این تعامل و اجرای طرح های ضربتی منجر به ایجاد رعب و وحشت برای مجرمین و ایجاد امید برای مردم شده است.

وی در این جلسه خواهان پیگیری مبحث سرقت لوازم ادارت برق و مخابرات توسط دستگاههای خدمات رسان شد و همینطور ضرورت برنامه ریزی برای ساماندهی سگ گردانی را درخواست نمود.

۲۴۴ سال حبس در ۱۸ پرونده

جواد یاوری، معاون قضایی رئیس کل در امورپیگیری پرونده های خاص دادگستری کل و دبیر قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز هم اظهار داشت: از آغاز تشکیل قرارگاه بیشتر از ۸۲۰ پرونده مورد رصد قرار گرفته که شامل پرونده های کشف شده و نشده است که در این خصوص تنها در ۱۸ پرونده مجموعا بیشتر از ۲۴۴ سال حبس و ۴۶ میلیارد تومان جزای نقدی در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: تلاشهای دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، اجرای طرح های ضربتی دستگیری سارقان، محدودیت در اعطای مرخصی برای سارقان و جرایم خشن، اعمال حداکثری ظرفیت های قانونی و بازتاب رسانه ای اقدامات انجام شده در مورد مجرمان خاص از عاملهای مهم کاهش ۲۳ درصدی سرقت به عنف در استان است.

در این نشست اجرای طرح جمع آوری موتورسیکلت های فاقد پلاک، بررسی تشکیل واحد جلب محکومان جرایم خاص، اجرای طرح جمع آوری سلاح، برنامه ریزی برای اجرای طرح های ویژه سارقان مقرون به آزار موتورسیکلت سوار و سارقان محورهای مواصلاتی و برنامه ریزی به منظور اجرای طرح های ویژه شناسایی و دستگیری اراذل و اوباش نوظهور از موارد مطرح شده و مصوب بود.

در آخر این نشست محمدباقر سرابی، رئیس شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر، اسماعیل طاهرنژاد مستشار دادگاه تجدیدنظر، وحید چگینی بازجو دادسرای عمومی و انقلاب و محمد عنبری بازجو دادسرای عمومی و انقلاب کرج بعنوان قضات شعب ویژه رسیدگی به پرونده های قرارگاه و سرهنگ محمدنادر بیگی رئیس پلیس آگاهی استان، سرهنگ زارع و سروان حامد اسلامی از پرسنل نیروی انتظامی استان مورد تقدیر رئیس کل دادگستری البرز قرار گرفتند.
1400/05/10
12:55:08
5.0 / 5
229
تگهای خبر: تجهیزات , خدمات , دادسرا , رئیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است