معاون دادگستری استان مركزی:

سمن ها برای افزایش آگاهی به حقوق شهروندی به میدان می آیند

سمن ها برای افزایش آگاهی به حقوق شهروندی به میدان می آیند معاون دادگستری استان مرکزی با اشاره به راه اندازی ستاد مردمی پیش گیری از وقوع جرم استان با حضور سمن ها اظهار داشت: افزایش آگاهی به حقوق شهروندی با اهمیت ترین نگاهی است که در این ستاد دنبال می شود.به گزارش ثبت آسان به نقل از مهر، محسن خیرمند بامداد شنبه در جمع سازمان های مردم نهاد در زمینه حقوق شهروندی با اشاره به فعالیت این سمن ها اظهار نمود: سازمان های مردم نهاد زمینه ساز آشنا کردن مردم با وظایف خود بوده و در عمل پیشگام در حقوق شهروندی هستند که می توانند با فراهم ساختن زمینه های لازم، نقش مؤثری در نهادینه کردن این امر داشته باشند.
وی افزود: سازمان های مردم نهاد در زمینه حقوق شهروندی نقش تعیین کننده ای دارند که این مساله به سبب ۳ خاصیت بارز غیرانتفاعی بودن، داوطلبانه و غیرسیاسی بودن مشخص شده که این سبب شده تا کارهای سازمان های مردم نهاد در حوزه حقوق شهروندی، فرهنگ و اخلاق شهروندی در سطح جامعه ارتقا یابد.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان مرکزی اشاره کرد: خاصیت مردمی و غیرانتفاعی بودن این نهادها عاملی است تا سازمان های مردم نهاد واسطه مناسبی میان نهادهای دولتی و جامعه شده و مشارکت مردمی مؤثر در کاهش ارتکاب جرایم و ناهنجاری های اجتماعی مثمر ثمر را در پی دارد.
خیرمند اظهار داشت: باتوجه به پیچیدگی مباحث حقوقی و وجود تبصره های خاص و بعضاً پیچیده در قوانین حقوقی و کیفری و نبود تخصص برای عامه مردم دراین زمینه، گاهی اوقات شاهد نارضایتی مراجعین به دستگاه قضائی و حتی پس از اعلام رأی دادگاه سخن گفتن از نبود عدالت در دستگاه قضائی است، در صورتیکه این چنین ابراز نظر از روی عدم تسلط در قوانین حقوقی است.
وی افزود: وظیفه و انتظار از سازمان های مردم در حوزه حقوق شهروندی جدا از سیاست زدگی، این است که با تکیه به دانش و تخصص خود عامه جامعه مردم را از حقوق شهروندی خود آگاه و با پیروی از حدیث «زکات دانش، نشر آن است» در آگاه سازی مردم در حوزه های حقوقی اقدام نمایند.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: در امتداد نهضت مردمی کردن پیش گیری از وقوع جرم و باتوجه به ابلاغ سند تحول قضائی و تاکید رییس کل دادگستری استان بر این امر مهم، معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم دادگستری استان، ستاد مردمی پیش گیری از وقوع جرم خودرا راه اندازی کرده که شامل چندین هسته است.
وی افزود: یکی از این هسته ها، هسته حقوق شهروندی بوده که هدف از تاسیس و ایجاد این هسته مردمی مشاوره حقوقی و شناخت درست مباحث حقوقی بطور رایگان به مردم است.
وی افزود: سازمان های مردم نهاد نباید متکی به نهادهای حکومتی و حاکمیتی باشند، بدین سبب نقش دادگستری در اینجا یک نهاد هماهنگ کننده و تسهیل گری و نه نقش مدیریت و دخالتی است.


منبع:

1400/08/15
21:30:21
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است