رئیس كل دادگستری خوزستان خبر داد

فروش ۲۰ میلیارد تومان از اموال عبدالباقی برای پرداخت خسارت متروپل

فروش ۲۰ میلیارد تومان از اموال عبدالباقی برای پرداخت خسارت متروپل به گزارش ثبت آسان، خوزستان رییس کل دادگستری استان خوزستان اظهار داشت: 20 میلیارد تومان از اموال مقصر متوفی که برای اجرای احکام حقوقی این پرونده توقیف شده بود، بفروش رسید و باتوجه به اولویت بر تقدیم دادخواست‎ های حقوقی، این مبالغ به کسانی که حکم به نفعشان صادر گردیده است، پرداخت می شود.


علی دهقانی با اشاره به فرارسیدن سالگرد ریزش ساختمان متروپل آبادان، اظهار داشت: بعد از وقوع حادثه متروپل آبادان و تاکید ریاست قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به حادثه از جهات مختلف، پرونده در جریان رسیدگی قرار گرفت و با انجام تحقیقات گسترده و کارشناسی‎های تخصصی لازم در کمترین زمان ممکن منجربه صدور قرار جلب دادرسی و کیفرخواست شد.

به گزارش ثبت آسان به نقل از دادگستری خوزستان، وی ادامه داد: این پرونده در مرحله دادگاه، با تشکیل جلسات دادرسی علنی منتهی به صدور حکم و در ادامه با اعتراض به دادگاه تجدید نظر ارسال شد که در نهایت حکم قطعی با دقت نظر درباب متهمان این پرونده صادر و جهت اجرا به شعبه اجرای احکام ارسال شد.

رییس کل دادگستری استان خوزستان اشاره کرد: با توجه به این که مقصر اصلی حادثه فوت کرده بود و طبیعتا خانواده‎های جانباختگان و مصدومان این حادثه باید دادخواست حقوقی تقدیم و هزینه دادرسی پرداخت می‎کردند، برای عدم تحمیل هزینه دادرسی به این افراد و بررسی پرونده در کمترین زمان ممکن، این پرونده بدون پرداخت هزینه دادرسی و بدون تقدیم دادخواست حقوقی و با بهره گیری از ظرفیت قانونی، حکم به پرداخت دیه به مصدومان، خانواده‎های جانباختگان این حادثه از محل اموال توقیفی مقصر متوفی صادر و در اجرای احکام، این حکم صادره اجرائی شد.

وی با اشاره به جنبه حقوقی این پرونده، اظهار داشت: از آنجا که این پرونده دارای ابعاد حقوقی بود و با توجه به این که مقصر متوفی قراردادهایی با افراد مختلف درباب ساختمان متروپل و یا موضوعات مرتبط دیگر منعقد کرده بود، از جنبه حقوقی دو دسته پرونده در دادگستری شهرستان آبادان عنوان شد که با تاکید ریاست قوه قضاییه، با سرعت و دقت بالا به این پرونده‎ها رسیدگی شد.

دهقانی افزود: یک دسته از این دو جنبه حقوقی مربوط به الزامات قراردادی بود که مقصر متوفی با افراد مختلف قرارداد منعقد کرده بود که پرونده‎هایی در این رابطه در دادگستری شهرستان آبادان به طرفیت ورثه مقصر متوفی تقدیم شد و دسته دیگر نیز الزامات خارج از قرارداد یعنی خسارت از باب تسبیب بواسطه خسارتی که به مردم وارد شده بود، دادخواست‎هایی در دادگستری شهرستان آبادان عنوان شد.

رییس کل دادگستری استان خوزستان اظهار داشت: از ۳۷۶ فقره پرونده حقوقی مربوط به الزامات خارج از قرارداد، ضمانت قهری پرداخت خسارت از باب تسبیب، ۲۹۰ فقره رای صادر شده و از ۱۲۰ فقره الزامات قراردادی، ۹۵ فقره رای صادره شده و ۱۲۷ فقره پرونده با طی مراحل قانونی به اجرای احکام ارسال و در پروسه اجرا قرار دارد.

وی ادامه داد: در این رابطه دادخواست‎های حقوقی در شعب ویژه‎ای که به همین دلیل اختصاص داده شده بود، در جریان رسیدگی قرار گرفت و بیش از ۸۰ درصد این پرونده‎ها رسیدگی و منتهی به صدور حکم شد که برخی در مرحله اجرای احکام و برخی دیگر نیز در مرحله تجدید نظرخواهی و یا مراحل کارشناسی است.

رییس کل دادگستری استان خوزستان اشاره کرد: باتوجه به پیگیری ریاست دستگاه قضا، امروز دوشنبه یکم خرداد ۱۴۰۲، بیش از ۲۰ میلیارد تومان از اموال مقصر متوفی که برای اجرای احکام حقوقی این پرونده توقیف شده بود، بفروش رسید و باتوجه به اولویت بر تقدیم دادخواست‎های حقوقی که در این رابطه صورت گرفت، به کسانی که حکم به نفعشان صادر شده، پرداخت می شود.

دهقانی اشاره کرد: پرداخت دیه ها در گذشته و در کمترین زمان ممکن بدون تقدیم دادخواست حقوقی به طرفیت ورثه مقصر متوفی و بدون تحمیل هزینه سنگین دادرسی دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی در مراحل بدوی و تجدیدنظر و زمان بر بودن پرونده های حقوقی و با استفاده صحیح از ظرفیت قانونی پرداخت گردید.1402/03/02
12:31:31
5.0 / 5
395
تگهای خبر: رئیس , ساخت , فروش , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است