دستورالعمل نحوه تامین ارز كالاهای اساسی به بانك ها ابلاغ گردید

دستورالعمل نحوه تامین ارز كالاهای اساسی به بانك ها ابلاغ گردید ثبت آسان: تهران - بانك مركزی دستور العمل نحوه تامین مابه التفاوت ارز مورد نیاز كالاهای اساسی، دارو و كاغذ را به شبكه بانكی ابلاغ نمود.


به گزارش روز جمعه ایرنا از بانك مركزی، برپایه مصوبه هیات وزیران و همینطور نامه معاون اول رییس جمهوری مقرر شده بود به منظور جلوگیری از افزایش قیمت كالاهای اساسی، دارو و كاغذ، مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای مابه التفاوت نرخ ارز در نظر گرفته شود كه واردكنندگان این دسته از كالاها برای واردات، ارز به نرخ 4200 تومان خریداری نكنند.
براین اساس و به دنبال نامه معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه به رییس كل بانك مركزی در خصوص تعهد پرداخت مابه التفاوت 400 تومانی، بانك مركزی در نامه ای به بانك ها اعلام نمود هر گونه تخصیص و تامین ارز بابت واردات كالاهای مشمول مصوبه اشاره شده، با كسر چهار هزار ریال (400 تومان) به ازای هر دلار برای متقاضی ذیربط امكان پذیر خواهد بود.
در همین راستا لازم است بانك ها معادل ریالی وجه ارزی را با كسر مبلغ یاد شده به ازای هر دلار از متقاضی دریافت و با تامین مابقی ریال مربوطه، نسبت به ارسال درخواست تامین ارز به نرخ روز بانك مركزی با استفاده از پرتال ارزی (سامانه تامین ارز) اقدام نمایند.
متعاقبا پس از تامین ارز و اعلام مبحث از جانب این بانك به سازمان برنامه و بودجه كشور و تامین منابع ریالی لازم از جانب سازمان یاد شده، مطالبات هر بانك در این خصوص پرداخت خواهد شد.
این نامه روز گذشته ششم اردیبهشت به شبكه بانكی ابلاغ گردید.
بر اساس این گزارش، تعرفه كالاهای مشمول با استفاده از وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد شد.
همچنین مبنای محاسبه معادل دلاری سایر اسعار، نرخ برابری برپایه نرخ های اعلامی بانك مركزی در روز تامین ارز خواهد بود.
ذرت، دانه های روغنی، كنجاله سویا، روغن خام، انواع كود شیمیایی فسفاته و پتاسه، بذور، دارو، واكسن مواد ژنتیكی دام و طیور، گوشت گوسفند و دام زنده، سموم و مواد موثره دفع آفات نباتی، كاغذ، مواد اولیه كاغذ، كره، داروهای تولید شده، شیر خشك، تجهیزات مصرفی، مواد اولیه دارویی و ملزومات اقلام اساسی مشمول این دستورالعمل هستند.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا، دولت از 21 فروردین ماه یكسان سازی نرخ ارز را با بیان قیمت هر دلار 4200 تومان كلید زد و تابحال ضمن تهیه و تصویب دستورالعمل های تامین ارز مورد نیاز هموطنان در دولت، شیوه های تخصیص ارز هم از جانب بانك مركزی اعلام شده است.
همچنین سامانه نظام یكپارچه معاملات ارزی (نیما) هدف تجمیع منابع و مصارف ارزی كشور و تخصیص به موقع ارز به متقاضیان از 28 بهمن ماه 96 فعالیت آزمایشی خویش را آغاز كرد و در سوم اردیبهشت 97 با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و مدیران عامل بانكها در بانك مركزی رونمایی گردید.
به گفته ولی اله سیف رئیس كل بانك مركزی، سامانه نیما یك نظام یكپارچه معاملات ارزی با قابلیت تنظیم شوندگی و سیاست گذاری است؛ در نیما همه منابع و مصارف ارزی كشور در یك محل جمع می گردد و برپایه ترجیحات متقاضی و اولویت های سیاستگذار، عرضه و تقاضای ارز با هم تلاقی می كنند.
اقتصام **9132** 6075


1397/02/07
15:46:29
5.0 / 5
4817
تگهای خبر: بانك , سازمان , سیاست , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است