21 كیلومتر از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه حفاری شد

21 كیلومتر از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه حفاری شد ثبت آسان: ارومیه- معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد كانی سیب به دریاچه ارومیه اظهار داشت: 21 كیلومتر از تونل انتقال آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه حفاری شده است.


میكاییل بهادری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های محلی و سراسری با اشاره به اینكه طول این تونل انتقال آب 36 كیلومتر است، اضافه كرد: حفاری توسط 2 دستگاه مكانیزه /TBM/ از ورودی و خروجی این تونل توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در حال انجام می باشد.
وی با اشاره به اینكه بخش میانی این تونل هم در حال حفاری دستی است، افزود: تابحال 9 هزار و 500 میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده است.
به گفته وی طبق برنامه ریزی ها طرح حفاری تونل برای انتقال آب از سد كانی سیب به دریاچه ارومیه در سال 1399 به اتمام می رسد و با بهره برداری از آن سالانه 600 میلیون مترمكعب آب به پیكره دریاچه منتقل می گردد.
معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد كانی سیب به دریاچه ارومیه، اظهار داشت: پیشرفت فیزیكی كل طرح بیش از 50 درصد، تونل 62 درصد و سد كانی سیب 43 درصد است.
بهادری با اشاره به اینكه اعتبار اولیه این طرح 20 هزار میلیارد ریال برآورد شده است، ابراز امیدواری كرد با تامین اعتبار مورد نیاز، مشكلی در راه اجرای طرح تولید نشود.
وی با اشاره به اینكه كل آورده سد كانی سیب و بند 'بادین آباد' یك میلیارد و 80 میلیون مترمكعب است، بیان كرد: این طرح نقش مهمی در احیای دریاچه ارومیه خواهد داشت.
به گزارش ثبت آسان به نقل از ایرنا هم اكنون تراز دریاچه ارومیه یكهزار و 270 متر و 67 سانتی متر برآورد شده كه یك سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال قبل است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا مقرر است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
2093/3072


1397/04/20
14:13:58
5.0 / 5
4521
تگهای خبر: معاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است