افزایش خروجی سد زاینده رود به تعویق افتاد

افزایش خروجی سد زاینده رود به تعویق افتاد ثبت آسان: اصفهان - معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان اظهار داشت: افزایش خروجی سد زاینده رود به منظور آبیاری و پایداری باغ های پنج شهرستان غرب این استان به علت آماده نبودن بستر رودخانه به تعویق افتاد.


حسن ساسانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: افزایش خروجی سد زاینده رود با حجم 30 میلیون متر مكعب در یك دوره هفت روزه مفید به منظور آبیاری و پایداری باغ های فلاورجان، لنجان، مباركه، نجف آباد و خمینی شهر در نهایت تا آخر هفته جاری آغاز خواهد شد.
وی افزود: در فاصله 40 كیلومتری سد چم آسمان تا سد نكوآباد بعنوان محل توزیع آب، بندهای سنگی وجود دارد كه بنا به درخواست صنف كشاورزان این بندها و همینطور بستر رودخانه ساماندهی می گردد تا نفوذ آب به حداقل كاهش پیدا كند و بیشترین حجم آب برای آبیاری درختان مورد استفاده قرار گیرد.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان تصریح كرد كه این میزان آب فقط مانع خشكی كامل درختان شده و برای افزایش محصول كفایت نمی كند.
ساسانی اضافه كرد: این حجم از رها سازی با تصمیم شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود و با پیگیری صنف كشاورزان استان اصفهان محقق شد.
او میزان كنونی آب ذخیره شده در سد زاینده رود را بالغ بر 280 میلیون متر مكعب اعلام نمود و اضافه كرد: این میزان سال گذشته در چنین روزهایی بدون احتساب آب رها شده برای كشاورزان غرب و شرق اصفهان، 320 میلیون متر مكعب بود.
سطح باغ های پنج شهرستان غرب اصفهان افزون بر 17 هزار هكتار است.
خشكی زاینده رود و هم افت سطح آب های زیر زمینی بخش عمده ای از باغ های استان اصفهان را با خطر خشكی و نابودی كامل مواجه كرده است.
سد زاینده رود یكی از مهمترین تامین كننده آب منطقه مركزی كشور و استان اصفهان در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد متر مكعب آب به بهره برداری رسید.
این سد قوسی شكل در 110 كیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد.
ت / 6020 / 6022


1397/05/15
14:36:53
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: بهره برداری , معاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب ثبت آسان
نظر شما در مورد این مطلب
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

ثبت آسان

ثبت شرکت آسان

sabteasan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ثبت آسان محفوظ است